piątek, 01 listopad 2019 15:10

Tarnowska kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza

Napisała

Około 100 osób zbiera datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Tarnowie. Ile pomników już wyramontowano za zebrane pieniądze?

Kwestę w okresie Wszystkich Świętych tradycyjnie zorganizował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. W tym roku odbędzie się ona już po raz 26.

Podobnie jak przed rokiem, wolontariusze i członkowie komitetu ofiary do puszek zbierają na Starym Cmentarzu, w Krzyżu i w Mościcach. Po raz pierwszy zbiórka pieniędzy prowadzona jest także na cmentarzu w Klikowej.

– Rozszerzyliśmy kwestę na inne cmentarze. W tamtym roku przyniosło to pożądane efekty, bowiem udało nam się zebrać rekordową sumę ponad trzydziestu ośmiu tysięcy złotych – mówi Ewa Filipów, prezes komitetu.


Kwesta na Starym Cmentarzu potrwa trzy dni. 1 listopada datki zbierane są od godz. 9 do 18. W kolejnych dniach w godz. 9-16, przy czym ostatniego dnia przed wejściem na cmentarz staną dwie duże puszki.

W przypadku pozostałych cmentarzy zbiórka prowadzona jest wyłącznie w dniu Wszystkich Świętych w godz. 10-16.

Wszystkie zebrane podczas kwesty datki zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków znajdujących się na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce. Choć w ostatnich latach wyremontowano ponad 200 pomników (remont ponad 50 z nich sfinansował komitet), to jak informują przedstawiciele zarządu, wciąż jest wiele do zrobienia.

Przypomnijmy, że tarnowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Na Starym Cmentarzu spoczywa około 76 tysięcy osób. Pierwsza kwesta odbyła się w 1993 roku.

Inf. i foto: UM w Tarnowie Paweł Topolski

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.