wtorek, 12 listopad 2019 13:27

Strażak OSP Żabno czeka na przeszczep szpiku. Jak mu pomóc?

Napisała

17 listopada w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie, w godzinach od 9.00 do 17.00, będzie możliwość rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. Akcja dedykowana jest dwudziestopięcioletniemu Krzysztofowi, strażakowi OSP Żabno. W organizację „Dnia Dawcy Szpiku” w OSP Żabno włączyły się również inne służby mundurowe.

Krzysztof ma 25 lat i pochodzi z Podlesia Dębowego. W październiku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową i koniczny jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego. - Mam ogromną prośbę dla wszystkich, którzy się jeszcze nie zarejestrowali, by poświęcili te kilka minut i zarejestrowali się w bazie Fundacji DKMS oraz zostali potencjalnymi Dawcami szpiku. Będzie to szansa dla mnie i innych chorych na nowotwory krwi, na odzyskanie zdrowia i powrót do normalnego życia - mówi Krzysztof.

17 listopada, w godzinach od 9.00 do 17.00, w OSP Żabno odbędzie się dedykowany Krzysztofowi „Dzień Dawcy Szpiku” z udziałem służb mundurowych. Druhowie z OSP ŻAbno zapraszają do włączenie się do akcji. 

 

W pomoc dla Krzysztofa i innych potrzebujacych przeszczepu szpiku włączą się: 
- Wydział Konwojowy Wojewódzkiej Komendy w Krakowie,
- Grupa Realizacyjna SPAP,
- Wydział Ruchu Drogowego,
- Przewodnicy z psami policyjnymi,
- Policjanci z Zespołu do Spraw Nieletnich,
- Komisariat Policji w Żabnie,
- Wojska Obrony Terytorialnej,
- Straż Graniczna,
- Straż Pożarna w Żabnie,
- Ratownictwo Medyczne.

Bazę potencjalnych Dawców Krwiotwórczych Komórek Macierzystych prowadzi Fundacja DKMS, działająca w Polsce od 2008 roku jako organizacja pożytku publicznego. Misją fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Ważne jest abyśmy mieli świadomość, iż kiedyś my możemy stać się osobami potrzebującymi takiego wsparcia. Ta świadomość winna obligować nas do tego, aby zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku - zachęca Starosta Tarnowski Roman Łucarz.

inf. i foto: OSP ŻABno, Powiat Tarnowski

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.