Karta Tarnowskiej Rodziny coraz popularniejsza Wyróżniony

poniedziałek, 12 marzec 2018 15:41

W minionym roku beneficjentami Karty Tarnowskiej Rodziny zostało 997 rodzin. To o 107 więcej, niż w roku 2016. Dzięki temu obecnie z karty, uprawniającej do ulg i zniżek rodziny z co najmniej trójką dzieci, korzysta już ponad 15 tysięcy osób, dorosłych i dzieci. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na dofinansowanie programu ponad 620 tysięcy złotych.

 Osoby posiadające kartę Tarnowskiej Rodziny mogą korzystać z ulg między innymi na przejazdy komunikacją miejską, bilety wstępu do miejskich obiektów sportowych, basenów i na lodowiska oraz na familijne spektakle do teatru, wystawy w muzeach i w Galerii Miejskiej czy na korzystanie z internetu w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ulgi i zniżki posiadającym kartę oferują też tarnowskie firmy, które są partnerami projektu, dzięki czemu rodziny wielodzietne płacą mniej między innymi za kursy językowe czy zawodowe, usługi motoryzacyjne, turnusy rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych, dostęp do internetu, usługi fryzjerskie, hotelowe, gastronomiczne, medyczne i rehabilitacyjne oraz za naprawy drobnego sprzętu AGD. Posiadacze Karty Tarnowskiej Rodziny mogą też korzystać ze zniżek w aptekach, księgarniach, sklepach z odzieżą, artykułami niemowlęcymi i szkolnymi. W roku 2017 z programem współpracowało 86 partnerów, z Tarnowa i regionu tarnowskiego. Karta Tarnowskiej Rodziny ma na celu między innymi wspieranie kondycji finansowej rodzin wielodzietnych oraz zachęcanie do kreatywnego i wspólnego spędzania czasu. - Zależy nam też na ułatwianiu im dostępu do dóbr i instytucji kultury - podkreśla Dorota Krakowska, zastępca prezydenta Tarnowa do spraw polityki społecznej.

Z wyliczeń, przygotowanych przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Tarnowa wynika, że w minionym roku posiadacze karty ponad 17,6 tysiąca razy skorzystali z ulg, gwarantowanych w obiektach Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Największą popularnością cieszył się Park Wodny przy ulicy Piłsudskiego (blisko 11 tysięcy), drugie w kolejności było lodowisko przy ulicy Wojska Polskiego (blisko 3 tysiące). Z kolei Zarząd Dróg i Komunikacji informuje, że posiadacze Karty Tarnowskiej Rodziny kupili ponad 6 tysięcy biletów okresowych ze zniżką, a z ulgowej komunikacji miejskiej skorzystali łącznie ponad 24 tysiące razy. Teatr im. L. Solskiego odnotował, że sprzedał 179 biletów dla osób z rodzin wielodzietnych. Z możliwości częściowego zwolnienia z opłat za odbiór odpadów komunalnych skorzystało ponad 2,5 tysiąca osób.

Karta istnieje od 2012 roku na mocy podjętej wówczas uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie. W pierwszych miesiącach skorzystało z niej 13 rodzin, potem ta liczba systematycznie rosła. W 2013 beneficjentami programu zostało 86 rodzin, w 2014 - 440, w 2015 - 720, a w 2016 - 890. Rok 2017 był pod tym względem rekordowy, bo Karta Tarnowskiej Rodziny trafiła do 997 rodzin. Jedynym warunkiem jej uzyskania, oprócz spełnienie kryterium rodziny wielodzietnej z co najmniej trójką dzieci, jest posiadanie przez każdego członka rodziny Tarnowskiej Karty Miejskiej w wersji premium, na którą naklejany jest specjalny hologram. Ulgi i zniżki przysługują dzieciom w wieku do lat 18 lub 24, jeżeli dziecko nadal się uczy.

Tarnowskie rodziny wielodzietne mogą też korzystać z rządowego programu Karta Dużej Rodziny o zasięgu ogólnopolskim. Od początku istnienia programu do końca 2017 roku wydano w Tarnowie 5826 takich kart dla 1444 rodzin. W tym roku tarnowianie złożyli wnioski o wydanie 179 kart tradycyjnych i 85 elektronicznych.

Info/foto: UM Tarnów

Manuel Langer

Manuel Langer

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA