Tarnów, Wola Rzędzińska/Jodłówka - Wałki, Tarnowiec, Koszyce Wielkie, Koszyce Małe, Zbylitowska Góra, Zgłobice

Reklama-Budzow-lekarz

Kasa dla swoich. Gowin pogrzebany w Tarnowie? Wyróżniony

Kasa dla swoich. Gowin pogrzebany w Tarnowie?

„Najpierw strzał w stopę, teraz poprawka w kolano – tak dla pewności!” – śmieje się nasz informator z ratusza. „Jeśli konkurentom uda się temat pociągnąć aż do wyborów, to może być to jeden z najgorszych wyników prawicy w Tarnowie w historii. Tylko pytanie czy oni tego nie spartolą i czy będą umieli to podgrzewać…” – zastanawia się nasz rozmówca.

Dla tych co nie wiedzą o co chodzi: niedawno Gazeta Wyborcza wypuściła artykuł: „Gowin daje swoim. Wielotysięczne granty dostają ludzie związani z partią Porozumienie”. Z informacji w nim zawartym wynika, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane przez Jarosława Gowina przyznało bardzo duże pieniądze różnym organizacjom, w mniejszym lub większym stopniu powiązanym z Porozumieniem (czyli partią Gowina). Wśród nich jest m. in. Projekt Tarnów, który wg informacji GW miał dostać grant w wysokości 355 000 zł. Prezesem wspomnianego stowarzyszenia jest Dawid Solak, który jest jednocześnie szefem tarnowskich lokalnych struktur Porozumienia.

Gowin ostro skrytykował artykuł i pogroził GW sądem. Tyle, że „ordynarnym kłamstwem” nazwał nie to, że jego ministerstwo przyznało Projektowi Tarnów grant, tylko to, że jego resort finansuje Porozumienie. No i zgoda – bezpośrednio tego przecież nie robi. Wygląda więc na to, że pieniądze rzeczywiście popłynęły z ministerstwa i – choć czysto formalnie sprawa wygląda OK, wszystko odbyło się jak najbardziej w zgodzie z prawem – to jednak pod względem etycznym zbyt dobrze to nie wypada. Znów powstaje wrażenie – prawdziwe czy nie – że ludzie powiązani z obozem rządzącym rzucili się na kasę. To przedwyborczy błąd, który ludzi Porozumienia może kosztować utracone szanse na mandaty radnych.

Nie dość, że Zjednoczona Prawica ma kłopoty z nagrodami i finansowaniem swoich na poziomie krajowym, a sam Gowin w mediach ostatnio zalicza wtopę za wtopą („Nie starcza mi do pierwszego” i kuriozalny pomysł o głosowaniu w imieniu swoich dzieci) to tu jeszcze doszedł lokalny skandal.  Mówiąc językiem pro-pisowskich mediów: „Brawo za samozaoranie!”.

Próbowaliśmy się oczywiście skontaktować z Projektem Tarnów, jednak ich telefon jest od paru dni wyłączony, na maile też nie odpowiadają. To całkiem niegłupia decyzja – bo niby co mieliby powiedzieć prasie? Że nie wiedzą kto im szefuje? Że nie wiedzą kto stoi na czele ministerstwa z którego otrzymali bardzo dużą sumę pieniędzy? Nic dziwnego, że nikt nie chce o tym rozmawiać. Taką sprawę najlepiej jest wyciszyć i cały skandal przeczekać. Może wygaśnie przed wyborami. Może ludzie zapomną.

Komentarzy całej sprawie nie szczędzili za to przedstawiciele opozycji. Z naszych rozmówców – jak zresztą można się było tego spodziewać – najbarwniej podsumował ją radny Marek Ciesielczyk z Oburzonych: – To graniczy z absurdem, już nawet nie łamania wszelkich norm etycznych, ale z czymś więcej. Najlepiej to skomentować krótkim stwierdzeniem, które kiedyś popularyzował Leszek Mazan z Krakowa: to są „jaja austriackie po wiedeńsku”. No bo wie pan, ręce opadają, co tu więcej komentować… Jestem zaskoczony działaniem Gowina, bo wcześniej uważałem go za porządnego człowieka. Mimo, że przeszedł z jednej partii do drugiej, co mi się tak generalnie nie podoba. Niemniej uważałem, ze jest w porządku. Natomiast po jego ostatnich ekscesach, to po prostu myślę, że jest nieuczciwy i tyle – stwierdza Ciesielczyk.

Na Projekcie Tarnów, bardziej niż na osobie Gowina, skupił się z kolei radny Jakub Kwaśny z Naszego Miasta Tarnów: – Z jednej strony pamiętam wiele projektów stowarzyszenia i mam o nich dobre zdanie. Do tej pory ta organizacja wykazywała się działalnością dobrą i ciekawą, mają na swoim koncie sukcesy. Muszę o tym wspomnieć, bo to ważne tło i do pewnego stopnia jest to okolicznością łagodzącą, jeśli się weźmie pod uwagę, że artykuł GW wymienia też organizacje utworzone na „pięć minut” przed przyznaniem grantów. Natomiast, co do samego przyjęcia pieniędzy, to gdybym był na miejscu prezesa Projektu Tarnów i szefował jednocześnie Porozumieniu w Tarnowie, to starałbym się jednak unikać tego rodzaju dwuznaczności. To jest nie tylko niezręcznością, ale po prostu zwykłym błędem. Nie sadzę jednak aby to się mocno odbiło na wyniku partii rządzącej w wyborach. Póki co Zjednoczonej Prawicy nic nie szkodzi, jak widzimy w sondażach. Nawet miliony na nagrody – oznajmia Kwaśny.

To czy Tarnowianie Zjednoczoną Prawicę za cały skandal rozliczą czy nie, dowiemy się dopiero jesienią. Do wyborów pozostało sporo czasu, przez który partia Gowina może jeszcze poprawić swój wizerunek. Ale może będzie wręcz przeciwnie? Może „strzał w stopę i poprawka w kolano” to jeszcze za mało? Kto wie co „interesującego” wypłynie za miesiąc lub dwa...

Foto: Piotr Drabik, Flickr

(https://www.flickr.com/photos/drabikpany/10073421343)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:24963

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15374

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15046

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11781

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11390

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:7452

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5143

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4908

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4766

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4626

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3925

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Tarnowski

53-latek znaleziony w płytkim potoku. Samobójstwo?

08 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3204

Dziś tj. 8 sierpnia nad ranem w Olszynach (powiat tarnowski) znaleziono w potoku zwłoki mężczyzny.