piątek, 14 wrzesień 2018 12:52

Tarnów: mural z hetmanem Janem Tarnowskim

Napisał

22 września o godzinie 15 na budynku przy ulicy Polnej 11 na osiedlu Grabówka odsłonięty zostanie mural przedstawiający hetmana Jana Tarnowskiego. - Chcemy przywrócić postać hetmana pamięci tarnowian – mówi Ryszard Żądło z Rady Osiedla Starówka, jeden z pomysłodawców muralu.

Kolejny historyczny mural w Tarnowie powstaje z inicjatywy Rad Osiedli Starówka i Grabówka. To kontynuacja projektu rozpoczętego w ubiegłym roku, który ma na celu stworzenie serii murali, związanych z postaciami i wydarzeniami ważnymi dla Tarnowa.

Rok temu powstał pierwszy z nich, przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki, „Generał Bem pod Sybinem”. Mural został namalowany na ścianie kamienicy przy ulicy Wałowej obok pomnika generała Józefa Bema. Wykonała go Anna Kropiowska, tarnowianka, mieszkająca we Francji. - Tym razem wybraliśmy hetmana Jana Tarnowskiego, bo w tym roku przypada 530. rocznica jego urodzin i 460. rocznica wydania dzieła „Rada sprawy wojennej” - mówi Ryszard Żądło.Odsłonięcie muralu będzie jednym z punktów programu Dnia Hetmańskiego, organizowanego 22 września z okazji obu rocznic. W programie także między innymi msza święta za hetmana i odsłonięcie jego popiersia przed budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego, które nosi imię Jana Tarnowskiego. Będzie też piknik historyczny z udziałem tarnowskich bractw rycerskich, turniej łuczniczy o buławę hetmańską i hetmański korowód. Wydarzenia Dnia Hetmańskiego będą się odbywały w kilku miejscach, szczegółowy program można znaleźć w poniżej. Dzień Hetmański jest finansowany z budżetu miasta. Organizują go Rady Osiedli Starówka i Grabówka oraz II LO. - Chcielibyśmy, żeby odbywał się co roku. Jako Rada Osiedla staramy się dbać nie tylko o infrastrukturę - chodniki, skwery czy ławki - ale też kreować wizerunek miasta. Mamy bogate plany na przyszłe lata! - zapowiada Ryszard Żądło.

Budynek przy Polnej 11, na którego ścianie powstaje mural z hetmanem Janem Tarnowskim, znajduje się na terenie Osiedla Grabówka, tuż przy granicy ze Starówką. Budżet przedsięwzięcia również jest wspólny, obie rady wyłożyły po 20 tysięcy złotych. Autorką malowidła według grafiki Wojciecha Gersona jest Anna Kropiowska. Artystka kończy już prace nad szkicem postaci hetmana.

Prezydent Tarnowa, Rada Osiedla nr 1 „Starówka” oraz Rada Osiedla nr 4 „Grabówka” zapraszają w dniu 22 września br. na Dzień Hetmański w Tarnowie, organizowany z okazji

530. rocznicy urodzin Hetmana Jana Tarnowskiego oraz
460. rocznicy wydania dzieła „Rada sprawy wojennej”.

Program „Dnia Hetmańskiego”:

9.00–11.30 – parking przed halą sportową, ul. Krupnicza
Turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską” – dla Radnych Rady Miejskiej Tarnowa i Radnych Rad Osiedli

9.30–11.30 – II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego, ul. Mickiewicza
Debata oksfordzka „Hetman Tarnowski może być autorytetem dla współczesnych młodych ludzi”

12.00 – bazylika katedralna w Tarnowie
Msza św. w intencji Hetmana Jana Tarnowskiego pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Salaterskiego
Złożenie kwiatów przed pomnikiem nagrobnym Hetmana

13.30–14.00 – korowód hetmański – przejście z bazyliki katedralnej do II Liceum Ogólnokształcącego

14.00–14.30 – II Liceum Ogólnokształcące
Odsłonięcie popiersia Hetmana Jana Tarnowskiego

15.00 – ul. Polna 11
Odsłonięcie muralu „Jan Tarnowski – Kasztelan Krakowski, Hetman Wielki Koronny” wg grafiki Wojciecha Gersona

15.30 – parking przed halą sportową, ul. Krupnicza
Wystąpienie gości i wręczenie podziękowań
LARP w wykonaniu grup młodzieżowych i przedszkolaków
Piknik historyczny – pokazy: życia obozowego, walk rycerskich, łucznicze; gry planszowe, koncert muzyki dawnej i inne atrakcje.

Wstęp wolny.

Info/foto: UMT

Loteria Orlen
Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.