piątek, 21 wrzesień 2018 13:23

„W muralu z Pileckim nie chodziło o wykonanie po prostu portretu”

Napisał

Na jednej ze ścian hali sportowej szkoły w Tarnowcu pojawił się ogromny mural przedstawiający Rotmistrza Pileckiego (jest on patronem placówki). Za jego wykonanie odpowiada znany i ceniony artysta, Ryszard Paprocki, zamieszkały w Krakowie. W rozmowie z nami opowiedział nam ile trwa wykonanie muralu, jak trudna jest to praca i jak to się stało, że tego rodzaju dzieł sztuki mamy w Polsce coraz więcej.

Czy może pan powiedzieć jaka historia kryje się za powstaniem tego muralu?

Powstał on jako reperkusja [tzn. skutek czegoś – dop. red] pewnego innego muralu, który robiłem w Ciężkowicach – upamiętniającego postać Ignacego Paderewskiego.

Czyli innymi słowy dostał pan zlecenie, bo spodobał się mural, jaki wykonał pan w Ciężkowicach?

To nie tylko jest związane z tym. Działam na terenie całej Polski, a także robiłem rzeczy w Szanghaju, Dubaju i innych takich „dziwnych” miejscach. Nie jestem związany tylko i wyłącznie z samym regionem tarnowskim.

Murale stały się popularne stosunkowo niedawno, pana jako artystę cieszy, że ta forma się tak spopularyzowała, czy tez wolał by pan wykonywać zupełnie coś innego? Czy wykonanie muralu jest trudne?

Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, to wydaje mi się, że Polska była do niedawna krajem troszeczkę niedoświadczającym tego rodzaju sztuki w przestrzeni kubicznej, niedawno dopiero odzyskaliśmy czasy takiej normalnej swobody – po ’89 roku. To od tego momentu nieśmiało zaczęły „wchodzić” do nas tego typu rzeczy, ale tak naprawdę stało się to dopiero ok. 2010 r. wtedy dopiero zaczęła się taka większa fala murali, powstająca w różnych miejscach Polski. Związane to było z tym, ze istniały ściany, które ciężko było zagospodarować, bo ani nie można było tam postawić niczego, ani jakoś udekorować, a przy tym ziały one pustką. W związku z tym zaczęły na nich powstawać murale.

Czasem były to zupełnie abstrakcyjne wątki literackie, związane np. z legendami, z różnymi historiami. Czasem murale w ogóle przedstawiały po prostu rzecz estetyczną, czy coś, co dawało do myślenia. W ostatnich latach natomiast powstało wiele murali, które upamiętniają postacie historyczne.

Jeżeli chodzi o moje murale, to one troszkę wykraczają poza samą prostą muralistykę, dlatego, że stosuję dosyć mało popularną w Polsce w tym przypadku formę – malarstwo iluzjonistyczne. Dodatkowo wzbogacam to jeszcze o malarstwo 3D. Biorę pod uwagę to, że istnieje obiekt, istnieje jakaś ściana, istnieje kontekst i te rzeczy musza do siebie pasować. Nie jest to zwyczajny obraz, który się robi na sztalugach, ignorując przestrzeń urbanistyczną, środowisko. Moje murale mają właściwość „mylenia oka”, tzn. jeżeli się robi zdjęcie takiemu muralowi, można mieć wrażenie, że się patrzy na rzeźbę, że ma swoją grubość, ma swoją przestrzeń.

Jeszcze może jedna ciekawostka odnośnie murali w Polsce. Każdy mural działa inaczej, niż billboard. Na początku zamiast wykonywania murali próbowano drukować coś w rodzaju foto-tapety i to na ściany naklejać, ale widać było od razu, że to nie ta jakość. Koło billboardów przechodzimy obojętnie, natomiast inaczej jest z muralami – jest tam czynnik ludzki, czynnik artystyczny.

Czy może pan zdradzić ile zabiera czasu wykonanie takiego muralu?

Samo wykonanie jest może nawet i stosunkowo szybkie – w Tarnowcu pracowałem razem z moim synem, który jest studentem ASP, Wiktorem Paprocki i jego kolegą ze studiów, Piotrem Marcińskim. Dzięki temu ten mural powstał dosyć szybko – udało się go zrobić w 2,5 tygodnia. Gdybym musiał wszystko robić sam zajęłoby to przypuszczalnie miesiąc lub półtorej.

To oczywiście nie jest cała praca. Czynności poprzedzające samą realizację, czyli praca projektowa, jest trudniejszym etapem, z wielu racji. Po pierwsze trzeba się wsłuchać w „poetykę” postaci, którą ma się namalować. Mural obrazujący Pileckiego był trudny do skomponowania, bo i postać jest niełatwa. W takim muralu nie chodzi o wykonanie po prostu portretu, tylko o opowiedzenie pewnego rodzaju historii.

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.