piątek, 12 październik 2018 14:00

Wadowice: uroczyste otwarcie centrów kształcenia

Napisała

Stacja diagnostyczna, trzy nowe Peugeoty, symulatory do nauki jazdy, nowe sale komputerowe i językowe, warsztaty gastronomiczne i wreszcie „szkolna restauracja” – to tylko część rzeczy, w które w ostatnim roku wyposażono bocheńskie szkoły w Mechaniku i Ekonomiku! W czwartek (11.10) przyszedł czas, aby to wszystko uroczyście zaprezentować!

Wśród wielu zaproszonych gości, oprócz radnych powiatowych i dyrektorów szkół byli m.in.: radny wojewódzki Filip Kaczyński, małopolski wicekurator oświaty Halina Cimer oraz Agata Suszczyńska - zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

- Stajecie się liderami kształcenia zawodowego w regionie i macie koncepcję, którą realizujecie bardzo skrupulatnie i konsekwentnie – mówiła Agata Suszczyńska. - W imieniu marszałka Jacka Krupy przekazuję gratulacje dla całego powiatu wadowickiego za tą pracę i trud, który włożyliście państwo w rozwój kształcenia zawodowego w całym regionie, bo to co tutaj robicie przekłada się na cały region. Małopolska jest liderem w skali kraju pod każdym względem szkolnictwa zawodowego, a powiat wadowicki zasługuje na szczególne wyróżnienie – podkreślała A. Suszczyńska, która w imieniu Jacka Krupy wręczyła staroście Bartoszowi Kalińskiemu pamiątkową tablicę z podziękowaniem za szczególne zaangażowanie Powiatu Wadowickiego na rzecz kształcenia zawodowego w Małopolsce.

Uroczystość otwarcia Centrów odbyła się w dwóch szkołach. W CKZiU Nr w 2 w Wadowicach, czyli popularnym Mechaniku, zaprezentowano m.in. nowoczesną stację diagnostyczną, sprzęt do mechatroniki, symulatory do nauki jazdy oraz trzy nowe Peugeoty, które nigdy nie wyjadą na ulice i będą służyły uczniom do celów dydaktycznych.

- Weszliśmy na wyższy poziom. Starosta Bartosz Kaliński powiedział kiedyś, że rozbiliśmy bank. I ja się cieszę, że brałem udział w tym skoku. Nasza szkoła zdobyła trzecią dotację w Małopolsce – mówił Jerzy Kotaś, dyrektor CKZiU Nr 2 w Wadowicach.

 Dalsza część uroczystości odbyła się Ekonomiku, gdzie w miejsce starych pamiętających lata 70-te minionego wieku sal, stworzono nowoczesne pracownie gastronomiczne z pełnym wyposażeniem kuchennym. Tam uczniowie zaprezentowali efektowne pokazy barmańskie. Prawdziwe show zrobił absolwent tej szkoły, Dawid Kawłatow, który jest jednym z najlepszych barmanów w Polsce.

- Uczniowie Tischnera mogą się teraz rozwijać w jednej z najlepiej wyposażonych szkół w Polsce. 11 lat temu, kiedy zaczynałem ów szkołę nie mieliśmy takich udogodnień, jak i przez kolejne 4 lata edukacji.. Dziś serce się raduje, że po mimo upływu czasu, bo to już 7 lat od dnia zakończenia kształcenia, wciąż o nas pamiętają i gdzieś między murami szkoły pozostał nasz duch, co odczuwam każdego roku, kiedy jestem do niej zapraszany – mówi Dawid Kawłatow.

- Takie dni, jak ten udowadniają, że warto pracować, że warto poświęcać ten czas szczególnie dla tych najmłodszych. Bo to jest coś, co zostanie. To nie jest program napisany na najbliższy rok, czy dwa lata. To jest tak głęboka modernizacja, pozytywna zmiana, że będą odczuwały ją nawet dzieci, które do tej szkoły przyjdą za kilkanaście lat – podkreśla starosta Bartosz Kaliński.

PODSUMOWUJĄC...
W ramach otrzymanego dofinansowania w wysokości blisko 15 mln zł (największa dotacja w Małopolsce nie licząc Krakowa) Powiat Wadowicki utworzył trzy Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które specjalizują się w następujących obszarach kształcenia: administracyjno-usługowym – w Andrychowie (Kotarbin), turystyczno-gastronomicznym w Wadowicach (Ekonomik), a także mechanicznym, górniczo-hutniczym i elektryczno-elektronicznym w Wadowicach (Mechanik).

Pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone przede wszystkim na wspomniane wyżej doposażenie w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne szkół. Ponadto, w szkołach zakupiono kilkadziesiąt nowych komputerów i drukarek, urządzono także nowoczesne sale językowe. 

Po upływie trwałości projektu, w ramach CKZiU nasze szkoły będą mogły świadczyć usługi i zarabiać pieniądze, np. usługi gastronomiczne (catering weselny z Ekonomika) czy usługi mechaniczne (przegląd na stacji diagnostycznej w Mechaniku).

W ramach pozyskanej dotacji uczniowie mogą brać udział w płatnych stażach u przedsiębiorców (z płatnym stypendium w wysokości 1500 zł!) oraz wielu bezpłatnych kursach, m.in.: prawa jazdy kat. B i T, operatora wózków widłowych wraz z wymianą butli gazowych, operatora koparko-ładowarki, obsługi dźwigu towarowego, AutoCad zaawansowany, spawania metodą MAG, Kurs programowania w systemie CNC, kasjera złotówkowo-walutowego, obsługi kasy fiskalnej, przedstawiciela handlowego, Photoshop, przedłużania włosów, nowoczesnej koloryzacji, nowoczesnego strzyżenia, makijażu, wizażu i stylizacji paznokci, decoupage, kelnerski, barmański z elementami sommelierstwa, carvingu, baristy, obsługi systemów rezerwacji turystycznej, kuchnie świata, sztuki cukierniczej.

Do tej pory z takich kursów skorzystało już ok. 1500 uczniów!  Na zmianach skorzystali również nauczyciele, którzy mogą uczestniczyć w różnych formach doskonalenia zawodowego, np. w studiach podyplomowych lub kursach doskonalących, w celu poszerzenia swoich kompetencji zawodowych lub przekwalifikowania się. Wzmocniona została też współpraca szkół zawodowych z uczelniami wyższymi.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.