czwartek, 13 grudzień 2018 15:19

Wadowice pamiętają o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Napisała

Około 30 osób, m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych oraz młodzież, upamiętniło dziś w Wadowicach 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Pod pomnikiem Solidarności uczestnicy spotkania zapalili znicze i złożyli kwiaty. Słowo do zebranych skierował Zdzisław Szczur. – To ważny dzień. Oddajemy hołd bohaterom, dzięki którym możemy żyć w wolnej, demokratycznej Polsce – zaznaczał szef wadowickiej „Solidarności" i członek Zarządu Regionu Małopolska.

W niedzielę, 13 grudnia 1981 roku o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Poinformował on o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Tak rozpoczął się jeden z najmroczniejszych okresów we współczesnej historii Polski.

Udokumentowano ponad 100 wypadków śmierci bezpośrednich ofiar stanu wojennego. Jednak, jak podkreślają historycy, pełna liczba ofiar jest niepoliczalna. Nie sposób bowiem ustalić, ile osób zmarło wskutek odniesionych obrażeń podczas pacyfikacji i demonstracji, czy choćby tylko dlatego, że ich bliskim nie udało się w porę wezwać pogotowia ratunkowego za sprawą wyłączonych telefonów. Niemożliwe jest także podanie dokładnej liczby osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań czy bicia w trakcie śledztwa. Wiadomo natomiast, iż ogółem w okresie trwania stanu wojennego zostało internowanych ok. 10 tysięcy Polaków. Z kolei około 11 tysięcy postawiono przed sądami i w większości uwięziono. Kilkadziesiąt tysięcy osób skazały kolegia ds. wykroczeń na kary aresztu lub wysokie grzywny. W setkach tysięcy liczy się tych, którzy w wyniku masowych czystek stracili pracę, zostali zdegradowani lub pozbawieni szansy na awans tylko dlatego, że należeli do opozycji antykomunistycznej.

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

Info: Starostwo Powiatowe w Wadowicach

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.