Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz 

 

 

 

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle Wyróżniony

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle

Zmiana organizacji ruchu, związana z naprawą gwarancyjną na wadowickim rynku, stała się powodem „spięcia” na linii burmistrz – starosta. Tuż po zamknięciu wjazdu na Plac Jana Pawła II rozpoczęły się „urzędowo-facebookowe przepychanki”. O co dokładnie chodzi?

Na Placu Jana Pawła II trwa kolejna naprawa gwarancyjna. Wadowicki rynek będzie zamknięty dla samochodów do końca września. Z ruchu wyłączono też ul. Mickiewicza (od skrzyżowania z ul. Gimnazjalną i Słowackiego do Placu Jana Pawła II) oraz ul. Lwowską (od skrzyżowania z al. Matki Bożej Fatimskiej do Placu Jana Pawła II). Zabezpieczono dojazd dla dostawców, przywożących towar dla prowadzących w rynku działalność przedsiębiorców. Dla pozostałych kierowców zostały wyznaczone objazdy. Ogłoszenie o zamknięciu rynku pojawiło się na stronie Urzędu Miejskiego w Wadowicach w piątek 1 września.

Tuż po weekendzie wprowadzono zakaz wjazdu do ścisłego centrum. Jednocześnie pojawiły się głosy, że zamknięcie rynku zostało dokonane z naruszeniem prawa.

Starosta Bartosz Kaliński od razu wystosował do burmistrza Mateusza Klinowskiego pismo, w którym poinformował, że 4 września 2017 roku „stwierdzono wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na Pl. Jana Pawła II i ulicach dojazdowych w Wadowicach pomimo niezatwierdzonego projektu organizacji ruchu.” Ten, jak dodał starosta, został złożony w Starostwie Powiatowym w Wadowicach 29 sierpnia, jednak był niekompletny – nie zawierał opinii zarządcy drogi. Wymagany dokument dostarczono dopiero 4 września. „W tym samym dniu zamknięto ruch w centrum miasta bez stosownego oznakowania, co stworzyło zagrożenie bezpieczeństwa i utrudnienia dla mieszkańców i innych uczestników ruchu. Oznakowanie objazdów uzupełniono po interwencji pracownika Starostwa Powiatowego w Wadowicach” – napisał starosta Bartosz Kaliński. Dodał, że Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zostały poinformowane o planach zamknięcia wspomnianych ulic 1 września. Tymczasem powinno to nastąpić co najmniej 7 dni przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu. Tym samym Starosta Wadowicki wezwał burmistrza do pilnego wyjaśnienia „powodów zaistniałych nieprawidłowości”.

Dodatkowo, na swoim profilu facebookowym starosta napisał: „Wczoraj ruch drogowy w centrum Wadowic został zamknięty. Niestety Burmistrz Klinowski zrobił to z naruszeniem prawa. Bez zatwierdzenia projektu organizacji ruchu, terminowego powiadomienia służb: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz prawidłowego oznakowania objazdów. Mieszkańcy Wadowic i instytucje nie powinny dowiadywać się o tak ważnych zmianach z Facebooka. Proszę, SZANUJMY się nawzajem.”

We wtorek 5 września, odpowiadając na pismo starosty, Urząd Miejski poinformował, że podmiotem przedstawiającym do zatwierdzenia wspomniany projekt zmiany organizacji ruchu była firma Mostostal Warszawa S.A. Oddział Południowy. To ona zleciła wykonanie zarówno projektu, jak i montaż całości oznakowania firmie zewnętrznej. „Żaden pracownik Urzędu Miejskiego w Wadowicach nie dokonywał jakichkolwiek czynności związanych z wdrożeniem projektu zmiany organizacji ruchu, w tym także nikt w imieniu Gminy Wadowice nie dokonywał fizycznego montażu oznakowania pionowego w ramach przedmiotowej zmiany organizacji ruchu” – napisał Marek Brzeźniak, Sekretarz Gminy. – „Jednocześnie informuję, że Gmina Wadowice jako zarządca drogi pozytywnie zaopiniowała przedstawiony nam projekt organizacji ruchu, gdyż nie odbiegał on od projektów zatwierdzanych w przeszłości bez uwag przez zarządzającego ruchem, tj. Starostę Wadowickiego” – dodał Sekretarz Gminy.

Tego samego dnia wieczorem burmistrz Mateusz Klinowski napisał na Facebooku: „[...] Starosta nie tylko nie zdaje sobie sprawy, że to nie Gmina Wadowice złożyła wniosek o zamknięcie rynku. Nie podoba mu się też oznakowanie, które uważa za zagrażające bezpieczeństwu. Problem w tym, że wcześniej wiele razy je zatwierdzał bez żadnych uwag. Starosto, jeżeli „żądasz wyjaśnień”, to przynajmniej ustal, do kogo masz zaadresować kopertę […].”

***

Rewitalizacja rynku w Wadowicach trwała dwa lata i pochłonęła niemałe środki. Prace zakończono w 2013 roku, jednak szybko się okazało, że nie wykonano ich zbyt solidnie. Ostateczne, w ramach gwarancji, na mocy umowy, którą gmina zawarła z wykonawcą w 2010 roku, firma Mostostal Warszawa kilkukrotnie dokonywała już napraw. Mieszkańcy nadal skarżą się jednak na „skaczące kostki”, utrudniające nie tylko przejazd autem, ale i spacery. Wielu z nich wolałoby w tym miejscu zwykły asfalt niż „średniowieczny bruk”, na którym brakuje tylko dorożki... Do zakończenia okresu gwarancji (a ta kończy się w 2018 roku) nic, poza naprawami, nie można jednak zrobić. Wszystkie prace muszą być wykonywane według zatwierdzonego kilka lat temu projektu.

Teraz kostka znów jest skuwana w kilku miejscach i zostanie wymieniona na nową. W okresie gwarancyjnym firma Mostostal Warszawa jest zobowiązana do naprawy jakichkolwiek usterek, które wystąpią. Gmina Wadowice nie ponosi żadnych kosztów z tytułu wykonywanych robót, jak i oznakowania terenu w związku z organizacją ruchu. Jeden lub dwa razy w roku odbywają się przeglądy gwarancyjne, w czasie których sprawdzany jest stan techniczny. Jak dowiedzieliśmy się w wadowickim Urzędzie Miejskim, ostatni przegląd miał miejsce wiosną tego roku. Wskazano wówczas wykonawcy, w których miejscach nawierzchnia musi być naprawiona. Dodatkowo, jeśli od wiosny wystąpiły inne uszkodzenia, to również podlegają one naprawie w ramach gwarancji.

 

Anna Piątkowska-Borek


fot. Krzystof Cabak (www.krzysztofcabak.pl), licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 15:15
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:597

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:278

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:226

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:192

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:178

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:170

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:170

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:165

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:164

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:162

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Oświęcimski

Gdzie pojedzie Chopin?

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:159

Od 10 grudnia 2017 będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Sporo kontrowersji budzi zmiana...