Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle Wyróżniony

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle

Zmiana organizacji ruchu, związana z naprawą gwarancyjną na wadowickim rynku, stała się powodem „spięcia” na linii burmistrz – starosta. Tuż po zamknięciu wjazdu na Plac Jana Pawła II rozpoczęły się „urzędowo-facebookowe przepychanki”. O co dokładnie chodzi?

Na Placu Jana Pawła II trwa kolejna naprawa gwarancyjna. Wadowicki rynek będzie zamknięty dla samochodów do końca września. Z ruchu wyłączono też ul. Mickiewicza (od skrzyżowania z ul. Gimnazjalną i Słowackiego do Placu Jana Pawła II) oraz ul. Lwowską (od skrzyżowania z al. Matki Bożej Fatimskiej do Placu Jana Pawła II). Zabezpieczono dojazd dla dostawców, przywożących towar dla prowadzących w rynku działalność przedsiębiorców. Dla pozostałych kierowców zostały wyznaczone objazdy. Ogłoszenie o zamknięciu rynku pojawiło się na stronie Urzędu Miejskiego w Wadowicach w piątek 1 września.

Tuż po weekendzie wprowadzono zakaz wjazdu do ścisłego centrum. Jednocześnie pojawiły się głosy, że zamknięcie rynku zostało dokonane z naruszeniem prawa.

Starosta Bartosz Kaliński od razu wystosował do burmistrza Mateusza Klinowskiego pismo, w którym poinformował, że 4 września 2017 roku „stwierdzono wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na Pl. Jana Pawła II i ulicach dojazdowych w Wadowicach pomimo niezatwierdzonego projektu organizacji ruchu.” Ten, jak dodał starosta, został złożony w Starostwie Powiatowym w Wadowicach 29 sierpnia, jednak był niekompletny – nie zawierał opinii zarządcy drogi. Wymagany dokument dostarczono dopiero 4 września. „W tym samym dniu zamknięto ruch w centrum miasta bez stosownego oznakowania, co stworzyło zagrożenie bezpieczeństwa i utrudnienia dla mieszkańców i innych uczestników ruchu. Oznakowanie objazdów uzupełniono po interwencji pracownika Starostwa Powiatowego w Wadowicach” – napisał starosta Bartosz Kaliński. Dodał, że Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zostały poinformowane o planach zamknięcia wspomnianych ulic 1 września. Tymczasem powinno to nastąpić co najmniej 7 dni przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu. Tym samym Starosta Wadowicki wezwał burmistrza do pilnego wyjaśnienia „powodów zaistniałych nieprawidłowości”.

Dodatkowo, na swoim profilu facebookowym starosta napisał: „Wczoraj ruch drogowy w centrum Wadowic został zamknięty. Niestety Burmistrz Klinowski zrobił to z naruszeniem prawa. Bez zatwierdzenia projektu organizacji ruchu, terminowego powiadomienia służb: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz prawidłowego oznakowania objazdów. Mieszkańcy Wadowic i instytucje nie powinny dowiadywać się o tak ważnych zmianach z Facebooka. Proszę, SZANUJMY się nawzajem.”

We wtorek 5 września, odpowiadając na pismo starosty, Urząd Miejski poinformował, że podmiotem przedstawiającym do zatwierdzenia wspomniany projekt zmiany organizacji ruchu była firma Mostostal Warszawa S.A. Oddział Południowy. To ona zleciła wykonanie zarówno projektu, jak i montaż całości oznakowania firmie zewnętrznej. „Żaden pracownik Urzędu Miejskiego w Wadowicach nie dokonywał jakichkolwiek czynności związanych z wdrożeniem projektu zmiany organizacji ruchu, w tym także nikt w imieniu Gminy Wadowice nie dokonywał fizycznego montażu oznakowania pionowego w ramach przedmiotowej zmiany organizacji ruchu” – napisał Marek Brzeźniak, Sekretarz Gminy. – „Jednocześnie informuję, że Gmina Wadowice jako zarządca drogi pozytywnie zaopiniowała przedstawiony nam projekt organizacji ruchu, gdyż nie odbiegał on od projektów zatwierdzanych w przeszłości bez uwag przez zarządzającego ruchem, tj. Starostę Wadowickiego” – dodał Sekretarz Gminy.

Tego samego dnia wieczorem burmistrz Mateusz Klinowski napisał na Facebooku: „[...] Starosta nie tylko nie zdaje sobie sprawy, że to nie Gmina Wadowice złożyła wniosek o zamknięcie rynku. Nie podoba mu się też oznakowanie, które uważa za zagrażające bezpieczeństwu. Problem w tym, że wcześniej wiele razy je zatwierdzał bez żadnych uwag. Starosto, jeżeli „żądasz wyjaśnień”, to przynajmniej ustal, do kogo masz zaadresować kopertę […].”

***

Rewitalizacja rynku w Wadowicach trwała dwa lata i pochłonęła niemałe środki. Prace zakończono w 2013 roku, jednak szybko się okazało, że nie wykonano ich zbyt solidnie. Ostateczne, w ramach gwarancji, na mocy umowy, którą gmina zawarła z wykonawcą w 2010 roku, firma Mostostal Warszawa kilkukrotnie dokonywała już napraw. Mieszkańcy nadal skarżą się jednak na „skaczące kostki”, utrudniające nie tylko przejazd autem, ale i spacery. Wielu z nich wolałoby w tym miejscu zwykły asfalt niż „średniowieczny bruk”, na którym brakuje tylko dorożki... Do zakończenia okresu gwarancji (a ta kończy się w 2018 roku) nic, poza naprawami, nie można jednak zrobić. Wszystkie prace muszą być wykonywane według zatwierdzonego kilka lat temu projektu.

Teraz kostka znów jest skuwana w kilku miejscach i zostanie wymieniona na nową. W okresie gwarancyjnym firma Mostostal Warszawa jest zobowiązana do naprawy jakichkolwiek usterek, które wystąpią. Gmina Wadowice nie ponosi żadnych kosztów z tytułu wykonywanych robót, jak i oznakowania terenu w związku z organizacją ruchu. Jeden lub dwa razy w roku odbywają się przeglądy gwarancyjne, w czasie których sprawdzany jest stan techniczny. Jak dowiedzieliśmy się w wadowickim Urzędzie Miejskim, ostatni przegląd miał miejsce wiosną tego roku. Wskazano wówczas wykonawcy, w których miejscach nawierzchnia musi być naprawiona. Dodatkowo, jeśli od wiosny wystąpiły inne uszkodzenia, to również podlegają one naprawie w ramach gwarancji.

 

Anna Piątkowska-Borek


fot. Krzystof Cabak (www.krzysztofcabak.pl), licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 15:15
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14559

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11319

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9328

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4851

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4337

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4249

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4115

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3960

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3024

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2589

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2470

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2316

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...