Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle Wyróżniony

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle

Zmiana organizacji ruchu, związana z naprawą gwarancyjną na wadowickim rynku, stała się powodem „spięcia” na linii burmistrz – starosta. Tuż po zamknięciu wjazdu na Plac Jana Pawła II rozpoczęły się „urzędowo-facebookowe przepychanki”. O co dokładnie chodzi?

Na Placu Jana Pawła II trwa kolejna naprawa gwarancyjna. Wadowicki rynek będzie zamknięty dla samochodów do końca września. Z ruchu wyłączono też ul. Mickiewicza (od skrzyżowania z ul. Gimnazjalną i Słowackiego do Placu Jana Pawła II) oraz ul. Lwowską (od skrzyżowania z al. Matki Bożej Fatimskiej do Placu Jana Pawła II). Zabezpieczono dojazd dla dostawców, przywożących towar dla prowadzących w rynku działalność przedsiębiorców. Dla pozostałych kierowców zostały wyznaczone objazdy. Ogłoszenie o zamknięciu rynku pojawiło się na stronie Urzędu Miejskiego w Wadowicach w piątek 1 września.

Tuż po weekendzie wprowadzono zakaz wjazdu do ścisłego centrum. Jednocześnie pojawiły się głosy, że zamknięcie rynku zostało dokonane z naruszeniem prawa.

Starosta Bartosz Kaliński od razu wystosował do burmistrza Mateusza Klinowskiego pismo, w którym poinformował, że 4 września 2017 roku „stwierdzono wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na Pl. Jana Pawła II i ulicach dojazdowych w Wadowicach pomimo niezatwierdzonego projektu organizacji ruchu.” Ten, jak dodał starosta, został złożony w Starostwie Powiatowym w Wadowicach 29 sierpnia, jednak był niekompletny – nie zawierał opinii zarządcy drogi. Wymagany dokument dostarczono dopiero 4 września. „W tym samym dniu zamknięto ruch w centrum miasta bez stosownego oznakowania, co stworzyło zagrożenie bezpieczeństwa i utrudnienia dla mieszkańców i innych uczestników ruchu. Oznakowanie objazdów uzupełniono po interwencji pracownika Starostwa Powiatowego w Wadowicach” – napisał starosta Bartosz Kaliński. Dodał, że Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zostały poinformowane o planach zamknięcia wspomnianych ulic 1 września. Tymczasem powinno to nastąpić co najmniej 7 dni przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu. Tym samym Starosta Wadowicki wezwał burmistrza do pilnego wyjaśnienia „powodów zaistniałych nieprawidłowości”.

Dodatkowo, na swoim profilu facebookowym starosta napisał: „Wczoraj ruch drogowy w centrum Wadowic został zamknięty. Niestety Burmistrz Klinowski zrobił to z naruszeniem prawa. Bez zatwierdzenia projektu organizacji ruchu, terminowego powiadomienia służb: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz prawidłowego oznakowania objazdów. Mieszkańcy Wadowic i instytucje nie powinny dowiadywać się o tak ważnych zmianach z Facebooka. Proszę, SZANUJMY się nawzajem.”

We wtorek 5 września, odpowiadając na pismo starosty, Urząd Miejski poinformował, że podmiotem przedstawiającym do zatwierdzenia wspomniany projekt zmiany organizacji ruchu była firma Mostostal Warszawa S.A. Oddział Południowy. To ona zleciła wykonanie zarówno projektu, jak i montaż całości oznakowania firmie zewnętrznej. „Żaden pracownik Urzędu Miejskiego w Wadowicach nie dokonywał jakichkolwiek czynności związanych z wdrożeniem projektu zmiany organizacji ruchu, w tym także nikt w imieniu Gminy Wadowice nie dokonywał fizycznego montażu oznakowania pionowego w ramach przedmiotowej zmiany organizacji ruchu” – napisał Marek Brzeźniak, Sekretarz Gminy. – „Jednocześnie informuję, że Gmina Wadowice jako zarządca drogi pozytywnie zaopiniowała przedstawiony nam projekt organizacji ruchu, gdyż nie odbiegał on od projektów zatwierdzanych w przeszłości bez uwag przez zarządzającego ruchem, tj. Starostę Wadowickiego” – dodał Sekretarz Gminy.

Tego samego dnia wieczorem burmistrz Mateusz Klinowski napisał na Facebooku: „[...] Starosta nie tylko nie zdaje sobie sprawy, że to nie Gmina Wadowice złożyła wniosek o zamknięcie rynku. Nie podoba mu się też oznakowanie, które uważa za zagrażające bezpieczeństwu. Problem w tym, że wcześniej wiele razy je zatwierdzał bez żadnych uwag. Starosto, jeżeli „żądasz wyjaśnień”, to przynajmniej ustal, do kogo masz zaadresować kopertę […].”

***

Rewitalizacja rynku w Wadowicach trwała dwa lata i pochłonęła niemałe środki. Prace zakończono w 2013 roku, jednak szybko się okazało, że nie wykonano ich zbyt solidnie. Ostateczne, w ramach gwarancji, na mocy umowy, którą gmina zawarła z wykonawcą w 2010 roku, firma Mostostal Warszawa kilkukrotnie dokonywała już napraw. Mieszkańcy nadal skarżą się jednak na „skaczące kostki”, utrudniające nie tylko przejazd autem, ale i spacery. Wielu z nich wolałoby w tym miejscu zwykły asfalt niż „średniowieczny bruk”, na którym brakuje tylko dorożki... Do zakończenia okresu gwarancji (a ta kończy się w 2018 roku) nic, poza naprawami, nie można jednak zrobić. Wszystkie prace muszą być wykonywane według zatwierdzonego kilka lat temu projektu.

Teraz kostka znów jest skuwana w kilku miejscach i zostanie wymieniona na nową. W okresie gwarancyjnym firma Mostostal Warszawa jest zobowiązana do naprawy jakichkolwiek usterek, które wystąpią. Gmina Wadowice nie ponosi żadnych kosztów z tytułu wykonywanych robót, jak i oznakowania terenu w związku z organizacją ruchu. Jeden lub dwa razy w roku odbywają się przeglądy gwarancyjne, w czasie których sprawdzany jest stan techniczny. Jak dowiedzieliśmy się w wadowickim Urzędzie Miejskim, ostatni przegląd miał miejsce wiosną tego roku. Wskazano wówczas wykonawcy, w których miejscach nawierzchnia musi być naprawiona. Dodatkowo, jeśli od wiosny wystąpiły inne uszkodzenia, to również podlegają one naprawie w ramach gwarancji.

 

Anna Piątkowska-Borek


fot. Krzystof Cabak (www.krzysztofcabak.pl), licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 15:15
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2209

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1267

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1220

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1164

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:980

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:898

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...