Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz 

 

 

 

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle Wyróżniony

Naprawa rynku z urzędowo-facebookowymi przepychankami w tle

Zmiana organizacji ruchu, związana z naprawą gwarancyjną na wadowickim rynku, stała się powodem „spięcia” na linii burmistrz – starosta. Tuż po zamknięciu wjazdu na Plac Jana Pawła II rozpoczęły się „urzędowo-facebookowe przepychanki”. O co dokładnie chodzi?

Na Placu Jana Pawła II trwa kolejna naprawa gwarancyjna. Wadowicki rynek będzie zamknięty dla samochodów do końca września. Z ruchu wyłączono też ul. Mickiewicza (od skrzyżowania z ul. Gimnazjalną i Słowackiego do Placu Jana Pawła II) oraz ul. Lwowską (od skrzyżowania z al. Matki Bożej Fatimskiej do Placu Jana Pawła II). Zabezpieczono dojazd dla dostawców, przywożących towar dla prowadzących w rynku działalność przedsiębiorców. Dla pozostałych kierowców zostały wyznaczone objazdy. Ogłoszenie o zamknięciu rynku pojawiło się na stronie Urzędu Miejskiego w Wadowicach w piątek 1 września.

Tuż po weekendzie wprowadzono zakaz wjazdu do ścisłego centrum. Jednocześnie pojawiły się głosy, że zamknięcie rynku zostało dokonane z naruszeniem prawa.

Starosta Bartosz Kaliński od razu wystosował do burmistrza Mateusza Klinowskiego pismo, w którym poinformował, że 4 września 2017 roku „stwierdzono wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na Pl. Jana Pawła II i ulicach dojazdowych w Wadowicach pomimo niezatwierdzonego projektu organizacji ruchu.” Ten, jak dodał starosta, został złożony w Starostwie Powiatowym w Wadowicach 29 sierpnia, jednak był niekompletny – nie zawierał opinii zarządcy drogi. Wymagany dokument dostarczono dopiero 4 września. „W tym samym dniu zamknięto ruch w centrum miasta bez stosownego oznakowania, co stworzyło zagrożenie bezpieczeństwa i utrudnienia dla mieszkańców i innych uczestników ruchu. Oznakowanie objazdów uzupełniono po interwencji pracownika Starostwa Powiatowego w Wadowicach” – napisał starosta Bartosz Kaliński. Dodał, że Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zostały poinformowane o planach zamknięcia wspomnianych ulic 1 września. Tymczasem powinno to nastąpić co najmniej 7 dni przed wprowadzeniem zmiany organizacji ruchu. Tym samym Starosta Wadowicki wezwał burmistrza do pilnego wyjaśnienia „powodów zaistniałych nieprawidłowości”.

Dodatkowo, na swoim profilu facebookowym starosta napisał: „Wczoraj ruch drogowy w centrum Wadowic został zamknięty. Niestety Burmistrz Klinowski zrobił to z naruszeniem prawa. Bez zatwierdzenia projektu organizacji ruchu, terminowego powiadomienia służb: Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz prawidłowego oznakowania objazdów. Mieszkańcy Wadowic i instytucje nie powinny dowiadywać się o tak ważnych zmianach z Facebooka. Proszę, SZANUJMY się nawzajem.”

We wtorek 5 września, odpowiadając na pismo starosty, Urząd Miejski poinformował, że podmiotem przedstawiającym do zatwierdzenia wspomniany projekt zmiany organizacji ruchu była firma Mostostal Warszawa S.A. Oddział Południowy. To ona zleciła wykonanie zarówno projektu, jak i montaż całości oznakowania firmie zewnętrznej. „Żaden pracownik Urzędu Miejskiego w Wadowicach nie dokonywał jakichkolwiek czynności związanych z wdrożeniem projektu zmiany organizacji ruchu, w tym także nikt w imieniu Gminy Wadowice nie dokonywał fizycznego montażu oznakowania pionowego w ramach przedmiotowej zmiany organizacji ruchu” – napisał Marek Brzeźniak, Sekretarz Gminy. – „Jednocześnie informuję, że Gmina Wadowice jako zarządca drogi pozytywnie zaopiniowała przedstawiony nam projekt organizacji ruchu, gdyż nie odbiegał on od projektów zatwierdzanych w przeszłości bez uwag przez zarządzającego ruchem, tj. Starostę Wadowickiego” – dodał Sekretarz Gminy.

Tego samego dnia wieczorem burmistrz Mateusz Klinowski napisał na Facebooku: „[...] Starosta nie tylko nie zdaje sobie sprawy, że to nie Gmina Wadowice złożyła wniosek o zamknięcie rynku. Nie podoba mu się też oznakowanie, które uważa za zagrażające bezpieczeństwu. Problem w tym, że wcześniej wiele razy je zatwierdzał bez żadnych uwag. Starosto, jeżeli „żądasz wyjaśnień”, to przynajmniej ustal, do kogo masz zaadresować kopertę […].”

***

Rewitalizacja rynku w Wadowicach trwała dwa lata i pochłonęła niemałe środki. Prace zakończono w 2013 roku, jednak szybko się okazało, że nie wykonano ich zbyt solidnie. Ostateczne, w ramach gwarancji, na mocy umowy, którą gmina zawarła z wykonawcą w 2010 roku, firma Mostostal Warszawa kilkukrotnie dokonywała już napraw. Mieszkańcy nadal skarżą się jednak na „skaczące kostki”, utrudniające nie tylko przejazd autem, ale i spacery. Wielu z nich wolałoby w tym miejscu zwykły asfalt niż „średniowieczny bruk”, na którym brakuje tylko dorożki... Do zakończenia okresu gwarancji (a ta kończy się w 2018 roku) nic, poza naprawami, nie można jednak zrobić. Wszystkie prace muszą być wykonywane według zatwierdzonego kilka lat temu projektu.

Teraz kostka znów jest skuwana w kilku miejscach i zostanie wymieniona na nową. W okresie gwarancyjnym firma Mostostal Warszawa jest zobowiązana do naprawy jakichkolwiek usterek, które wystąpią. Gmina Wadowice nie ponosi żadnych kosztów z tytułu wykonywanych robót, jak i oznakowania terenu w związku z organizacją ruchu. Jeden lub dwa razy w roku odbywają się przeglądy gwarancyjne, w czasie których sprawdzany jest stan techniczny. Jak dowiedzieliśmy się w wadowickim Urzędzie Miejskim, ostatni przegląd miał miejsce wiosną tego roku. Wskazano wówczas wykonawcy, w których miejscach nawierzchnia musi być naprawiona. Dodatkowo, jeśli od wiosny wystąpiły inne uszkodzenia, to również podlegają one naprawie w ramach gwarancji.

 

Anna Piątkowska-Borek


fot. Krzystof Cabak (www.krzysztofcabak.pl), licencja: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 wrzesień 2017 15:15
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:730

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:639

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:408

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:264

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:240

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:239

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:233

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:211

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:205

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:163

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:153

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...