Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz 

 

 

 

Kto był kim w Wadowicach? Wyróżniony

Kto był kim w Wadowicach?

Dla miłośników historii i genealogii, którzy z zamiłowaniem tropią korzenie swoich rodzin, powstaje nowy portal wadowiczanie.pl. Muzeum Miejskie zaprasza do jego współtworzenia i przesyłania biogramów swoich przodków – osób związanych z Wadowicami.

Od wiosny Muzeum Miejskie w Wadowicach realizuje projekt skierowany do pasjonatów historii i genealogii. W ramach Wadowickiej Szkoły Genealogów, bo taka jest nazwa projektu, uczą się oni, gdzie i z jakich narzędzi korzystać, poszukując materiałów, potrzebnych do zbadania dziejów własnej rodziny. Dowiadują się, jak poprzez archiwa parafialne i państwowe docierać do cennych informacji, jak krytycznie spojrzeć na zdobyte materiały, a następnie – jak w ciekawy wizualnie sposób zaprezentować swoje drzewo genealogiczne. Na koniec projektu zaprezentują przygotowane przez siebie biogramy i drzewa na powstającym portalu wadowiczanie.pl. Portal zostanie oficjalnie zaprezentowany w połowie listopada, podczas wykładu na zakończenie projektu Wadowicka Szkoła Genealogów. To jednak nie koniec.

Wraz z pojawieniem się strony wadowiczanie.pl rozpocznie się nowy, już bardziej otwarty etap. Według założeń portal, który ma być swego rodzaju „Kto był kim w Wadowicach?”, będzie jednocześnie archiwum społecznościowym, forum historycznym i słownikiem biograficznym, gdzie znajdą się informacje o zmarłych już mieszkańcach Wadowic, którzy żyli na przestrzeni wieków. Do współtworzenia portalu zaproszeni są wszyscy, którzy chcą się podzielić historią swoich przodków, nie tylko osoby które uczestniczyły w projekcie. – Ta strona będzie „żyła”, rozwijała się dzięki biogramom nadsyłanym przez internautów – mówi Marcin Witkowski, koordynator projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, realizowanego przez Muzeum Miejskie.

Publikowane materiały będą miały różnorakie formy. – Mogą to być biogramy, tworzone według tych samych zasad, które obowiązują w Polskim Słowniku Biograficznym, ale równie dobrze mogą to być też „luźniejsze” wspomnienia o swoich przodkach oraz całe drzewa genealogiczne – wyjaśnia Marcin Witkowski. – Na stronie Muzeum znajdują się w tej chwili trzy biogramy przygotowane przez uczestników projektu. Warto zauważyć, że jeden z nich ma dość nietypową formę. Osoba która go pisała, dokładnie przedstawiła w nim także dom swojego dziadka, któremu poświęcona jest nota biograficzne. Jak najbardziej przyzwalamy na taką formę biogramów – dodaje.

Trzeba też podkreślić, że portal wadowiczanie.pl będzie zawierał nie tylko biogramy konkretnych osób. – Będą się na nim znajdowały również informacje dotyczące różnych wydarzeń z historii miasta. Tutaj bardzo liczymy na nagrania audio, np. wywiady z babcią lub dziadkiem, którzy będą wspominać konkretne wydarzenia z przeszłości – mówi Marcin Witkowski.

Jakie informacje powinny zawierać biogramy?

Nota biograficzna powinna zawierać możliwie kompletne informacje o życiu przedstawianej osoby, o sprawowanych przez nią funkcjach itd. Przede wszystkim musi określić jej związek z Wadowicami (czy to przez miejsce urodzenia, zamieszkania, ukończenie szkoły, działalność itd.). Muzeum Miejskie w Wadowicach podało przykładowy schemat, na którym warto się wzorować. Wygląda to następująco:

„Imię/imiona i nazwisko/nazwiska (lata życia) – zawód/profesja. Dokładna data dzienna i miejsce urodzenia, informacje o rodzicach (opcjonalnie o rodzeństwie, przodkach, itp.). Ukończone szkoły (i studia). Praca. Służba wojskowa. Udział w wojnach i konfliktach zbrojnych. Dorobek zawodowy (i naukowy). Rodzina. Miejsce, dokładna data i przyczyna zgonu. Miejsce pochówku. Dalsze losy rodziny. Bibliografia: źródła (archiwa), literatura. Na końcu, w prawym dolnym rogu umieszczamy imię i nazwisko autora biogramu.”

Jak przekazywać materiały?

Dopóki nie funkcjonuje jeszcze portal wadowiczanie.pl, biogramy, zdjęcia i materiały audio można przekazywać bezpośrednio do Muzeum Miejskiego w Wadowicach za pośrednictwem poczty mailowej (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub osobiście (ul. Kościelna 4). Jeśli ktoś nie do końca potrafi poradzić sobie z zeskanowaniem fotografii czy opracowaniem noty biograficznej, pracownicy Muzeum udzielą odpowiednich wskazówek.

Wszystkie zebrane do połowy listopada biogramy trafią na stronę i będą już dostępne w momencie premiery portalu.

Później materiały będzie można już zamieszczać na stronie poprzez specjalnie w tym celu opracowany formularz elektroniczny.

Portal powstaje w ramach projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Anna Piątkowska-Borek

Wstępny projekt portalu (źródło: Muzeum Miejskie w Wadowicach)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:625

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:398

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:259

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:235

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:233

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:228

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:210

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:202

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Krakowski

Sto dni do Paczki. Mobilizacja wolontariuszy

17 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:186

Na sto dni przed Finałem wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI ogłosili mobilizację! We wszystkich miastach...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:166

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:158

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:151

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...