Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz

Kto był kim w Wadowicach? Wyróżniony

Kto był kim w Wadowicach?

Dla miłośników historii i genealogii, którzy z zamiłowaniem tropią korzenie swoich rodzin, powstaje nowy portal wadowiczanie.pl. Muzeum Miejskie zaprasza do jego współtworzenia i przesyłania biogramów swoich przodków – osób związanych z Wadowicami.

Od wiosny Muzeum Miejskie w Wadowicach realizuje projekt skierowany do pasjonatów historii i genealogii. W ramach Wadowickiej Szkoły Genealogów, bo taka jest nazwa projektu, uczą się oni, gdzie i z jakich narzędzi korzystać, poszukując materiałów, potrzebnych do zbadania dziejów własnej rodziny. Dowiadują się, jak poprzez archiwa parafialne i państwowe docierać do cennych informacji, jak krytycznie spojrzeć na zdobyte materiały, a następnie – jak w ciekawy wizualnie sposób zaprezentować swoje drzewo genealogiczne. Na koniec projektu zaprezentują przygotowane przez siebie biogramy i drzewa na powstającym portalu wadowiczanie.pl. Portal zostanie oficjalnie zaprezentowany w połowie listopada, podczas wykładu na zakończenie projektu Wadowicka Szkoła Genealogów. To jednak nie koniec.

Wraz z pojawieniem się strony wadowiczanie.pl rozpocznie się nowy, już bardziej otwarty etap. Według założeń portal, który ma być swego rodzaju „Kto był kim w Wadowicach?”, będzie jednocześnie archiwum społecznościowym, forum historycznym i słownikiem biograficznym, gdzie znajdą się informacje o zmarłych już mieszkańcach Wadowic, którzy żyli na przestrzeni wieków. Do współtworzenia portalu zaproszeni są wszyscy, którzy chcą się podzielić historią swoich przodków, nie tylko osoby które uczestniczyły w projekcie. – Ta strona będzie „żyła”, rozwijała się dzięki biogramom nadsyłanym przez internautów – mówi Marcin Witkowski, koordynator projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, realizowanego przez Muzeum Miejskie.

Publikowane materiały będą miały różnorakie formy. – Mogą to być biogramy, tworzone według tych samych zasad, które obowiązują w Polskim Słowniku Biograficznym, ale równie dobrze mogą to być też „luźniejsze” wspomnienia o swoich przodkach oraz całe drzewa genealogiczne – wyjaśnia Marcin Witkowski. – Na stronie Muzeum znajdują się w tej chwili trzy biogramy przygotowane przez uczestników projektu. Warto zauważyć, że jeden z nich ma dość nietypową formę. Osoba która go pisała, dokładnie przedstawiła w nim także dom swojego dziadka, któremu poświęcona jest nota biograficzne. Jak najbardziej przyzwalamy na taką formę biogramów – dodaje.

Trzeba też podkreślić, że portal wadowiczanie.pl będzie zawierał nie tylko biogramy konkretnych osób. – Będą się na nim znajdowały również informacje dotyczące różnych wydarzeń z historii miasta. Tutaj bardzo liczymy na nagrania audio, np. wywiady z babcią lub dziadkiem, którzy będą wspominać konkretne wydarzenia z przeszłości – mówi Marcin Witkowski.

Jakie informacje powinny zawierać biogramy?

Nota biograficzna powinna zawierać możliwie kompletne informacje o życiu przedstawianej osoby, o sprawowanych przez nią funkcjach itd. Przede wszystkim musi określić jej związek z Wadowicami (czy to przez miejsce urodzenia, zamieszkania, ukończenie szkoły, działalność itd.). Muzeum Miejskie w Wadowicach podało przykładowy schemat, na którym warto się wzorować. Wygląda to następująco:

„Imię/imiona i nazwisko/nazwiska (lata życia) – zawód/profesja. Dokładna data dzienna i miejsce urodzenia, informacje o rodzicach (opcjonalnie o rodzeństwie, przodkach, itp.). Ukończone szkoły (i studia). Praca. Służba wojskowa. Udział w wojnach i konfliktach zbrojnych. Dorobek zawodowy (i naukowy). Rodzina. Miejsce, dokładna data i przyczyna zgonu. Miejsce pochówku. Dalsze losy rodziny. Bibliografia: źródła (archiwa), literatura. Na końcu, w prawym dolnym rogu umieszczamy imię i nazwisko autora biogramu.”

Jak przekazywać materiały?

Dopóki nie funkcjonuje jeszcze portal wadowiczanie.pl, biogramy, zdjęcia i materiały audio można przekazywać bezpośrednio do Muzeum Miejskiego w Wadowicach za pośrednictwem poczty mailowej (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub osobiście (ul. Kościelna 4). Jeśli ktoś nie do końca potrafi poradzić sobie z zeskanowaniem fotografii czy opracowaniem noty biograficznej, pracownicy Muzeum udzielą odpowiednich wskazówek.

Wszystkie zebrane do połowy listopada biogramy trafią na stronę i będą już dostępne w momencie premiery portalu.

Później materiały będzie można już zamieszczać na stronie poprzez specjalnie w tym celu opracowany formularz elektroniczny.

Portal powstaje w ramach projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Anna Piątkowska-Borek

Wstępny projekt portalu (źródło: Muzeum Miejskie w Wadowicach)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4601

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3767

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1880

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1670

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1502

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1184

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1156

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1142

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1139

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1039

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Kultura

Pasja, wolność, adrenalina...

20 luty, 2018 | Wyświetleń:968

Noc. Miasto właściwie już śpi. Tymczasem oni zbierają się, by udowodnić, kto jest szybszy. Zwycięzca...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:954

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...