Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz

Kto był kim w Wadowicach? Wyróżniony

Kto był kim w Wadowicach?

Dla miłośników historii i genealogii, którzy z zamiłowaniem tropią korzenie swoich rodzin, powstaje nowy portal wadowiczanie.pl. Muzeum Miejskie zaprasza do jego współtworzenia i przesyłania biogramów swoich przodków – osób związanych z Wadowicami.

Od wiosny Muzeum Miejskie w Wadowicach realizuje projekt skierowany do pasjonatów historii i genealogii. W ramach Wadowickiej Szkoły Genealogów, bo taka jest nazwa projektu, uczą się oni, gdzie i z jakich narzędzi korzystać, poszukując materiałów, potrzebnych do zbadania dziejów własnej rodziny. Dowiadują się, jak poprzez archiwa parafialne i państwowe docierać do cennych informacji, jak krytycznie spojrzeć na zdobyte materiały, a następnie – jak w ciekawy wizualnie sposób zaprezentować swoje drzewo genealogiczne. Na koniec projektu zaprezentują przygotowane przez siebie biogramy i drzewa na powstającym portalu wadowiczanie.pl. Portal zostanie oficjalnie zaprezentowany w połowie listopada, podczas wykładu na zakończenie projektu Wadowicka Szkoła Genealogów. To jednak nie koniec.

Wraz z pojawieniem się strony wadowiczanie.pl rozpocznie się nowy, już bardziej otwarty etap. Według założeń portal, który ma być swego rodzaju „Kto był kim w Wadowicach?”, będzie jednocześnie archiwum społecznościowym, forum historycznym i słownikiem biograficznym, gdzie znajdą się informacje o zmarłych już mieszkańcach Wadowic, którzy żyli na przestrzeni wieków. Do współtworzenia portalu zaproszeni są wszyscy, którzy chcą się podzielić historią swoich przodków, nie tylko osoby które uczestniczyły w projekcie. – Ta strona będzie „żyła”, rozwijała się dzięki biogramom nadsyłanym przez internautów – mówi Marcin Witkowski, koordynator projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, realizowanego przez Muzeum Miejskie.

Publikowane materiały będą miały różnorakie formy. – Mogą to być biogramy, tworzone według tych samych zasad, które obowiązują w Polskim Słowniku Biograficznym, ale równie dobrze mogą to być też „luźniejsze” wspomnienia o swoich przodkach oraz całe drzewa genealogiczne – wyjaśnia Marcin Witkowski. – Na stronie Muzeum znajdują się w tej chwili trzy biogramy przygotowane przez uczestników projektu. Warto zauważyć, że jeden z nich ma dość nietypową formę. Osoba która go pisała, dokładnie przedstawiła w nim także dom swojego dziadka, któremu poświęcona jest nota biograficzne. Jak najbardziej przyzwalamy na taką formę biogramów – dodaje.

Trzeba też podkreślić, że portal wadowiczanie.pl będzie zawierał nie tylko biogramy konkretnych osób. – Będą się na nim znajdowały również informacje dotyczące różnych wydarzeń z historii miasta. Tutaj bardzo liczymy na nagrania audio, np. wywiady z babcią lub dziadkiem, którzy będą wspominać konkretne wydarzenia z przeszłości – mówi Marcin Witkowski.

Jakie informacje powinny zawierać biogramy?

Nota biograficzna powinna zawierać możliwie kompletne informacje o życiu przedstawianej osoby, o sprawowanych przez nią funkcjach itd. Przede wszystkim musi określić jej związek z Wadowicami (czy to przez miejsce urodzenia, zamieszkania, ukończenie szkoły, działalność itd.). Muzeum Miejskie w Wadowicach podało przykładowy schemat, na którym warto się wzorować. Wygląda to następująco:

„Imię/imiona i nazwisko/nazwiska (lata życia) – zawód/profesja. Dokładna data dzienna i miejsce urodzenia, informacje o rodzicach (opcjonalnie o rodzeństwie, przodkach, itp.). Ukończone szkoły (i studia). Praca. Służba wojskowa. Udział w wojnach i konfliktach zbrojnych. Dorobek zawodowy (i naukowy). Rodzina. Miejsce, dokładna data i przyczyna zgonu. Miejsce pochówku. Dalsze losy rodziny. Bibliografia: źródła (archiwa), literatura. Na końcu, w prawym dolnym rogu umieszczamy imię i nazwisko autora biogramu.”

Jak przekazywać materiały?

Dopóki nie funkcjonuje jeszcze portal wadowiczanie.pl, biogramy, zdjęcia i materiały audio można przekazywać bezpośrednio do Muzeum Miejskiego w Wadowicach za pośrednictwem poczty mailowej (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub osobiście (ul. Kościelna 4). Jeśli ktoś nie do końca potrafi poradzić sobie z zeskanowaniem fotografii czy opracowaniem noty biograficznej, pracownicy Muzeum udzielą odpowiednich wskazówek.

Wszystkie zebrane do połowy listopada biogramy trafią na stronę i będą już dostępne w momencie premiery portalu.

Później materiały będzie można już zamieszczać na stronie poprzez specjalnie w tym celu opracowany formularz elektroniczny.

Portal powstaje w ramach projektu Wadowicka Szkoła Genealogów, który jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Anna Piątkowska-Borek

Wstępny projekt portalu (źródło: Muzeum Miejskie w Wadowicach)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8363

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4774

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4492

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4308

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3972

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2915

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2261

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2181

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2145

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2010

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Finanse i Gospodarka

Za wysokie ceny energii elektrycznej i gazu

20 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1762

Ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych w Polsce należą do najwyższych w UE –...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1750

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.