Czy Wadowice są na to gotowe? Wyróżniony

Burmistrz Wadowic przekonuje, że w centrum miasta należy wprowadzić zakaz palenia węglem. Według niego tylko zakaz będzie skutecznym rozwiązaniem w walce ze smogiem. Czy jednak mieszkańcy są na to gotowi?

Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic jest zdania, że w mieście, gdzie smog daje się mocno mieszkańcom we znaki, powinien zostać wprowadzony zakaz palenia węglem. „Dzięki całkowitemu zakazowi spalania węgla, który zacznie obowiązywać od 2019 roku, Kraków już jest zieloną wyspą w morzu smogu! Jakich jeszcze dowodów potrzebujecie? Również w Wadowicach zasługujemy na czyste powietrze!” – napisał na swoim profilu facebookowym.

Owszem, cel jest jak najbardziej słuszny. Czy jednak Wadowice są na to gotowe? Koszty ewentualnych zmian spadłyby przecież na mieszkańców. Pod postem burmistrza pojawiły się zatem komentarze, zwracające uwagę na fakt, że najpierw należałoby raczej stworzyć sieć ciepłowniczą, do której każdy mieszkaniec mógłby się podłączyć, a dopiero później myśleć o zakazach. Niektórzy zauważają też, że dopóki nie nastąpi znacząca obniżka kosztów ogrzewania gazowego, większość osób nie zrezygnuje z węgla.

Tymczasem włodarz Wadowic obstaje przy zakazie. „Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie zakazu, wytyczenie horyzontu czasowego i oferowanie pomocy w dostosowaniu. Tak zrobił Kraków, tak zrobiło Województwo Małopolskie i ta taktyka działania się sprawdza” – napisał burmistrz Klinowski, odpowiadając na jeden z komentarzy pod swoim postem.

Czy jednak mieszkańców Wadowic stać takie zmiany? Czy są na tyle zamożni, by ponieść koszty ewentualnego wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem? Już tej zimy wielu z nich, z uwagi na wzrost cen węgla, zapłaci wyższe rachunki za zakup opału. Wielu poniosło już też koszty związane z wymianą starego kotła węglowego na nowy, spełniający wymagane normy – żadna dotacja nie pokrywa kosztów inwestycji w całości.

 

Wiele osób wybiera ekologiczne kotły węglowe

Przypomnijmy. W Małopolsce uchwała antysmogowa, podjęta przez Sejmik Wojewódzki, weszła w życie początkiem lipca tego roku, wprowadzając zakaz palenia kiepskiej jakości węglem (tzn. mułami i flotami węglowymi) i wyznaczając terminy, w których niskoemisyjne kotły muszą być wymienione. W poszczególnych gminach mieszkańcy w miarę możliwości finansowych wymieniają już stare piece węglowe (tzw. „kopciuchy”) na nowe piątej kategorii. Osoby, które aktualnie budują domy, inwestują w ekologiczne ogrzewanie, często gazowe. Niemniej wiele rodzin – najczęściej z uwagi na koszty – również w nowym budownictwie decyduje się na montaż kotła węglowego, oczywiście spełniającego wymagane normy.

Podobnie sytuacja wygląda na Śląsku, gdzie uchwała antysmogowa zaczęła obowiązywać od 1 września 2017 roku.

 

IGSWP mówi: „stop!”

Tymczasem w ubiegłym tygodniu Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wysłała do wszystkich sejmików wojewódzkich w kraju list otwarty, w którym kontynuuje temat ubóstwa energetycznego w kontekście obowiązujących i projektowanych uchwał antysmogowych. List zatytułowano „STOP nieprzemyślanym Uchwałom Antysmogowym skutkującym Ubóstwem Energetycznym Polaków”. IGSPW powołuje się na przeprowadzone we wrześniu 2017 roku przez KANTAR TNS badania, które ukazały zatrważająco wysoki poziom ubóstwa energetycznego mieszkańców gospodarstw domowych, ogrzewających się indywidualnie za pomocą węgla: aż 37% Polaków ogrzewa domy węglem, 46% z nich uważa, że koszt zakupu węgla stanowi znaczne obciążenie budżetu domowego – średnio, wydatki na węgiel w gospodarstwach domowych stanowią 11,1% budżetu. Tymczasem, jak podaje IGSWP, w większości krajów UE ubóstwo energetyczne jest zdefiniowane wokół kosztów ogrzewania i powstaje, gdy obywatel wydaje więcej niż 10% swojego dochodu na wszystkie paliwa wykorzystywane do ogrzania domu do odpowiedniej temperatury.
Jak czytamy w liście otwartym IGSWP do sejmików wojewódzkich, „[...] 31% Polaków ogrzewających się węglem, czyli około 1,5 miliona gospodarstw domowych wydaje na zakup węgla więcej niż 10% swojego budżetu domowego. W przypadku 7,3% najuboższych domostw (ponad 350 000 gospodarstw domowych) kwota wydawana na zakup węgla sięga 25% budżetu domowego.”

Tymczasem w efekcie podejmowanych przez sejmiki uchwał antysmogowych koszty ogrzewania wzrastają (m.in. poprzez wzrost cen węgla). „Wobec tego dalsze wzrosty kosztów będą niemożliwe do samodzielnego udźwignięcia przez te gospodarstwa. Niezbędne stanie się wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych” – podkreśla Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla, dodając, że analiza kosztów, jakie spadną na mieszkańców, przygotowana przed podjęciem uchwał antysmogowych jest pobieżna, a programy wsparcia albo nie istnieją, albo są nieadekwatnie skromne w stosunku do skali wydatków, jakimi obciążeni będą mieszkańcy.

Jak czytamy w liście otwartym IGSWP, według przeprowadzonych we wrześniu badań, „gospodarstwa domowe, ogrzewające się węglem, spodziewają się wzrostu wydatków na zakup węgla o 14,7% w najbliższych 12 miesiącach, z obecnych 2 534 zł do 2 906 zł na rok. Taki wzrost wydatków, niepoparty wzrostem płac, doprowadzi do sytuacji, w której 34% gospodarstw domowych (dodatkowe 200 tys.) wpadnie w próg ubóstwa energetycznego, a niemal 10% z nich na zakup węgla będzie wydawać 25% swego budżetu domowego”. Dodatkowo IGSPW podkreśla: „Według naszych szacunków, w wyniku obecnych i kolejnych uchwał antysmogowych, w perspektywie 24 miesięcy koszt paliwa węglowego wzrośnie o średnio 30-50%, zaś dla 80% użytkowników koszt wymiany kotła wzrośnie 5-8-krotnie. W rezultacie ponad połowa gospodarstw domowych ogrzewających się węglem (2,5 mln domostw) będzie żyła w ubóstwie energetycznym.”

 

AB

fot. Pixabay.com

 

 

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Aktualizacja: poniedziałek, 30 październik 2017 21:07
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA