piątek, 31 maj 2019 11:34

Powiat wadowicki: Będą remonty w remizach OSP. Jest na to 177 tys. zł

Napisał

Andrychów, Spytkowice, Tomice, Wadowice oraz Wieprz – strażacy ochotnicy z tych gmin otrzymają dotacje w ramach programu „Małopolskie Remizy”. Do powiatu wadowickiego trafi łącznie 177 tys. zł. Pozyskane środki strażacy przeznaczą na remonty, modernizację i rozbudowę remiz.

Gmina Andrychów pozyskała 48 000 zł na remont remizy OSP Inwałd.

W gminie Spytkowice rozbudowy doczeka się remiza OSP Bachowice – tam również trafi 48 000 zł w ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2019”.

– Zgodnie z wnioskiem środki z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie zostaną przeznaczone na rozbudowę części bojowej jednostki OSP Bachowice. Będzie ona powiększona o jeden boks garażowy na przechowywanie samochodu i sprzętu – mówi Krzysztof Świergosz z Urzędu Gminy Spytkowice.

Jak się okazuje, obecna ilość pomieszczeń jest niewystarczająca. Dobudowana część zostanie „doklejona” do istniejącego Domu Strażaka w Bachowicach. Dodatkowo, nad dobudowaną częścią będzie się znajdował zadaszony taras użytkowy.

Z kolei w gminie Tomice środki finansowe w wysokości 13 670 zł otrzymają strażacy z OSP Woźniki.

W gminie Wadowice wyremontowana zostanie remiza OSP w Choczni. Trafi tam 40 000 zł z programu „Małopolskie Remizy”.

– Środki zostaną przeznaczone na remont pomieszczeń sanitarnych dla strażaków. Wyremontowane zostaną: łazienka, pomieszczenie socjalne, prysznic, szatnia, by poprawić obecne warunki – mówi Mariusz Jakubas, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni.

Gmina Wieprz otrzymała natomiast 27 632 zł na remont remizy OSP Przybradz. Dodatkowo gmina będzie aplikować o środki w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację kotłowni w budynku OSP Przybradz i wymianę starego kotła c.o. na piec gazowy.

 

Małopolskie Remizy 2019

W całym województwie małopolskim dotację otrzyma łącznie 25 jednostek OSP. Jest to kwota ponad 870 tys. zł. Gminy z powiatu wadowickiego (Andrychów, Spytkowice, Tomice, Wadowice, Wieprz) otrzymają 177 tys. zł. Do powiatu chrzanowskiego trafi 158 tys. zł – środki otrzymały jednostki OSP z gmin: Alwernia, Babice, Chrzanów i Libiąż. Strażacy z powiatu myślenickiego dostaną w sumie 347 tys. zł (Dobczyce, Lubień, Myślenice, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia i Wiśniowa). W powiecie oświęcimskim dofinansowanie w łącznej kwocie 60 tys. zł otrzymały gminy: Brzeszcze i Zator, natomiast w powiecie suskim prawie 124 tys. zł przyznano gminom: Budzów, Jordanów, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka i Zawoja.

– Strażacy-ochotnicy swoją postawą udowadniają, że w sytuacji pożaru, powodzi czy innego zagrożenia zawsze możemy na nich liczyć. O każdej porze dnia i nocy są gotowi nieść pomoc, by ratować ludzkie życie i dobytek. Dlatego tym bardziej zasługują na wsparcie województwa – podaje Małopolskie Urząd Marszałkowski.

Jak przypomina UMWM, w tym roku również WFOŚiGW w Krakowie w ramach konkursu „Małopolskie Remizy 2019” współfinansuje przedsięwzięcia związane z wykonaniem robót budowlanych w remizach strażackich z terenu województwa małopolskiego. Limit środków w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wyniósł 1 mln zł.

Przypomnijmy, program „Małopolskie Remizy” jest realizowany od 2009 roku. W ramach konkursu gminy otrzymują pomoc finansową na remonty i prace budowlane w remizach OSP.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.