wtorek, 04 czerwiec 2019 15:22

„Polska Jerozolima” – gdzie odbędą się zdjęcia do nowego filmu Mirosława Krzyszkowskiego?

Napisał
fot. UM Kalwaria Zebrzydowska fot. UM Kalwaria Zebrzydowska

Reżyser Mirosław Krzyszkowski (autor wielu filmów dokumentalnych i historycznych, m.in. „Pilecki”) rozpoczął prace nad nowym filmem, zatytułowanym „Polska Jerozolima”.

Film jest realizowany przez Fundację Wiara i Prawda. Głównym partnerem produkcji jest Sanktuarium Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, a Ojciec Kustosz osobiście angażuje się w powstające dzieło. Film wspiera także Arcybractwo Miłosierdzia z Krakowa, w którym czynnie działał Mikołaj Zebrzydowski. Jednym z partnerów produkcji jest też gmina Kalwaria Zebrzydowska. Burmistrz Augustyn Ormanty spotkał się już w tej sprawie z reżyserem.

– Film będzie opowiadał historię powstania Kalwarii Zebrzydowskiej, jej fundatorów oraz prezentował współczesny fenomen pielgrzymkowy i duchowy tego miejsca, zarówno w warstwie historycznej, jak i współczesnej. Film docelowo ma mieć angielską, włoską i hiszpańską wersję językową. Produkcji będą towarzyszyć liczne pokazy kinowe i festiwalowe, emisje telewizyjne oraz udostępnienie filmu na platformach internetowych – informuje Urząd Miejski w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Film dokumentalny „Polska Jerozolima” powstanie akurat w dwudziestą rocznicę wpisania kompleksów architektonicznych Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO oraz w 400-setną rocznicę śmierci jej fundatora i założyciela – Mikołaja Zebrzydowskiego, znamienitej postaci w historii i w polityce Polski i XVII-wiecznej Europy.

– Dzięki tej produkcji przypomniana zostanie także postać Mikołaja Zebrzydowskiego, w 2020 roku mija 400 lat od śmierci fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej. Urząd Miasta już rozpoczął przygotowania do tej rocznicy, a główny cel, jaki sobie stawiamy, to przypomnienie niezwykłej postaci, jaką był Mikołaj Zebrzydowski – podaje UM w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.