Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz

Statut zmieniony Wyróżniony

Statut zmieniony

Od 1 stycznia 2018 roku w strukturach wadowickiego szpitala nie będzie już funkcjonował Oddział Obserwacyjno-Zakaźny. Nie będzie też poradni dermatologicznej i reumatologicznej.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 23 listopada 2017 roku, podjęto decyzję o zmianie Statutu Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach. Co to oznacza?

Zmiana Statutu ZZOZ przypieczętowała podjęte już wcześniej decyzje. Po pierwsze – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny przestanie funkcjonować wraz z Nowym Rokiem. Powody są dwa. Pierwszy z nich to warunki lokalowe, „niespełnianie wymogów dotyczących pomieszczeń i sprzętu”. Jak jeszcze w czasie wakacji przekonywały władze szpitala, funkcjonowanie oddziału chorób zakaźnych w obecnych warunkach lokalowych zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Niestety, szpitala nie stać na remont starego budynku, w którym mieści się oddział, nie może on zostać też przeniesiony do nowoczesnego Pawilonu E, ponieważ ten nie został przystosowany do ulokowania w nim tego typu oddziału. Nie przewidziano tego w fazie projektowej. Drugi powód to nierentowność oddziału, który – jak obliczono jeszcze kilka miesięcy temu – przynosi straty w wysokości nawet 800 tys. zł. Tym samy z końcem grudnia tego roku Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, który nie spełnia wymogów, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, przestanie funkcjonować w Wadowicach. Najbliższe oddziały zakaźne znajdują się w Krakowie i Makowie Podhalańskim.

W ZZOZ w Wadowicach nie będzie też dwóch poradni: dermatologicznej i reumatologicznej. Nie zostały one ujęte w „sieci”, ponieważ umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie przez nie świadczeń zostały rozwiązane rok temu – 31 grudnia 2016. główną przyczyną był brak specjalistów, zainteresowanych pracą w tych poradniach. Tym samym końcem marca tego roku zostały wykreślone z rejestru podmiotów, prowadzonych przez województwo małopolskie.

Wobec tego konieczne było wprowadzenie zmian w statucie szpitala, by zawierał jak najbardziej aktualne dane i był zgodny z Rejestrem Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL), zawierającym informacje o podmiotach mających pozwolenie na prowadzenie działalności leczniczej.

Przypomnijmy. Od 1 października 2017 roku Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach znajduje się w sieci szpitali jako szpital z tzw. I poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych. Co to oznacza? Świadczenia nadal są realizowane ze środków publicznych, w ramach kontraktu z małopolskim oddziałem NFZ. Utworzenie sieci szpitali daje jednak włączonym w nią placówkom gwarancję finansowania większości świadczeń opieki zdrowotnej na okres kolejnych czterech lat. Wszystkie szpitale, będące w sieci, nie muszą zatem w najbliższych latach przystępować do konkursów. Z kolei jeśli chodzi o poradnie specjalistyczne w Wadowicach, które nie zostały włączone do sieci – a są to: okulistyczna, leczenia zeza, logopedyczna i otolaryngologiczna – to na mocy aneksów przedłużających umowy z NFZ będę one funkcjonowały do 30 czerwca 2018. A następnie, by zapewnić im dalsze finansowanie, szpital będzie przystępował do konkursu w celu uzyskania kontraktu.

Od przyszłego roku w strukturach wadowickiego szpitala będą funkcjonowały: Szpitalny Oddział Ratunkowy z Centralną Izbą Przyjęć, Oddział Wewnętrzny I, Oddział Wewnętrzny II, Oddział Geriatryczny, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Chirurgii Urazowej, Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Noworodków i Wcześniaków, Oddział Dziecięcy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz poradnie specjalistyczne (m.in.. neonatologiczna, chirurgii ogólnej, chorób naczyń, chorób płuc i gruźlicy).

 

AB

Fot. Powiat Wadowicki

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2210

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1267

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1220

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1164

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:980

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:898

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...