Wadowice, Andrychów, Brody, Brzeźnica, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Spytkowice, Stryszów, Tomice, Wieprz

Statut zmieniony Wyróżniony

Statut zmieniony

Od 1 stycznia 2018 roku w strukturach wadowickiego szpitala nie będzie już funkcjonował Oddział Obserwacyjno-Zakaźny. Nie będzie też poradni dermatologicznej i reumatologicznej.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się 23 listopada 2017 roku, podjęto decyzję o zmianie Statutu Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach. Co to oznacza?

Zmiana Statutu ZZOZ przypieczętowała podjęte już wcześniej decyzje. Po pierwsze – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny przestanie funkcjonować wraz z Nowym Rokiem. Powody są dwa. Pierwszy z nich to warunki lokalowe, „niespełnianie wymogów dotyczących pomieszczeń i sprzętu”. Jak jeszcze w czasie wakacji przekonywały władze szpitala, funkcjonowanie oddziału chorób zakaźnych w obecnych warunkach lokalowych zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjentów. Niestety, szpitala nie stać na remont starego budynku, w którym mieści się oddział, nie może on zostać też przeniesiony do nowoczesnego Pawilonu E, ponieważ ten nie został przystosowany do ulokowania w nim tego typu oddziału. Nie przewidziano tego w fazie projektowej. Drugi powód to nierentowność oddziału, który – jak obliczono jeszcze kilka miesięcy temu – przynosi straty w wysokości nawet 800 tys. zł. Tym samy z końcem grudnia tego roku Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, który nie spełnia wymogów, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, przestanie funkcjonować w Wadowicach. Najbliższe oddziały zakaźne znajdują się w Krakowie i Makowie Podhalańskim.

W ZZOZ w Wadowicach nie będzie też dwóch poradni: dermatologicznej i reumatologicznej. Nie zostały one ujęte w „sieci”, ponieważ umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie przez nie świadczeń zostały rozwiązane rok temu – 31 grudnia 2016. główną przyczyną był brak specjalistów, zainteresowanych pracą w tych poradniach. Tym samym końcem marca tego roku zostały wykreślone z rejestru podmiotów, prowadzonych przez województwo małopolskie.

Wobec tego konieczne było wprowadzenie zmian w statucie szpitala, by zawierał jak najbardziej aktualne dane i był zgodny z Rejestrem Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL), zawierającym informacje o podmiotach mających pozwolenie na prowadzenie działalności leczniczej.

Przypomnijmy. Od 1 października 2017 roku Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach znajduje się w sieci szpitali jako szpital z tzw. I poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych. Co to oznacza? Świadczenia nadal są realizowane ze środków publicznych, w ramach kontraktu z małopolskim oddziałem NFZ. Utworzenie sieci szpitali daje jednak włączonym w nią placówkom gwarancję finansowania większości świadczeń opieki zdrowotnej na okres kolejnych czterech lat. Wszystkie szpitale, będące w sieci, nie muszą zatem w najbliższych latach przystępować do konkursów. Z kolei jeśli chodzi o poradnie specjalistyczne w Wadowicach, które nie zostały włączone do sieci – a są to: okulistyczna, leczenia zeza, logopedyczna i otolaryngologiczna – to na mocy aneksów przedłużających umowy z NFZ będę one funkcjonowały do 30 czerwca 2018. A następnie, by zapewnić im dalsze finansowanie, szpital będzie przystępował do konkursu w celu uzyskania kontraktu.

Od przyszłego roku w strukturach wadowickiego szpitala będą funkcjonowały: Szpitalny Oddział Ratunkowy z Centralną Izbą Przyjęć, Oddział Wewnętrzny I, Oddział Wewnętrzny II, Oddział Geriatryczny, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Chirurgii Urazowej, Oddział Ginekologiczno-Położniczy, Oddział Noworodków i Wcześniaków, Oddział Dziecięcy, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz poradnie specjalistyczne (m.in.. neonatologiczna, chirurgii ogólnej, chorób naczyń, chorób płuc i gruźlicy).

 

AB

Fot. Powiat Wadowicki

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8238

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3757

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.