czwartek, 27 czerwiec 2019 14:50

Kalwaria Zebrzydowska: Radni Kalwarii pomogli ochronić powietrze w… Skawinie

Napisał

Radni Kalwarii Zebrzydowskiej nie zgodzili się na propozycję zlokalizowanego w Skawinie zakładu Valeo, w myśl której firma sfinansowałaby wymianę indywidualnych kotłów węglowych w Kalwarii, a w zamian za to zwiększyłaby emisję przemysłową w Skawinie.

Jak twierdzi Skawiński Alarm Smogowy, Valeo wystąpiło do władz Kalwarii Zebrzydowskiej z propozycją zawarcia tzw. umowy kompensacyjnej, która przewidywała, że Valeo sfinansuje wymianę grupy indywidualnych kotłów węglowych w Kalwarii, a w zamian za to zwiększy emisję przemysłową w Skawinie. "Obowiązek przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego przez Valeo, wynika z potrzeby rozbudowy linii technologicznych w zakładzie w Skawinie, co wpłynie na emisję pyłów" - czytamy w piśmie skierowanym do władz Kalwarii Zebrzydowskiej 14. czerwca 2019 roku.

Na sesji Rady Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej radny Marcin Zadora odczytał apel Skawińskiego Alarmu Smogowego. Wcześniej kierowana przez niego Komisja Rozwoju Gospodarczego, Inwestycji, Finansów i Majątku Gminy, przed wydaniem opinii, skontaktowała się z władzami Gminy Skawina. Ostatecznie, również po interwencji władz Skawiny, kalwaryjscy Radni zrezygnowali z rozpatrywania propozycji firmy.

– Radni pokazali, że powietrze i życie mamy jedno, a słowo CZŁOWIEK wciąż ma znaczenie! – komentują aktywiści Skawińskiego Alarmu Smogowego, dziękując za pomoc i solidarność. – Wiemy, że w sezonie grzewczym powietrze w Kalwarii Zebrzydowskiej jest katastrofalne, dlatego deklarujemy naszą dalszą pomoc w rozwiązaniu tego problemu, szczególnie dla tych samorządowców i grup społecznych, które próbują nadać temu problemowi należyty priorytet. Wy też możecie na nas liczyć i jeszcze raz dziękujemy, że nie poszliście na łatwiznę, bo to nie rozwiązałoby waszego problemu, a z pewnością nasiliłoby nasz! – dodają.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.