wtorek, 27 sierpień 2019 21:56

Kalwaria Zebrzydowska: Mieszkańcy w końcu się doczekali!

Napisał
fot. UM Kalwaria Zebrzydowska fot. UM Kalwaria Zebrzydowska

Gmina Kalwaria Zebrzydowska (powiat wadowicki) otrzymała prawie 72 tys. zł na uruchomienie linii autobusowych.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska uruchomi cztery nowe trasy komunikacyjne. Autobusy będą kursować na odcinkach:

1). Kalwaria Zebrzydowska – Stanisław Dolny przez Zebrzydowice trasą koło LKS,
2). Kalwaria Zebrzydowska – Stanisław Dolny Kępki przez Zebrzydowice,
3). Kalwaria Zebrzydowska, Zarzyce Wielkie – Leńcze – Podolany koło Krzyża,
4). Kalwaria Zebrzydowska – Przytkowice – Pętla Grabie.

Jak podaje Urząd Gminy w Kalwarii Zebrzydowskiej, łączna kwota utrzymania tych linii stanowiąca wkład własny gminy wynosi 185 148 zł. Uzyskane dofinansowanie transportu gminnego do wspomnianego działania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych) opiewa na kwotę 71 835 zł. Umowę o dofinansowanie podpisał burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty i wojewoda Piotr Ćwik.

– Otrzymana dotacja to efekt dobrej współpraca rządu, wojewody i samorządu. Dzięki tej współpracy i otrzymanemu dofinansowaniu niebawem ruszą połączenia, dzieci i młodzież w roku szkolnym 2019/2020 będzie mogła z niego korzystać. To także bardzo dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Zarzyc, Leńcz i Podolan, którzy prosili o uruchomienie takich właśnie połączeń – mówi Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty.

Jak informuje magistrat, otrzymanie dotacji poprzedziły konsultacje z mieszkańcami – po to, by przygotowane połączenia jak najbardziej odpowiadały ich potrzebom.

Według zapowiedzi, komunikacja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg.

– Rozstrzygnięty właśnie nabór wniosków w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych to pierwszy krok do walki z komunikacyjnymi „białymi plamami” i odbudowy sieci lokalnych połączeń. Mieszkańcy wielu miejscowości czekają na reaktywację komunikacji autobusowej lub jej poszerzenie. Samorządy, które już teraz skorzystały ze środków Funduszu, niejako wyznaczają ścieżki dla innych – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Dopłaty do rozwoju komunikacji w województwie małopolskim otrzymały dwa powiaty, dwanaście gmin i samorząd województwa małopolskiego. Łącznie dofinansowaniem objętych zostanie 38 linii komunikacyjnych na długości ponad 1 832 kilometrów.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.