czwartek, 29 sierpień 2019 08:21

Wadowice: Wstańcie, chodźmy… Unikalne zdjęcia z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Napisał
fot. fragment plakatu wystawy fot. fragment plakatu wystawy

Już w najbliższą sobotę, 31 sierpnia o godzinie 10:00, na wadowickim rynku odbędzie się premiera wystawy plenerowej „Wstańcie, chodźmy… Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski”. Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach.

Wystawa składa się z prawie 40 – w większości niepublikowanych dotąd – fotografii ze zbiorów Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

– Wynikiem międzynarodowej kwerendy prasowej jest zbiór przywołanych na wystawie tytułów artykułów z prasy niemieckiej, włoskiej, holenderskiej, francuskiej i amerykańskiej. Ważnym uzupełnieniem narracji są również fragmenty wypowiedzi przedstawicieli władz komunistycznych na temat pielgrzymki – w okresie przygotowań i po jej zakończeniu – podaje Urząd Miejski w Wadowicach.

 

Wernisaż wystawy „Wstańcie, chodźmy… Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” już 31 sierpnia w Wadowicach

– Ekspozycja przyjechała do nas 27 sierpnia, a jej oficjalne otwarcie z udziałem dyrektora krakowskiego oddziału IPN Filipa Musiała będzie w najbliższą sobotę (31.08) na wadowickim rynku – podaje Urząd Miejski w Wadowicach.

Wystawę będzie można oglądać w Wadowicach do 15 października.

Jest ona prezentowana we wszystkich miejscach, w których podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny przebywał Papież Polak: Warszawa, Gniezno, Częstochowa, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Anna Piątkowska-Borek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.