piątek, 13 lipiec 2018 11:27

Ruszyły 11. Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie!

Napisała

 Tegoroczna, jedenasta edycja Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie odbędzie się w dniach 12-22 lipca br. Tym, co wyróżnia lanckorońskie warsztaty spośród podobnych przedsięwzięć, jest rezygnacja z konkursowej atmosfery rywalizacji i współzawodnictwa, na rzecz otwartości i pełnej akceptacji uczestników, bez względu na wiek i posiadane umiejętności.

Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe stanowią innowacyjną formę rozwijania umiejętności gry na gitarze. Oprócz doskonalenia warsztatu uczestników, duży nacisk kładziony jest na kształtowanie ich wrażliwości artystycznej i poszerzanie horyzontów twórczych poprzez udział w dodatkowych zajęciach z innych dyscyplin sztuki. Warsztaty to także uczta dla melomanów. Zajęciom towarzyszą ogólnodostępne koncerty wirtuozów gitary, a także interesujących, tworzących niestandardową muzykę zespołów.
Nowatorstwo warsztatów polega na interdyscyplinarności, wyrażającej się poprzez otwarcie na różne dziedziny sztuki. Oprócz zajęć muzycznych i koncertów organizowane są również zajęcia teatralne, plastyczne, fotograficzne, wystawy, wieczory z poezją i spotkania autorskie. Wykładowcami warsztatów są znani i cenieni artyści nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Warsztaty są szansą dla lokalnej młodzieży na kontakt z kulturą wysoką, pozwalają rozwinąć artystyczne zainteresowania młodych ludzi.

Wykładowcy tegorocznej edycji: Piotr Domagała, Michał Nagy, Marek Nosal, Andrzej Olewiński, Michał Pindakiewicz, Leszek Potasiński, Petr Saidl, Tatiana Stachak, Marcin Siatkowski i Aleksander Wilgos. Orkiestrę gitarową poprowadzi Iwona Grabowska a zajęcia poetyckie Bronisław Maj. Nie zabraknie warsztatów harfowych prowadzonych przez Ariannę Savall oraz chóru i improwizacji pod kierunkiem Pettera Udlanda Johansena.

Od 2015 roku Warsztatom towarzyszy Festiwal Terra Artis - międzynarodowe wydarzenie, które skupia wokół siebie sympatyków muzyki gitarowej, klasycznej, jazzowej oraz tradycyjnej, spełniające ważną rolę w życiu kulturalnym Lanckorony i jej okolicznych miejscowości. Festiwal, cieszący się popularnością i zainteresowaniem, przyciąga na koncerty publiczność zarówno z regionu Małopolski, jak i z całej Polski oraz z zagranicy.

Koncerty:
14 lipca (sobota) Koncert finałowy warsztatów harfowych i chóru, godz. 19:30 (Gminny Ośrodek Kultury)
15 lipca (niedziela) FLAMENSKY, godz. 19:30 (Cafe Arka)
16 lipca (poniedziałek) HONKY TONK MEN, godz. 19:30 (Cafe Arka)
17 lipca (wtorek) ANDRZEJ JAGODZIŃSKI & JANUSZ STROBEL, godz. 19:30 (Cafe Arka)
19 lipca (czwartek) CZERWIE, NOSFERATU — SYMFONIA GROZY projekcja filmu niemego (1922 r.) z muzyką na żywo, godz. 20:30 (Ruiny Zamku w Lanckoronie[1])
20 lipca (piątek) SPEKTAKL WARSZTATÓW POETYCKO-TEATRALNYCH BRONISŁAWA MAJA, godz. 19:30 (Gminny Ośrodek Kultury)
21 lipca (sobota) FINAŁOWY KONCERT UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW, godz. 17:00 (Rynek w Lanckoronie)
21 lipca (sobota), SARAKINA, godz. 21:00 (Rynek w Lanckoronie)

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny! Więcej informacji na stronie www.gitaralanckorona.pl

Głównym Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Warsztaty i Festiwal realizowane są w ramach projektu "Made in Małopolska". Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego.

Info/Foto: MUWM

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.