piątek, 23 listopad 2018 12:39

Gdów: aktywni seniorzy

Napisał

Długie, chłodne, listopadowe wieczory zniechęcają do aktywności. To czas, który większość z nas spędza w domowym zaciszu. Jednak nostalgiczny nastrój nie udziela się z pewnością naszym seniorom. Zarówno w Czyżowie jak i Gdowie aktywnie licznie i aktywnie uczestniczą w przygotowanych propozycjach.

W ostatnich dniach w Czyżowie odbył się wykład poświęcony wydarzeniom, które miały miejsce podczas I wojny światowej na ziemi gdowskiej. W trakcie prelekcji oraz pokazu slajdów podkreślony został dzień 31.10.1918 - moment ogłoszenia niepodległości na tutejszym terenie: "W dniu 31 października 1918 roku dotarła do Gdowa wiadomość o upadku rządu austriackiego w Galicji. Donosił o tym żandarm gdowski, odprowadzający dezertera wojskowego do Wieliczki. Zastał wówczas w urzędzie oficera polskiego, a nie austriackiego. Oficer ów umieścił na czapce żandarma orzełka polskiego, usuwając z niej symbol austriacki (fragment z Kroniki Parafii Gdów)". Wykład dla lokalnej filii Gdowskiego UTW poprowadzili miłośnicy lokalnej historii, a jednocześnie przedstawiciele Stowarzyszenia HISTORIA I TRADYCJA: Teresa Kaczmarczyk oraz Franciszek Daniel.

Z kolei słuchacze z Gdowa zostali zaproszeni na kolejne spotkanie z dr Magdaleną Łanoszką. Prelegentka prowadzi tutaj cykl spotkań o wielkich dziełach polskiego malarstwa i rzeźby. Tym razem opowiadała o „Szale uniesień” Władysława Podkowińskiego oraz nagrobku Kazimierza Jagiellończyka.

Z kolei w najbliższym tygodniu seniorzy zapraszają do udziału w otartej konferencji historycznej. Panel pn. „W oczekiwaniu na niepodległą Polskę. Polscy uchodźcy wojenni w Afryce Wschodniej i Południowej w czasie i po II wojnie światowej” poprowadzi dr hab. prof UP Hubert Chudzio. Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2018r. o godz. 17:00 w Centrum Kultury w Gdowie.

W tym roku Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, pod patronatem której działa UTW, pozyskała fundusze na rozszerzenie dotychczasowej działalności na rzecz seniorów. Projekt pn. „Akademia aktywności społecznej w ramach Gdowskiego UTW” otrzyma ł12 000zł. dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert. Dzięki temu seniorzy skupieni wokół Uczelni w Gdowie i jej filii w Czyżowie mają możliwość kontynuacji udziału w zajęciach seminaryjnych, artystycznych, folklorystycznych, wyjazdach edukacyjnych...

Info/foto: UG Gdów

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.