wtorek, 11 grudzień 2018 11:03

Gdów: uczniowie trafili do sądu i więzienia

Napisał

Uspokajamy. Młodzież nie zrobiła nic złego. Wizyty w sądzie, więzieniu czy zakładzie poprawczym miały charakter edukacyjny. Odbywały się w ramach projektu „Przemoc to broń ludzi słabych”. Podsumowaniem całorocznych działań będzie wernisaż wystawy prac fotograficznych, który odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 16:00 w Centrum Kultury w Gdowie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie w 2018r. realizował projekt w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE”.

Zaplanowane działania miały na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy. Obejmowały one m.in.:
- przeprowadzenie kampanii promującej projekt,
- opracowanie i wydruk broszury promocyjno-informacyjno-edukacyjnej. Broszura jest swoistym mini poradnikiem, w którym został przybliżony sposób porozumiewania się bez przemocy. Jak mówić i słuchać, by słowa miały znaczenie oraz informacje gdzie szukać pomocy w przypadku doświadczenia przemocy lub jej zauważenia.
- zorganizowanie spotkania konsultacyjno - informacyjnego dla dyrektorów i pedagogów biorących udział w projekcie.
- działania dotyczące zapoznania beneficjentów ze ścieżką prawną w ramach, której uczestnicy poznali funkcjonowanie policji, prokuratury, sądów, aresztu i więzienia oraz zakładu poprawczego.
a. Wyjazd edukacyjny do Sądu. Celem wizyty było poszerzenie świadomości prawnej młodzieży. Zgodę na współpracę w ramach tego działania wyraził Sąd Rejonowy w Myślenicach. Wizyta obejmowała omówienie sposobu działania sądów i sądownictwa, uczestnictwo młodzieży w symulacji rozprawy sądowej, omówienie zasad prowadzenia postępowania sądowego oraz rozmowę z sędzią. Młodzież miała także możliwość zwiedzenia Sądu i zobaczenia jak wygląda sądowa izba zatrzymań, w której aresztowani i więźniowie oczekują na rozprawę.
b. Wyjazd do więzienia. Zgodę na przeprowadzenia zajęć w ramach tego zadania wyraziło Więzienie w Krakowie – Nowa Huta, ul. Spławy 2. Celem wizyty było przybliżenie uczniom zasad funkcjonowania więzienia oraz specyfiki służby więziennej, jako formacji mundurowej.
Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość poznać historię więzienia, zwiedzić salę widzeń, poznać główne zadania i cele służby więziennej oraz podstawowe zasady odbywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Pogłębili wiedzę jak wygląda cela izolacyjna i zabezpieczająca oraz poznali różnice między nimi, a także zobaczyli plac spacerowy.
c. Wyjazd do zakładu poprawczego. Wizyta odbyła się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym dla Chłopców, który mieści się na ulicy Górka Narodowa 116 w Krakowie.
Celem tego wyjazdu było przybliżenie młodzieży roli zakładu poprawczego i zapoznanie się z głównym celem i zadaniem zakładu. Przybliżenie wiedzy, czym jest resocjalizacja nieletnich, jakie są jej założenia.
d. Spotkanie z kuratorem rodzinnym. Spotkanie miało na celu uwrażliwienie młodzieży na potrzebę zachowania porządku prawnego. Omówienie kwestii związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich za popełniane czyny karalne oraz przejawy demoralizacji, jak również poznali rodzaj środków wychowawczych stosowanych wobec nieletnich.
- Warsztaty dla młodzieży.
a. Prowadzone przez prawnika, w ramach których młodzież miała możliwość wcielić się w postacie procesu karnego oraz ustalić wyrok na wybranych kazusach.
b. Warsztaty prowadzone przez specjalistów zajmujących się problematyką przemocy. W ramach spotkań dla młodzieży przeprowadzone zostały warsztaty dające szansę na pracę nad własnymi emocjami, nabycie umiejętności kontrolowania zachowań i radzenia sobie ze stresem. Równocześnie przedstawione zostały źródła, a przede wszystkim konsekwencje psychiczne zachowań przemocowych oraz przekraczania norm społecznych.
c. Warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Młodzież nagminnie zamieszcza w portalach społecznościowych swoje zdjęcia, uwiecznia też osoby z kręgu najbliższych znajomych oraz ważne dla nich wydarzenia. Warsztaty z podstaw fotografii przybliżyły podstawowe umiejętności wykonywania zdjęć, pozwoliły na zdobycie wiedzy dotyczącej technik oraz jak zatrzymać w kadrze najpiękniejsze chwile, widoki. Warsztaty były również pretekstem do podjęcia dyskusji na temat odpowiedzialności za zamieszczane w sieci zdjęcia, jak również uwypuklenia pozytywnego wymiaru prezentowanych fotografii w Internecie. Na zakończenie projektu zostanie zorganizowana wystawa i wernisaż prac beneficjentów projektu połączony z wyłonieniem zwycięzców.
d. Wejście na siłownię. Siłownia to nie tylko budowanie tężyzny fizycznej. To również możliwość spędzania wolnego czasu, odreagowanie negatywnych czy trudnych emocji, spotkania z rówieśnikami. Uczestnicy projekty otrzymali karnety na siłownię wraz z możliwością personalnego doboru treningu oraz prezentacji ćwiczeń na sprzęcie pozostającym na wyposażeniu siłowni.
e. Rodzinne wyjścia dzieci z rodzicami. W dzisiejszym świecie niejednokrotnie członkowie rodzin- rodzice i dzieci, żyją obok siebie: rozmowa bywa rzadkością. Ludzie zapominają o wspólnym spędzaniu czasu. Tracą ze sobą kontakt, a to rodzi wyobcowanie, niezrozumienie siebie nawzajem, konflikty. Rodzinne aktywności mogą pomóc w odbudowie relacji pomiędzy członkami rodziny, w znalezieniu radości we wspólnie spędzanym czasie. Do wyboru pozostawiono następujące aktywności: rodzinne wyjście na kręgle lub rodzinne wyjście do kina.
- Zakup i montaż siłowni zewnętrznej. Siłownia na świeżym powietrzu dostępna o każdej porze dnia i roku, przyczyni się do zwiększenia aktywności fizycznej, rozładowania negatywnych emocji, zarówno młodzieży jak i dorosłych. Uczestnicy będą mogli z niej korzystać zarówno w trakcie realizacji jak i po zakończeniu projektu. Zewnętrzna siłownia będzie ogólnodostępna dla każdego mieszkańca naszej gminy.

W najbliższy piątek nastąpi finał projektu. O godz. 16:00 w Centrum Kultury w Gdowie zostanie otwarta wystawa prac beneficjentów projektu, które powstały w ramach warsztatów fotograficznych. Wystawę będzie można podziwiać do 8 stycznia 2019r. w Centrum Kultury w Gdowie.

Info/foto

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.