poniedziałek, 20 maj 2019 10:10

Orkierstra Koźmice cieszy się ze swoich pierwszych zagranicznych sukcesów

Napisał

Orkiestra Koźmice powstała ponad rok temu. Skupia około dwudziestu muzyków, z których najmłodszy ma zaledwie kilkanaście lat, najstarszy zaś mógłby być z powodzeniem dla większości dziadkiem. Koncertowała do tej pory lokalnie, dlatego wyjazd do Monachium i udział w tamtejszym Święcie Muzyki Dętej był dla orkiestry prawdziwym wyzwaniem.

- Występ sceniczny pokazał, że orkiestra stanęła na wysokości zadania. Graliśmy około 70 minut, najdłużej ze wszystkich koncertujących grup. Zaprezentowaliśmy kilkanaście utworów w tym marsze, walce, pieśni ludowe i muzykę rozrywkową. Były gromkie brawa, owacja na stojąco i bisy. A po koncercie wiele ciepłych słów, gratulacji i wspaniała biesiada w niemieckim stylu – relacjonuje Jacek Kwiatkowski, kierownik Stowarzyszenia Muzycznego Orkiestra Koźmice.

Wspólnie z orkiestrą koncertował wicestarosta Henryk Gawor, który zagrał na nowiutkich czynelach marszowych. Występ wicestarosty okazał się bardzo udany, co za otrzymał od koźmickiego zespołu tytuł „Honorowy Czynelista”.

Na scenie orkiestrze towarzyszyli również sołtys Koźmic Wielkich Kazimierz Windak, który w galowym mundurze górniczym pełnił rolę chorążego oraz mama najmłodszego muzyka Joanna Tomczykiewiecz, której przypadła w udziale prezentacja emblematu Orkiestry Koźmice powiązanego z symbolami wielickimi oraz polską flagą.

- Orkiestra wystąpiła w nowych, dwuczęściowych garniturach koncertowych. Dzięki temu wyglądaliśmy świetnie, elegancko, młodo i świeżo. Oklaskiwało nas ponad czterysta osób – podkreśla kapelmistrz Adrian Drzewi, który dodaje, że reprezentowanie Powiatu Wielickiego podczas Święta Muzyki Dętej w powiecie monachijskim było dla orkiestry wyróżnieniem i zaszczytem.

- Podczas uroczystej kolacji pożegnalnej nazwałem to wydarzenie "kamieniem milowym" dla naszej Orkiestry. Będziemy długo a w zasadzie zawsze wspominać, jak pięknie reprezentowaliśmy Wieliczkę, Powiat Wielicki a przede wszystkim Polskę w Bawarii – podsumowuje Jacek Kwiatkowski.

Info/foto: Starostwo Wielickie

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.