wtorek, 02 lipiec 2019 17:40

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” dla dwóch wieliczanek

Napisała

W ramach Dni Kultury Żydowskiej odbywających się w Krakowie, pochodzące z Wieliczki: Danuta Gelles, żona majora Stanisława Szuro oraz mama Danuty - Maria Gelles, otrzymały pośmiertnie Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jest to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie.

Ceremonia wręczenia Medalu odbyła się w piątek 28 czerwca w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, z udziałem Anny Azari – Ambasador Izraela W Polsce. Odznaczenie odebrali synowie Danuty Gelles – Stanisław i Jan Szuro wraz z rodzinami, specjalną mowę wygłosił prof. Richard Haber, ocalały dzięki odwadze i sercu Rodziny Gelles. W uroczystości wzięła udział Agnieszka Szczepaniak - zastępca burmistrza ds. Społecznych oraz Adam Marek Panuś Sekretarz Gminy Wieliczka, przekazując od Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła - specjalny adres gratulacyjny dla rodziny z Wieliczki.

Danuta Gelles wraz z mamą Marią podczas wojny przetrzymywały w swoim mieszkaniu w Wieliczce żydowskie małżeństwo - Henryka i Irenę Haber oraz ich syna Ryszarda, którzy ocaleni z zagłady pod koniec wojny wyjechali najpierw na Węgry, a następnie na stałe wyemigrowali do Australii. Szczegółowa historia rodziny opisana została w załączniku – liście napisanym przez Jana Szuro.

„Żydzi mieli szczęście, że znaleźli tu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Ludzi, którzy ich uratowali. To są nasi bohaterowie” - słowami Szewacha Weissa rozpoczyna się list gratulacyjny burmistrza Wieliczki wręczony Rodzinie Szuro. „Maria i Danuta Gelles są wzorem do naśladowania, to przykład dobrych ludzi w strasznych czasach, którzy narażali swoje życie, ratując innych […] Wspaniale mieć takich przodków, którzy swoją postawa inspirują kolejne pokolenia” - podkreślił Artur Kozioł w liście.
Warto wspomnieć, że Polacy stanowią najwyższą liczbę wśród odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, co świadczy o wielkiej odwadze naszych Rodaków.

Inf. i foto: UM Wieliczka

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.