środa, 07 sierpień 2019 15:59

„Pierścień Świętej Kingi” dla Wieliczan!

Napisała

W ramach „Dni Świętej Kingi” 20 lipca w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka w sali „Magistrat” zorganizowano XVII mecz szachowo-brydżowy Wieliczka-Bochnia. Szczęście uśmiechnęło się w tym roku do gospodarzy. 

Mecze szachowy i brydżowy pomiędzy reprezentacjami Wieliczki i Bochni rozegrano o puchar przejściowy pierścień św. Kingi dłuta śp. Władysława Janowskiego (1924-2005), górnika-rzeźbiarza Kopalni Soli Wieliczka i członka Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW). Było to XVII spotkanie szachistów i brydżystów zorganizowane przez Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” i Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Pierwszy mecz rozegrany został w 2003 r. i o jego ciągłość stara się Jadwiga Duda, prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki (KPW).

Patronat honorowy nad XVII meczem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł.

Uroczystego otwarcia meczu dokonali: Jadwiga Duda i Jan Paluch, wiceprezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Minutą ciszy uczczono zmarłego Karola Marca, lat 33, szachistę z Bochni, który był stałym uczestnikiem meczy Wieliczka-Bochnia.

Po prezentacji członków drużyn, Bartosz Ślęczka, sędzia szachowy z Wieliczki przedstawił regulamin meczu szachowego, a Honoriusz Piech z Bochni, zasady meczu brydżowego. Szachiści zagrali mecz i rewanż w składach sześcioosobowych, i tempem gry 30 minut na partię dla zawodnika. W meczach szachowych Wieliczkę reprezentowali: Konrad Buś, Damian Bednarczyk, kapitan drużyny, Łukasz Czaplak, Golenia Jan, Golenia Wojciech, rezerwowy Krzysztof Kuta, Martyna Mól. W drużynie Bochni zagrali: Bogdan Kosturkiewicz, kapitan drużyny, Krzysztof Sowiński, Łukasz Sowiński, Marcin Tyrka, Piotr Widła, Weronika Łęczek.

Pierwszy mecz wynikiem 4:2 wygrała Wieliczka, a rewanż zakończył się remisem 3:3. Punkty w dwumeczu zdobyli dla Wieliczki: Damian Bednarczyk - 1, Konrad Buś - 2, Jan Golenia - 2, Wojciech Golenia – 2, , a dla Bogdan Kosturkiewicz - 2, Piotr Widła – 1, Weronika Łęczek – 2. W dwumeczu szachistów drużyna Wieliczki wygrała z drużyną Bochni wynikiem 7:5. 

Brydżyści Bochni: Leszek Matusik, Wioletta Matusik, Honoriusz Piech, Jacek Piech w 24 rozdaniach wygrała z Wieliczką w składzie: Jakub Kłapa, Tadeusz Kubik, Marek, Halina Samborek, Wacław Śliwa – 103:36. Mecz sędziował Honoriusz Piech.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami regulaminowymi „Pierścień Świętej Kingi”, będący nagrodą przechodnią, otrzymała reprezentacja Wieliczki – zwycięzca meczu szachowego. Podniósł go w górę kapitan szachistów wielickich Damian Bednarczyk. Przechowywać go będzie przez rok prezes KPW. Mecze rozegrano w przyjaznej, rodzinnej atmosferze i już umówiono się na XVIII spotkanie w 2020r. Dokumentację fotograficzną meczu wykonały Jadwiga Duda i Małgorzata Łyżczarz.

Dziękujemy Janowi Paluchowi za zorganizowanie drużyny szachowo-brydżowej Bochni, Andrzejowi Irlikowi, Tadeuszowi Kubikowi za skład drużyn szachowej i brydżowej Wieliczki, Bartoszowi Ślęczce za udostępnienie szachów i sędziowanie meczu - podsumowali organizatorzy. - Urzędowi Miasta i Gminy Wieliczka wdzięczni jesteśmy za gościnę, poczęstunek i upominki dla zawodników przygotowane przez Wydział Kultury pod kierunkiem Magdaleny Golonki.

Opracowała Jadwiga Duda

 

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.