Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Niepołomice, Trąbki

100 „Mieszkań Plus”. Kiedy? Dla kogo? Wyróżniony

100 „Mieszkań Plus”. Kiedy? Dla kogo?

To już pewne. Na ulicy Jasnej powstanie 100 tanich mieszkań komunalnych przeznaczonych pod wynajem. Teoretycznie wystąpić o takie lokum będzie mógł każdy. W praktyce pewne grupy będą miały pierwszeństwo.

– 14 grudnia został podpisany list intencyjny pomiędzy Wieliczką, a Krajowym Zasobem Nieruchomości. Będziemy przygotowywać porozumienie dotyczące finansowania. Na razie nie mogę podać zbyt wielu szczegółów, ponieważ ustalenia trwają. W każdym razie w oparciu o współpracę Wieliczki i KZN powstanie spółka, która się zajmie budową tych mieszkań – wtedy też ogłosimy ile dokładnie tych mieszkań powstanie [100 jest na razie orientacyjną liczbą, od której ostateczna nie będzie zbytnio odbiegała. Mieszkań może być kilka mniej lub kilka więcej – dop. red.] i kiedy powstaną – poinformował nas rzecznik KZN, Zbigniew Przybysz.

– Obecnie prowadzimy negocjacje dotyczące umowy. Mogę tylko zaznaczyć , że sprawę prowadzimy od ponad roku – wyjaśnia nam, dość skromnie, z ramienia miasta Wieliczka Konrad Cebula, dyrektor wielickiego Zarządu Budynków Komunalnych.

Jednak nie do końca jest prawdą to, że tak niewiele na razie wiadomo.

Mieszkania mają powstać na działce o powierzchni 50 arów i ma to być od 2-óch do 6-ciu bloków. Teren już teraz jest uzbrojony i doprowadzone są tam wszystkie potrzebne media. Jeśli dobrze pójdzie pierwsze prace budowlane zaczną się już w tym roku (inne doniesienia medialne mówią raczej o trzecim kwartale 2019 r.).  O ile wszystko przebiegnie bez większych nieprzewidzianych kłopotów, to pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku być może nawet już pod koniec 2019 r. (choć 2020 r. lub początek 2021 r. wydają się bardziej realnymi terminami). Całościowy koszt inwestycji szacuje się na 20 mln zł.

Co charakterystyczne dla całego programu „Mieszkanie Plus” mieszkania mają być przeznaczone pod wynajem, a stawka ma być w porównaniu z normalnymi rynkowymi cenami stosunkowo niska. W przypadku mieszkań na ul. Jasnej będzie wynosić prawdopodobnie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Warto jakkolwiek zaznaczyć, że prawdopodobnie wynajmowane lokum po czasie rodzina/osoby w nim mieszkające będą mogły wykupić. – Celem budowy jest wynajem długoterminowy z docelowym dojściem do własności – zaznaczył wyraźnie w rozmowie z nami rzecznik KZN, Zbigniew Przybysz.

Warto wspomnieć o tym, że ul. Jasna nie jest pierwotną lokalizacją , o której miasto myślało. Jeszcze rok temu planowano by powstały one przy ulicy Janińskiej, na działce o powierzchni ok. 80-ciu arów. Już wtedy w styczniu na sesji rady miasta burmistrz Artur Kozioł mówił z przekonaniem o tej inwestycji. Jak widać sprawa się „trochę” opóźniła i zmienił się adres. Niemniej na chwilę obecną budowa „Mieszkań Plus” przy ulicy Jasnej wydaje się pewna.

Tak jak już wspomnieliśmy teoretycznie każdy będzie mógł je wynająć. Pewne grupy społeczne będą miały jednak pierwszeństwo. Znajdą się wśród nich m. in. rodziny/osoby, które ucierpiały na skutek klęsk żywiołowych, czy takie, których dom został wywłaszczony na cele publiczne (czyli jest to sytuacja, w której komuś odebrano dom, np. w związku z budową autostrady). Większe szanse na uzyskania mieszkania będą miały także osoby niepełnosprawne lub takie, które opiekują się upośledzonym dzieckiem, a w dalszej kolejności osoby nie posiadające lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z jednym z zamierzeń programu „Mieszkanie Plus”, o którym mało się mówi („wzrost mobilności Polaków”) lokale takie mogą też trafić do osób, które pracują lub będą chciały podjąć pracę w Wieliczce, a w niej nie mieszkają.

Konkurencja w „walce” o otrzymanie lokum na wynajem może być w Wieliczce spora, ponieważ już teraz wg oficjalnych danych aż 208 rodzin czeka w kolejce na przyznanie im mieszkania komunalnego (w Wieliczce w chwili obecnej takich mieszkań jest 222). Warto jednakże przy tym dodać, że parokrotnie przedstawiciele Wieliczki przy różnych okazjach wspominali o budowie kolejnych mieszkań socjalnych w Brzegach. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle ta inwestycja zostanie zrealizowana.

Przykład Niepołomic pokazuje bowiem, że tego typu pomysły nie zawsze kończą się sukcesem – także bowiem i w tym sąsiednim mieście miały powstać lokale w ramach „Mieszkania Plus”. Władze jednak najwyraźniej nie do końca przemyślały swój pomysł, bo pod budowę bloków zaoferowały teren znajdujący się na obszarze zalewowym, a później nie były w stanie wskazać lepszego. Należy się więc cieszyć, że – jak na razie – w Wieliczce sprawa przebiega pomyślnie.

Manuel Langer

Foto: Mach240390

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_G%C3%B3rny_w_Wieliczce#/media/File:RynekG%C3%B3rny-POL,_Wieliczka.JPG)

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 styczeń 2018 12:20
Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14796

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11516

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9670

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4854

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4343

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4266

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4163

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4017

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3069

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2638

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2545

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2399

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...