100 „Mieszkań Plus”. Kiedy? Dla kogo? Wyróżniony

To już pewne. Na ulicy Jasnej powstanie 100 tanich mieszkań komunalnych przeznaczonych pod wynajem. Teoretycznie wystąpić o takie lokum będzie mógł każdy. W praktyce pewne grupy będą miały pierwszeństwo.

– 14 grudnia został podpisany list intencyjny pomiędzy Wieliczką, a Krajowym Zasobem Nieruchomości. Będziemy przygotowywać porozumienie dotyczące finansowania. Na razie nie mogę podać zbyt wielu szczegółów, ponieważ ustalenia trwają. W każdym razie w oparciu o współpracę Wieliczki i KZN powstanie spółka, która się zajmie budową tych mieszkań – wtedy też ogłosimy ile dokładnie tych mieszkań powstanie [100 jest na razie orientacyjną liczbą, od której ostateczna nie będzie zbytnio odbiegała. Mieszkań może być kilka mniej lub kilka więcej – dop. red.] i kiedy powstaną – poinformował nas rzecznik KZN, Zbigniew Przybysz.

– Obecnie prowadzimy negocjacje dotyczące umowy. Mogę tylko zaznaczyć , że sprawę prowadzimy od ponad roku – wyjaśnia nam, dość skromnie, z ramienia miasta Wieliczka Konrad Cebula, dyrektor wielickiego Zarządu Budynków Komunalnych.

Jednak nie do końca jest prawdą to, że tak niewiele na razie wiadomo.

Mieszkania mają powstać na działce o powierzchni 50 arów i ma to być od 2-óch do 6-ciu bloków. Teren już teraz jest uzbrojony i doprowadzone są tam wszystkie potrzebne media. Jeśli dobrze pójdzie pierwsze prace budowlane zaczną się już w tym roku (inne doniesienia medialne mówią raczej o trzecim kwartale 2019 r.).  O ile wszystko przebiegnie bez większych nieprzewidzianych kłopotów, to pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku być może nawet już pod koniec 2019 r. (choć 2020 r. lub początek 2021 r. wydają się bardziej realnymi terminami). Całościowy koszt inwestycji szacuje się na 20 mln zł.

Co charakterystyczne dla całego programu „Mieszkanie Plus” mieszkania mają być przeznaczone pod wynajem, a stawka ma być w porównaniu z normalnymi rynkowymi cenami stosunkowo niska. W przypadku mieszkań na ul. Jasnej będzie wynosić prawdopodobnie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Warto jakkolwiek zaznaczyć, że prawdopodobnie wynajmowane lokum po czasie rodzina/osoby w nim mieszkające będą mogły wykupić. – Celem budowy jest wynajem długoterminowy z docelowym dojściem do własności – zaznaczył wyraźnie w rozmowie z nami rzecznik KZN, Zbigniew Przybysz.

Warto wspomnieć o tym, że ul. Jasna nie jest pierwotną lokalizacją , o której miasto myślało. Jeszcze rok temu planowano by powstały one przy ulicy Janińskiej, na działce o powierzchni ok. 80-ciu arów. Już wtedy w styczniu na sesji rady miasta burmistrz Artur Kozioł mówił z przekonaniem o tej inwestycji. Jak widać sprawa się „trochę” opóźniła i zmienił się adres. Niemniej na chwilę obecną budowa „Mieszkań Plus” przy ulicy Jasnej wydaje się pewna.

Tak jak już wspomnieliśmy teoretycznie każdy będzie mógł je wynająć. Pewne grupy społeczne będą miały jednak pierwszeństwo. Znajdą się wśród nich m. in. rodziny/osoby, które ucierpiały na skutek klęsk żywiołowych, czy takie, których dom został wywłaszczony na cele publiczne (czyli jest to sytuacja, w której komuś odebrano dom, np. w związku z budową autostrady). Większe szanse na uzyskania mieszkania będą miały także osoby niepełnosprawne lub takie, które opiekują się upośledzonym dzieckiem, a w dalszej kolejności osoby nie posiadające lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z jednym z zamierzeń programu „Mieszkanie Plus”, o którym mało się mówi („wzrost mobilności Polaków”) lokale takie mogą też trafić do osób, które pracują lub będą chciały podjąć pracę w Wieliczce, a w niej nie mieszkają.

Konkurencja w „walce” o otrzymanie lokum na wynajem może być w Wieliczce spora, ponieważ już teraz wg oficjalnych danych aż 208 rodzin czeka w kolejce na przyznanie im mieszkania komunalnego (w Wieliczce w chwili obecnej takich mieszkań jest 222). Warto jednakże przy tym dodać, że parokrotnie przedstawiciele Wieliczki przy różnych okazjach wspominali o budowie kolejnych mieszkań socjalnych w Brzegach. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle ta inwestycja zostanie zrealizowana.

Przykład Niepołomic pokazuje bowiem, że tego typu pomysły nie zawsze kończą się sukcesem – także bowiem i w tym sąsiednim mieście miały powstać lokale w ramach „Mieszkania Plus”. Władze jednak najwyraźniej nie do końca przemyślały swój pomysł, bo pod budowę bloków zaoferowały teren znajdujący się na obszarze zalewowym, a później nie były w stanie wskazać lepszego. Należy się więc cieszyć, że – jak na razie – w Wieliczce sprawa przebiega pomyślnie.

Manuel Langer

Foto: Mach240390

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_G%C3%B3rny_w_Wieliczce#/media/File:RynekG%C3%B3rny-POL,_Wieliczka.JPG)

 

Manuel Langer

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aktualizacja: wtorek, 09 styczeń 2018 12:20
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA