Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Niepołomice, Trąbki

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów? Wyróżniony

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów?

„Chociaż co siódmy pojazd spełnia kryteria do wycofania z użytkowania, ale wiele z nich wciąż jeszcze jeździ” – tak w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli pisze na temat radiowozów znajdujących się na służbie polskiej policji. Skontaktowaliśmy się z wielicką komendą by się dowiedzieć jak sprawa wygląda u nas.

Zacznijmy jednak od kilku innych, dość alarmujących cytatów z najnowszego raportu NIK na temat stanu floty policyjnej bo jest tam więcej rzeczy, które niepokoją.

Jak podano: „Średni wiek używanych samochodów osobowych wynosił ok. 7 lat, terenowych niemal 8 lat, a furgonów ponad 8,5 roku”, a jeśli chodzi o eksploatację, to „jedna czwarta przejechała ponad 200 tys.”. Co więcej: „w latach 2015–2016 średnio co trzeci policyjny pojazd uległ uszkodzeniu. W połowie przypadków z winy samych funkcjonariuszy”.

Konkluzja jest ponura, ponieważ autorzy raportu stwierdzają, że: „Zdecydowana większość [skontrolowanych] jednostek policji (23 z 25) nie dysponowała sprzętem transportowym na poziomie odpowiadającym ustalonym normom, mimo większych zakupów w ostatnich latach i obniżenia w 2015 r. wymagań, co do liczby niezbędnych pojazdów (o ponad 2500 sztuk). W poszczególnych jednostkach (23), łącznie do ustalonych dla nich norm, brakowało na koniec 2015 roku - 593 pojazdów, a na koniec 2016 roku - 636. Największe niedobory dotyczyły furgonów, samochodów osobowych terenowych oraz pojazdów specjalistycznych”.

O ile w przypadku problemów zarysowanych powyżej służby mogą tłumaczyć się brakiem funduszy, to niezwykle zaskakujący jest jeszcze jeden problem zauważony przez raport – trudno naprawdę powiedzieć czy powinniśmy na taką informacje reagować oburzeniem, czy śmiechem: „Alarmujący jest fakt, że znaczny odsetek policjantów – ponad połowa funkcjonariuszy w komendach wojewódzkich i ponad 1/3 w komendach powiatowych – nie może kierować pojazdami uprzywilejowanymi, bo nie posiada odpowiednich zezwoleń. Z drugiej strony, z ustaleń kontroli wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych policjantów używało pojazdów uprzywilejowanych. Okazuje się, że co piąty ankietowany policjant włączał sygnały uprzywilejowania, chociaż – według prawa – nie mógł tego robić, bo nie miał wymaganego zezwolenia”.

Uzbrojeni w niniejszą wiedzę skontaktowaliśmy się z pełniącym funkcję rzecznika wielickiej komendy, st. asp. Piotrem Michniakiem.

Niestety wiele wskazuje na to, że wielicka komenda jest jedną z tych, które mają największe kłopoty ze swoją flotą samochodową. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć zachowanie przedstawiciela komendy. Na początku dostaliśmy od niego tylko bardzo ogólnikową odpowiedź, w której raczył wspomnieć o ostatnim zakupie trzech samochodów i stwierdzić, że komenda nie ma się źle: –  Nie mamy problemów z naszymi radiowozami. Ostatnio zresztą do nas trafiły 3 nowe radiowozy, wiec generalnie tabor jest trochę odnowiony. Choć mamy też starsze modele, ale są one w dobrym stanie technicznym, nie ma powodów, aby się tu o coś obawiać. Są przypadki, że jest jakiś pojazd, który powinien był już zostać wycofany, natomiast na chwilę obecną nie mamy takich pojazdów, które by się nadawały jedynie do wycofania. Nasze zapotrzebowania są duże, natomiast jest to, że tak powiem, nie od nas zależne – stwierdził.

Michniak dopytywany jednak o szczegółowe dane – o to jaki jest wiek samochodów, ile z nich powinno zostać wycofanych, jakie jest zapotrzebowanie, czy zdarza się że policjanci mają problemy z dojazdem na miejsca interwencji, ilu z nich w komendzie nie ma licencji na używanie sygnałów uprzywilejowania – słysząc te szczegółowe pytania funkcjonariusz najpierw zasłonił się brakiem wiedzy i poprosił o danie mu czasu na odpowiedź. Po czym w ogóle nie odpowiedział i zaprzestał odbierania naszych telefonów. Czyżby w komendzie było więc aż tak źle, że wstydzą się o tym mówić publicznie? Można powiedzieć, że aż strach się bać być w naszym powiecie ofiara przestępstwa, bo nie wiadomo, czy policjanci będą mieli czym przyjechać i czy zdążą na czas – bo nie wiadomo czy mają odpowiednią licencję by włączyć sygnały. Nasze władze powinny zrobić coś z tą sytuacją.

Manuel Langer

Foto: Cezary p, Wikimedia

(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Policyjne_radiowozy.jpg)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8582

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4796

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4526

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4321

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4141

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3703

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2944

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2332

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2287

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2216

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2171

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2091

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...