sobota, 10 marzec 2018 11:06

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów?

Napisał

„Chociaż co siódmy pojazd spełnia kryteria do wycofania z użytkowania, ale wiele z nich wciąż jeszcze jeździ” – tak w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli pisze na temat radiowozów znajdujących się na służbie polskiej policji. Skontaktowaliśmy się z wielicką komendą by się dowiedzieć jak sprawa wygląda u nas.

Zacznijmy jednak od kilku innych, dość alarmujących cytatów z najnowszego raportu NIK na temat stanu floty policyjnej bo jest tam więcej rzeczy, które niepokoją.

Jak podano: „Średni wiek używanych samochodów osobowych wynosił ok. 7 lat, terenowych niemal 8 lat, a furgonów ponad 8,5 roku”, a jeśli chodzi o eksploatację, to „jedna czwarta przejechała ponad 200 tys.”. Co więcej: „w latach 2015–2016 średnio co trzeci policyjny pojazd uległ uszkodzeniu. W połowie przypadków z winy samych funkcjonariuszy”.

Konkluzja jest ponura, ponieważ autorzy raportu stwierdzają, że: „Zdecydowana większość [skontrolowanych] jednostek policji (23 z 25) nie dysponowała sprzętem transportowym na poziomie odpowiadającym ustalonym normom, mimo większych zakupów w ostatnich latach i obniżenia w 2015 r. wymagań, co do liczby niezbędnych pojazdów (o ponad 2500 sztuk). W poszczególnych jednostkach (23), łącznie do ustalonych dla nich norm, brakowało na koniec 2015 roku - 593 pojazdów, a na koniec 2016 roku - 636. Największe niedobory dotyczyły furgonów, samochodów osobowych terenowych oraz pojazdów specjalistycznych”.

O ile w przypadku problemów zarysowanych powyżej służby mogą tłumaczyć się brakiem funduszy, to niezwykle zaskakujący jest jeszcze jeden problem zauważony przez raport – trudno naprawdę powiedzieć czy powinniśmy na taką informacje reagować oburzeniem, czy śmiechem: „Alarmujący jest fakt, że znaczny odsetek policjantów – ponad połowa funkcjonariuszy w komendach wojewódzkich i ponad 1/3 w komendach powiatowych – nie może kierować pojazdami uprzywilejowanymi, bo nie posiada odpowiednich zezwoleń. Z drugiej strony, z ustaleń kontroli wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych policjantów używało pojazdów uprzywilejowanych. Okazuje się, że co piąty ankietowany policjant włączał sygnały uprzywilejowania, chociaż – według prawa – nie mógł tego robić, bo nie miał wymaganego zezwolenia”.

Uzbrojeni w niniejszą wiedzę skontaktowaliśmy się z pełniącym funkcję rzecznika wielickiej komendy, st. asp. Piotrem Michniakiem.

Niestety wiele wskazuje na to, że wielicka komenda jest jedną z tych, które mają największe kłopoty ze swoją flotą samochodową. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć zachowanie przedstawiciela komendy. Na początku dostaliśmy od niego tylko bardzo ogólnikową odpowiedź, w której raczył wspomnieć o ostatnim zakupie trzech samochodów i stwierdzić, że komenda nie ma się źle: –  Nie mamy problemów z naszymi radiowozami. Ostatnio zresztą do nas trafiły 3 nowe radiowozy, wiec generalnie tabor jest trochę odnowiony. Choć mamy też starsze modele, ale są one w dobrym stanie technicznym, nie ma powodów, aby się tu o coś obawiać. Są przypadki, że jest jakiś pojazd, który powinien był już zostać wycofany, natomiast na chwilę obecną nie mamy takich pojazdów, które by się nadawały jedynie do wycofania. Nasze zapotrzebowania są duże, natomiast jest to, że tak powiem, nie od nas zależne – stwierdził.

Michniak dopytywany jednak o szczegółowe dane – o to jaki jest wiek samochodów, ile z nich powinno zostać wycofanych, jakie jest zapotrzebowanie, czy zdarza się że policjanci mają problemy z dojazdem na miejsca interwencji, ilu z nich w komendzie nie ma licencji na używanie sygnałów uprzywilejowania – słysząc te szczegółowe pytania funkcjonariusz najpierw zasłonił się brakiem wiedzy i poprosił o danie mu czasu na odpowiedź. Po czym w ogóle nie odpowiedział i zaprzestał odbierania naszych telefonów. Czyżby w komendzie było więc aż tak źle, że wstydzą się o tym mówić publicznie? Można powiedzieć, że aż strach się bać być w naszym powiecie ofiara przestępstwa, bo nie wiadomo, czy policjanci będą mieli czym przyjechać i czy zdążą na czas – bo nie wiadomo czy mają odpowiednią licencję by włączyć sygnały. Nasze władze powinny zrobić coś z tą sytuacją.

Manuel Langer

Foto: Cezary p, Wikimedia

(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Policyjne_radiowozy.jpg)

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.