Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Niepołomice, Trąbki

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów? Wyróżniony

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów?

„Chociaż co siódmy pojazd spełnia kryteria do wycofania z użytkowania, ale wiele z nich wciąż jeszcze jeździ” – tak w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli pisze na temat radiowozów znajdujących się na służbie polskiej policji. Skontaktowaliśmy się z wielicką komendą by się dowiedzieć jak sprawa wygląda u nas.

Zacznijmy jednak od kilku innych, dość alarmujących cytatów z najnowszego raportu NIK na temat stanu floty policyjnej bo jest tam więcej rzeczy, które niepokoją.

Jak podano: „Średni wiek używanych samochodów osobowych wynosił ok. 7 lat, terenowych niemal 8 lat, a furgonów ponad 8,5 roku”, a jeśli chodzi o eksploatację, to „jedna czwarta przejechała ponad 200 tys.”. Co więcej: „w latach 2015–2016 średnio co trzeci policyjny pojazd uległ uszkodzeniu. W połowie przypadków z winy samych funkcjonariuszy”.

Konkluzja jest ponura, ponieważ autorzy raportu stwierdzają, że: „Zdecydowana większość [skontrolowanych] jednostek policji (23 z 25) nie dysponowała sprzętem transportowym na poziomie odpowiadającym ustalonym normom, mimo większych zakupów w ostatnich latach i obniżenia w 2015 r. wymagań, co do liczby niezbędnych pojazdów (o ponad 2500 sztuk). W poszczególnych jednostkach (23), łącznie do ustalonych dla nich norm, brakowało na koniec 2015 roku - 593 pojazdów, a na koniec 2016 roku - 636. Największe niedobory dotyczyły furgonów, samochodów osobowych terenowych oraz pojazdów specjalistycznych”.

O ile w przypadku problemów zarysowanych powyżej służby mogą tłumaczyć się brakiem funduszy, to niezwykle zaskakujący jest jeszcze jeden problem zauważony przez raport – trudno naprawdę powiedzieć czy powinniśmy na taką informacje reagować oburzeniem, czy śmiechem: „Alarmujący jest fakt, że znaczny odsetek policjantów – ponad połowa funkcjonariuszy w komendach wojewódzkich i ponad 1/3 w komendach powiatowych – nie może kierować pojazdami uprzywilejowanymi, bo nie posiada odpowiednich zezwoleń. Z drugiej strony, z ustaleń kontroli wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych policjantów używało pojazdów uprzywilejowanych. Okazuje się, że co piąty ankietowany policjant włączał sygnały uprzywilejowania, chociaż – według prawa – nie mógł tego robić, bo nie miał wymaganego zezwolenia”.

Uzbrojeni w niniejszą wiedzę skontaktowaliśmy się z pełniącym funkcję rzecznika wielickiej komendy, st. asp. Piotrem Michniakiem.

Niestety wiele wskazuje na to, że wielicka komenda jest jedną z tych, które mają największe kłopoty ze swoją flotą samochodową. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć zachowanie przedstawiciela komendy. Na początku dostaliśmy od niego tylko bardzo ogólnikową odpowiedź, w której raczył wspomnieć o ostatnim zakupie trzech samochodów i stwierdzić, że komenda nie ma się źle: –  Nie mamy problemów z naszymi radiowozami. Ostatnio zresztą do nas trafiły 3 nowe radiowozy, wiec generalnie tabor jest trochę odnowiony. Choć mamy też starsze modele, ale są one w dobrym stanie technicznym, nie ma powodów, aby się tu o coś obawiać. Są przypadki, że jest jakiś pojazd, który powinien był już zostać wycofany, natomiast na chwilę obecną nie mamy takich pojazdów, które by się nadawały jedynie do wycofania. Nasze zapotrzebowania są duże, natomiast jest to, że tak powiem, nie od nas zależne – stwierdził.

Michniak dopytywany jednak o szczegółowe dane – o to jaki jest wiek samochodów, ile z nich powinno zostać wycofanych, jakie jest zapotrzebowanie, czy zdarza się że policjanci mają problemy z dojazdem na miejsca interwencji, ilu z nich w komendzie nie ma licencji na używanie sygnałów uprzywilejowania – słysząc te szczegółowe pytania funkcjonariusz najpierw zasłonił się brakiem wiedzy i poprosił o danie mu czasu na odpowiedź. Po czym w ogóle nie odpowiedział i zaprzestał odbierania naszych telefonów. Czyżby w komendzie było więc aż tak źle, że wstydzą się o tym mówić publicznie? Można powiedzieć, że aż strach się bać być w naszym powiecie ofiara przestępstwa, bo nie wiadomo, czy policjanci będą mieli czym przyjechać i czy zdążą na czas – bo nie wiadomo czy mają odpowiednią licencję by włączyć sygnały. Nasze władze powinny zrobić coś z tą sytuacją.

Manuel Langer

Foto: Cezary p, Wikimedia

(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Policyjne_radiowozy.jpg)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11825

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5401

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4075

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3643

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3038

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2150

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Krakowski

„Przykro mi, że osoby mające dzieci dzięki in vitro musiały tego słuchać”

22 maj, 2018 | Wyświetleń:2099

In vitro przepadło w krakowskiej radzie miasta. Gorycz rodziców, którzy liczyli na pomoc ratusza jest...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2032

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Chrzanowski

Ciągle żyłam w strachu, że Niemcy mogą po mnie przyjść

24 maj, 2018 | Wyświetleń:2006

– Wiedziałam, że chodzi o mnie. Szybko schowałam maszynę do mielenia w wiórach, zaniosłam mąkę...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1723

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1620

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1507

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...