Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Niepołomice, Trąbki

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów? Wyróżniony

Wielicka policja wstydzi się swych radiowozów?

„Chociaż co siódmy pojazd spełnia kryteria do wycofania z użytkowania, ale wiele z nich wciąż jeszcze jeździ” – tak w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli pisze na temat radiowozów znajdujących się na służbie polskiej policji. Skontaktowaliśmy się z wielicką komendą by się dowiedzieć jak sprawa wygląda u nas.

Zacznijmy jednak od kilku innych, dość alarmujących cytatów z najnowszego raportu NIK na temat stanu floty policyjnej bo jest tam więcej rzeczy, które niepokoją.

Jak podano: „Średni wiek używanych samochodów osobowych wynosił ok. 7 lat, terenowych niemal 8 lat, a furgonów ponad 8,5 roku”, a jeśli chodzi o eksploatację, to „jedna czwarta przejechała ponad 200 tys.”. Co więcej: „w latach 2015–2016 średnio co trzeci policyjny pojazd uległ uszkodzeniu. W połowie przypadków z winy samych funkcjonariuszy”.

Konkluzja jest ponura, ponieważ autorzy raportu stwierdzają, że: „Zdecydowana większość [skontrolowanych] jednostek policji (23 z 25) nie dysponowała sprzętem transportowym na poziomie odpowiadającym ustalonym normom, mimo większych zakupów w ostatnich latach i obniżenia w 2015 r. wymagań, co do liczby niezbędnych pojazdów (o ponad 2500 sztuk). W poszczególnych jednostkach (23), łącznie do ustalonych dla nich norm, brakowało na koniec 2015 roku - 593 pojazdów, a na koniec 2016 roku - 636. Największe niedobory dotyczyły furgonów, samochodów osobowych terenowych oraz pojazdów specjalistycznych”.

O ile w przypadku problemów zarysowanych powyżej służby mogą tłumaczyć się brakiem funduszy, to niezwykle zaskakujący jest jeszcze jeden problem zauważony przez raport – trudno naprawdę powiedzieć czy powinniśmy na taką informacje reagować oburzeniem, czy śmiechem: „Alarmujący jest fakt, że znaczny odsetek policjantów – ponad połowa funkcjonariuszy w komendach wojewódzkich i ponad 1/3 w komendach powiatowych – nie może kierować pojazdami uprzywilejowanymi, bo nie posiada odpowiednich zezwoleń. Z drugiej strony, z ustaleń kontroli wynika, że ponad 80 proc. ankietowanych policjantów używało pojazdów uprzywilejowanych. Okazuje się, że co piąty ankietowany policjant włączał sygnały uprzywilejowania, chociaż – według prawa – nie mógł tego robić, bo nie miał wymaganego zezwolenia”.

Uzbrojeni w niniejszą wiedzę skontaktowaliśmy się z pełniącym funkcję rzecznika wielickiej komendy, st. asp. Piotrem Michniakiem.

Niestety wiele wskazuje na to, że wielicka komenda jest jedną z tych, które mają największe kłopoty ze swoją flotą samochodową. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć zachowanie przedstawiciela komendy. Na początku dostaliśmy od niego tylko bardzo ogólnikową odpowiedź, w której raczył wspomnieć o ostatnim zakupie trzech samochodów i stwierdzić, że komenda nie ma się źle: –  Nie mamy problemów z naszymi radiowozami. Ostatnio zresztą do nas trafiły 3 nowe radiowozy, wiec generalnie tabor jest trochę odnowiony. Choć mamy też starsze modele, ale są one w dobrym stanie technicznym, nie ma powodów, aby się tu o coś obawiać. Są przypadki, że jest jakiś pojazd, który powinien był już zostać wycofany, natomiast na chwilę obecną nie mamy takich pojazdów, które by się nadawały jedynie do wycofania. Nasze zapotrzebowania są duże, natomiast jest to, że tak powiem, nie od nas zależne – stwierdził.

Michniak dopytywany jednak o szczegółowe dane – o to jaki jest wiek samochodów, ile z nich powinno zostać wycofanych, jakie jest zapotrzebowanie, czy zdarza się że policjanci mają problemy z dojazdem na miejsca interwencji, ilu z nich w komendzie nie ma licencji na używanie sygnałów uprzywilejowania – słysząc te szczegółowe pytania funkcjonariusz najpierw zasłonił się brakiem wiedzy i poprosił o danie mu czasu na odpowiedź. Po czym w ogóle nie odpowiedział i zaprzestał odbierania naszych telefonów. Czyżby w komendzie było więc aż tak źle, że wstydzą się o tym mówić publicznie? Można powiedzieć, że aż strach się bać być w naszym powiecie ofiara przestępstwa, bo nie wiadomo, czy policjanci będą mieli czym przyjechać i czy zdążą na czas – bo nie wiadomo czy mają odpowiednią licencję by włączyć sygnały. Nasze władze powinny zrobić coś z tą sytuacją.

Manuel Langer

Foto: Cezary p, Wikimedia

(https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Policyjne_radiowozy.jpg)

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4598

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3759

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1875

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1670

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1472

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1171

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1147

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1141

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1132

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1037

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Kultura

Pasja, wolność, adrenalina...

20 luty, 2018 | Wyświetleń:960

Noc. Miasto właściwie już śpi. Tymczasem oni zbierają się, by udowodnić, kto jest szybszy. Zwycięzca...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:951

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...