Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Niepołomice, Trąbki

Kontratak PiS w radzie miasta Wyróżniony

Kontratak PiS w radzie miasta

To niewątpliwy sukces rządzącej w kraju partii. Tym ważniejszy po niedawnej katastrofie w radzie powiatu. 9-cioro radnych założyło klub PiS w radzie miasta. I przypuściło od razu ostry atak na burmistrza. Co dość zabawne, próbują przy tym wmówić ludziom, że nie chodzi o wybory.

Zacznijmy od suchych faktów. W drugiej połowie lutego Aleksandra Bocheńska, Tomasz Broniowski, Piotr Klimczyk, Damian Konieczny, Jan Kubas, Paweł Krysa, Michał Roehlich, Aleksander Starowicz oraz Kazimierz Windak założyli klub PiS w radzie miasta. Wcześniej większość z nich od dawna jawnie sympatyzowała z partią rządzącą, ale dopiero teraz wystąpili pod pisowskim sztandarem. I to przede wszystkim przeciwko… pozostałym sympatykom PiS-u (a może należałoby napisać już: byłym sympatykom PiSu?), czyli burmistrzowi Arturowi Koziołowi i skupionym wokół niego ludziom. Jeśli ktoś nie pamięta, to warto również przypomnieć, że większość nowych „pisowczyków” startowała także z listy obecnego burmistrza w ostatnich wyborach.

Można się uśmiechać z tej walki w „rodzinie”. Bardzo bezpardonowej walki, która w najbliższych miesiącach przypuszczalnie stanie się jeszcze bardziej zajadła.  Wskazuje na to choćby początek – pierwsza informacja prasowa jaka została wypuszczona w świat przez grupę pisowskich radnych jest właściwie w całości ostrym atakiem na burmistrza. „Niepokoi sposób traktowania przez pana burmistrza głosu potrzeb mieszkańców”, „Decyzjom burmistrza brakuje transparentności”, „Inwestycje nie zawsze są zgodne ze społecznymi oczekiwaniami”, „Nie możemy ignorować nieprawidłowości oraz narastającego niezadowolenia” – to tylko kilka cytatów dobrze oddających klimat całości.

Co absurdalne rozmowa jaką przeprowadziliśmy z przewodniczącym klubu PiS w radzie miasta – Michałem Roehlichem zaczęła się od tego, że stwierdził on, że klub powstał… nie z myślą o wyborach. Szczerze mówiąc słysząc to stwierdzenie zamrugałem ze zdumienia – po co zaprzeczać czemuś oczywistemu? Czy naprawdę ludzie będą mieć pretensje o to, że jacyś radni organizują się przed wyborami w celu ich wygrania? Niemniej pisowczycy wolą najwyraźniej przypisać samym sobie jeszcze czystsze i bardziej szlachetne intencje działania tylko z troski o miasto i gminę, a nie z myślą o wyborach. Cóż, ich prawo, ale gdy cała rzecz wydaje się tak oczywista, czy przedstawianie jej zupełnie inaczej nie działa czasem przeciw nim? Wszak takie zagrania podważają wiarygodność. Oto co Roehlich twierdzi: – Klub nie został utworzony pod kątem wyborów. Kilka osób z którymi rozmawiamy próbowało nam to sugerować. Prawda jest natomiast taka, że utworzyliśmy klub dlatego, że jako radni utraciliśmy poczucie możliwości wpływania na politykę gminy i kontrolowania tego jak polityka gminy – jeśli chodzi o zarządzanie finansami publicznymi i realizowanie potrzeb społecznych – jest realizowana. Każdy z nas, z radnych którzy utworzyli klub, działa w komisjach. W większości jesteśmy ich przewodniczącymi. I po prostu czuliśmy się w pewien sposób pomijani jeżeli chodzi o strategiczne decyzje. Pozostawił je sobie burmistrz, a my jako radni czuliśmy się częstokroć jedynie informowani i to w dodatku nierzadko post factum. A przecież jesteśmy organem stanowiącym, taka jest również nasza odpowiedzialność przed osobami, które na nas oddały swój głos w ostatnich wyborach. Postanowiliśmy więc się zebrać w klub, w nadziei, że jako klub nasz głos będzie lepiej słyszalny – w myśl starej zasady „w jedności siła” –.

Skontaktowaliśmy się następnie z Tadeuszem Lurańcem, przewodniczącym rady miejskiej, który podobnie jak Roehlich startował do wyborów z list komitetu burmistrza Kozioła, ale za to w nowym klubie się nie znalazł. Byliśmy ciekawi co o tym wszystkim sądzi: – Każdy może coś nowego założyć i coś napisać. Natomiast proszę popatrzeć na wszystkie wcześniejsze głosowania tych państwa – zauważył, wskazując, że omawiana grupa radnych głosowała dotąd w zgodzie z linią burmistrza.

I to może być ogromnym problemem radnych z nowoutworzonego klubu PiS – przejście od popierania pomysłów burmistrza do gwałtownych ataków na niego wydaje się zbyt nagłe. To jest zwyczajnie mocno niewiarygodne, bije po oczach. Zwróciliśmy na to uwagę także Roehlichowi podczas rozmowy z nim. Jego tłumaczenie jest jakie jest: – U nas w pewnym momencie coś się wyczerpało, coś się skończyło. Kredyt zaufania, który mieliśmy przez ostatni czas do burmistrza i jego poczynań jakby się zużył. My jako radni naprawdę uczujemy się odsunięci od podejmowania strategicznych decyzji. Słyszeliśmy od niektórych osób: „Z jednej strony krytykujecie i podnosicie sprawę zadłużenia gminy Wieliczka, a z drugiej strony głosowaliście nad budżetem”. No tak, oczywiście, że głosowaliśmy za przyjęciem budżetu, bo stabilność finansowania zadań publicznych musi być zapewniona. Głosowaliśmy za zaciąganiem poprzednich i kolejnych długów – owszem. Tylko, że my poczuliśmy, ze utraciliśmy w pewnym momencie kontrole nad tym długiem. To są dwie różne sprawy. Można chcieć zaciągać zobowiązania związane z inwestycjami na rzecz gminy, ale trzeba mieć również wpływ na kontrolę takiego długu. A my wpływ oraz kontrolę tego długu już dawno utraciliśmy – .

Obecny moment wydaje się bardzo dobry na to, by Kozioł wraz z grupą skupionych wokół niego radnych przeprowadził natarcie na pisowczyków i próbował ich i ich postawę możliwie szeroko zdyskredytować. Jednak wygląda na to, że… nic takiego nie nastąpi. Szansa zostanie przespana. Zresztą Kozioł zdążył już przyzwyczaić wielu ludzi do tego, że jest niezbyt aktywny. Nie chce mu się? Nie widzi potrzeby zabierać głosu w sprawie która go dotyczy? Oczywiście próbowaliśmy się z nim skontaktować, ale prośba o komentarz spotkała się z milczeniem. Burmistrz liczy widocznie na to, że jest na tyle popularny, że i tak wygra wybory i najwyraźniej nie obchodzi go, że nieobecni nie mają racji. Cóż, gdy Lurańca poprosiliśmy o szerszą ocenę poczynań jego dawnych kolegów z listy też powiedział jedynie: „Proszę ich o to pytać”. Ciekawe czy za parę miesięcy panowie będą żałować swojego podejścia…

W całym zamieszaniu jest na pewno jeden wyraźny zwycięzca – PiS. To że w radzie miejskiej utworzono jego klub, jest dla niego ważne, po tym, co się stało w końcówce zeszłego roku. Przypomnijmy, ze wtedy połowa powiatowych radnych z PiS odeszła z klubu i utworzyła Porozumienie związane z partią Jarosława Gowina. To był policzek i wizerunkowa klapa w regionie. Obecna sytuacja pozwoli zatrzeć tamtą wtopę. Szef regionalnych struktur PiS – Roman Wcisło pewnie włożył masę energii i czasu aby to się udało. Brawa dla niego, odniósł niewątpliwy sukces.

Burmistrz Kozioł od dawna był kojarzony ze środowiskiem PiSu. Tak naprawdę do końca nie jest jasne dlaczego drogi jego i partii się rozeszły.  Tym bardziej, że PiSowi zależy bardzo na tych wyborach i chętnie dogaduje się z faworytami. Tam, gdzie jest to możliwe.

Pojawiająca się w niektórych kręgach plotka mówi, że PiSowi do tego stopnia zależy na wygranej w Wieliczce, że bardzo poważnie rozważa wystawienie w niej posłanki Urszuli Ruseckiej jako kandydata na burmistrza. – Jeżeli tak by się stało miałaby ona duże szanse na wygraną. Powie „mam koneksje w rządzie, w ministerstwach, będę wam w stanie to i to załatwić” i ludzie w to uwierzą i w to pójdą.  – zauważa nasz dobrze zorientowany w ratuszowych „szeptach” człowiek.

Skorzystaliśmy oczywiście z okazji i zapytaliśmy Roehlicha o kandydaturę Ruseckiej: – Kandydaturę posłanki Ruseckiej istotnie należy nazwać wyłącznie plotką. I to potwierdza szczerość naszych intencji, to że dzisiaj naprawdę nie mówimy o zbliżających się wyborach, myślimy o tym co „tu i teraz”, jakie najbliższe decyzje z punktu widzenia rady miejskiej są nam potrzebne. Nie prowadziliśmy rozmów na temat kandydatur związanych z przyszłymi wyborami, a wszystkie nazwiska, które się pojawiają są tylko i wyłącznie spekulacjami –. Pytanie tylko na ile w tak sformułowane zapewnienia można wierzyć…

Foto: mat. pras.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Myślenicki

Tenczyn. Poważny wypadek na Zakopiance

08 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:11866

Na Zakopiance w Tenczynie o godz. 11.10 doszło do poważnego w skutkach wypadku, gdzie zderzyły...

Głos Krakowski

Dziewczyny z autostrad

07 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:5459

Nie sposób ich nie zauważyć na A4, czy E40, a czasem nawet na lokalnych drogach...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4104

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Krakowski

Duda w KFC w Krakowie - czyli kurczak i konstytucja

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3724

W weekend prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrał się do jednego z krakowskich fast...

Głos Limanowski

Tymbark: Wystarczyła jedna nawałnica

11 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3075

Limanowszczyzna nie raz zmagała się w powodziami. Tym razem groza zawisła nad mieszkańcami Słopnic, Kamienicy...

Głos Wielicki

Nielegalne automaty do gry zabezpieczone w Niepołomicach

14 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2185

Policjanci z referatu do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2123

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2055

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Oświęcimski

Oświęcim. Policjanci udzielali pomocy pijanej 14-latce leżącej nocą na ulicy

12 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1763

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu poszukują osób, które udostępniły alkohol 14-letniej mieszkance Gminy...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1674

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Wielicki

Wielicka opozycja jednoczy siły

28 maj, 2018 | Wyświetleń:1623

Wielickie struktury Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, PSL SLD i KOD-u mają działać wspólnie na rzecz mieszkańców...

Głos Podkrakowski

Skawina: czerwone kartki dla władz! Mieszkańcy chcą oddychać

23 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1366

Mieszkańcy mówią: DOŚĆ trucia! DOŚĆ upokarzania! DOŚĆ mentalności #sięniedasię! Chcą w końcu normalnie oddychać. W...