wtorek, 15 maj 2018 10:50

Kłaj: królewska gra coraz popularniejsza - "Szachowy Król Gminy Kłaj"

Napisał

W sobotę 12 maja, jak co roku w pięknej sali widowiskowej urzędu gminy w Kłaju odbyły się zawody o zaszczytny tytuł „Szachowego Króla”. Tegoroczne rozgrywki przejdą bez wątpienia do historii, jako najbardziej udane, gdyż zgromadziły rekordową liczbę uczestników. Boje przy szachownicach toczyło aż 48 zawodników, dla porównania rok wcześniej było ich trzykrotnie mniej.

Głównym celem turnieju była integracja lokalnego środowiska szachowego, dobra zabawa no i oczywiście rywalizacja sportowa. Nikt nie mógł czuć się zawiedziony, na sali gry można było zobaczyć wszystko, co w sporcie jest piękne: radość ze zwycięstwa i łzy porażki, wielkie emocje u zawodników i kibiców, walkę do samego końca jak i postawę fair-play. Każdy, kto był obecny na sali gry rozumiał, dlaczego szachy to sport.

Szachiści rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych:
• Grupa A – dla zawodników urodzonych w roku 2011 i młodszych
• Grupa B – dla zawodników urodzonych w latach 2010-2006
• Grupa C – dla zawodników urodzonych w roku 2005 i starszych

We wszystkich grupach zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, każdy z grających miał do dyspozycji 30 minut do wykorzystania.

W grupie najmłodszych najlepiej spisali się:
1. Antoni Przychodzień 6.5 p.
2. Szymon Gądor 6 p.
3. Fabian Szewczyk 6 p.

W grupie B końcową tabela wyglądała w sposób następujący:
1. Jan Duraczyński 7 p.
2. Wiktor Jankowicz 5 p.
3. Tadeusz Burkowski 5 p.

W grupie C, w której walczyli najbardziej doświadczeni zawodnicy i gdzie wszystkie partie trwały najdłużej na podium stanęli:
1. Jacek Gądor 6 p.
2. Marian Staśko 6 p.
3. Mateusz Babraj 4 p.

Zaszczytny tytuł „Szachowego Króla Gminy Kłaj” otrzymał zawodnik, który uzyskał najwyższy wynik rankingowy. W pełni na niego zasłużył Jan Duraczyński, mieszkaniec Dąbrowy. Nagrodę specjalną otrzymał również najmłodszy uczestnik sobotnich zmagań: Igor Gądor.
Podziękowania należą się sędziemu zawodów, panu Bartoszowi Ślęczce, który przyjechał do nas z Dobczyc i w pełni profesjonalnie poprowadził zawody. O doskonałą oprawę zawodów dbały Panie ze Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kłaj, które uraczyły wszystkich zawodników i kibiców napojami oraz pysznymi kanapkami.

Tegoroczna edycja turnieju pokazała jak dużym zainteresowaniem cieszą się szachy w naszej gminie. Duży wpływ na to mają zajęcia szachowe, które prowadzą nasi instruktorzy Zbigniew Gądor oraz Paweł Mroziński.

Żaden turniej nie odbędzie się oczywiście bez wsparcia sponsorów, a tych było nie mało:
• Daniel Szewczyk i Firma KlimaSystem
• Radosław Turecki
• Tomasz Sadkowski Salon T-Mobile Niepołomice
• Małgorzata Szumny - Hean
• Ewelina Makowiecka-Sieńko – PodobaMisie sala zabaw dla dzieci
• Mateusz Szprienger – Sport Service
• Tymoteusz Turecki – Prima
• Robert Skibiński

Projekt Współfinansowany przez Gminę Kłaj

Info/foto: UG Kłaj, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.