piątek, 10 sierpień 2018 10:26

Kłaj – wielkie pieniądze na kulturę

Napisał

Mieszkańcy gminy Kłaj za niedługo nie będą już musieli jeździć do innych miejscowości, by móc przyjemnie spędzić czas. Co więcej, to ludzie z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, czy Biskupic mogą chcieć zaglądać do nich. Wszystko dzięki sporym pieniądzom, jakie zostaną w gminie wpompowane w sferę kulturalną.

Co konkretnie zyska Kłaj? Nowoczesne centrum kultury oraz przebudowane centrum, w obrębie którego powstanie zadaszona letnia scena z zapleczem, gdzie w przyszłości będą odbywać się koncerty i różnego rodzaju imprezy.

– Za niewiele ponad dwa lata mieszkańcy gminy Kłaj zyskają nowie miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki ponad 2,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 uda się gruntownie przebudować stary budynek gminnego centrum kultury i stworzyć nowoczesną, w pełni wyposażoną placówkę, z której będą mogli korzystać  wszyscy, w szczególności dzieci i młodzież oraz osoby starsze – oznajmił już podczas podpisania umów wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Z ważnej dla miejscowości inwestycji cieszy się również wójt Kłaja, Zbigniew Strączek: – Kultura i do tej pory miała u nas swe miejsce, ale nie dysponowaliśmy prawdziwym ośrodkiem kultury. Mieliśmy tylko świetlice i to nie we wszystkich miejscowościach gminy i nie było nad tym wszystkim koordynacji. W tej chwili powstanie Gminne Centrum Kultury w wydzielonym budynku, będą tam się znajdowały wszystkie nasze organizacje pozarządowe – Uniwersytet III w., Stowarzyszenie Gminy Kłaj, emeryci i renciści, Stowarzyszenie Rozwoju Kłaja i inne. Oprócz tego zostanie tam przeniesiona izba regionalna, ma być także urządzona sala wykładowa na ok. 100 osób i wiele innych atrakcji służących mieszkańcom – wyjaśnia wójt.

Dodajmy, że, jak podali urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: „Choć gabarytowo budynek nie zmieni swojej wielkości zdecydowanie zwiększy się jego powierzchnia użytkowa. Wszystko przez zaadaptowanie poddasza, możliwe po podniesieniu i ociepleniu dachu. Projekt został przygotowany w taki sposób, by obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, także tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Zaplanowano budowę podjazdów, wstawienie windy, wzmocnienie stropów oraz wymianę wyposażenia i stolarki okiennej. W nowym centrum znajdą się m.in.: specjalna scena mobilna, profesjonalne oświetlenie estradowe, ścianka wspinaczkowa, monitor interaktywny oraz pomieszczenia do ćwiczeń, w tym urządzenia, drabinki i drążki umożliwiające prowadzenie zajęć baletowych. Projektanci zadbali także o to, by budynek był ekologiczny, dlatego na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które wytworzą prąd na potrzeby placówki. Wszystko będzie gotowe pod koniec 2019 roku”.

Jak wskazał wójt: – Druga część pieniędzy pójdzie na rewitalizację otoczenia centrum Kłaja (czyli koło domu kultury). Ma tam powstać scena plenerowa, siłownia dla dorosłych, plac zabaw dla dzieci, altany w których będzie można posiedzieć, a także 2 oczka wodne, ławki do wypoczynku i stoły do gry w szachy. Czegoś tego standardu u nas jeszcze nie było. Do tej pory większe tylko większe gminy i miasta naszego powiatu mogły się czymś w tym rodzaju pochwalić – cieszy się wójt.

Jak już wspomnieliśmy ok. 2,6 mln zł to środki, które Kłaj dostanie z dofinansowania, całość inwestycji wyniesie natomiast ok. 5 mln zł. Doświadczenie innych gmin pokazuje jakkolwiek, że jeszcze jedna rzecz obok samej infrastruktury będzie bardzo ważna – odpowiednie zarządzanie tym wszystkim, tak by sprzęty, sale, sceny były wykorzystywane na miarę swych możliwości. Są bowiem gminy, w których włożono spore pieniądze w kulturę i wszystko stoi i niszczeje. Są i takie, które potrafią z tego typu rzeczy naprawdę korzystać. Czas pokaże do której grupy będzie należał Kłaj. Na razie wszystko jednak jest na dobrej drodze i pozostaje pogratulować gminie tej ważnej inwestycji, która może odmienić czas wolny niejednego z jej mieszkańców.

Foto: UMWM

Manuel Langer

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.