Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Niepołomice, Trąbki

Reklama-Budzow-lekarz

Kłaj – wielkie pieniądze na kulturę Wyróżniony

Kłaj – wielkie pieniądze na kulturę

Mieszkańcy gminy Kłaj za niedługo nie będą już musieli jeździć do innych miejscowości, by móc przyjemnie spędzić czas. Co więcej, to ludzie z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, czy Biskupic mogą chcieć zaglądać do nich. Wszystko dzięki sporym pieniądzom, jakie zostaną w gminie wpompowane w sferę kulturalną.

Co konkretnie zyska Kłaj? Nowoczesne centrum kultury oraz przebudowane centrum, w obrębie którego powstanie zadaszona letnia scena z zapleczem, gdzie w przyszłości będą odbywać się koncerty i różnego rodzaju imprezy.

– Za niewiele ponad dwa lata mieszkańcy gminy Kłaj zyskają nowie miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki ponad 2,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 uda się gruntownie przebudować stary budynek gminnego centrum kultury i stworzyć nowoczesną, w pełni wyposażoną placówkę, z której będą mogli korzystać  wszyscy, w szczególności dzieci i młodzież oraz osoby starsze – oznajmił już podczas podpisania umów wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Z ważnej dla miejscowości inwestycji cieszy się również wójt Kłaja, Zbigniew Strączek: – Kultura i do tej pory miała u nas swe miejsce, ale nie dysponowaliśmy prawdziwym ośrodkiem kultury. Mieliśmy tylko świetlice i to nie we wszystkich miejscowościach gminy i nie było nad tym wszystkim koordynacji. W tej chwili powstanie Gminne Centrum Kultury w wydzielonym budynku, będą tam się znajdowały wszystkie nasze organizacje pozarządowe – Uniwersytet III w., Stowarzyszenie Gminy Kłaj, emeryci i renciści, Stowarzyszenie Rozwoju Kłaja i inne. Oprócz tego zostanie tam przeniesiona izba regionalna, ma być także urządzona sala wykładowa na ok. 100 osób i wiele innych atrakcji służących mieszkańcom – wyjaśnia wójt.

Dodajmy, że, jak podali urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: „Choć gabarytowo budynek nie zmieni swojej wielkości zdecydowanie zwiększy się jego powierzchnia użytkowa. Wszystko przez zaadaptowanie poddasza, możliwe po podniesieniu i ociepleniu dachu. Projekt został przygotowany w taki sposób, by obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, także tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Zaplanowano budowę podjazdów, wstawienie windy, wzmocnienie stropów oraz wymianę wyposażenia i stolarki okiennej. W nowym centrum znajdą się m.in.: specjalna scena mobilna, profesjonalne oświetlenie estradowe, ścianka wspinaczkowa, monitor interaktywny oraz pomieszczenia do ćwiczeń, w tym urządzenia, drabinki i drążki umożliwiające prowadzenie zajęć baletowych. Projektanci zadbali także o to, by budynek był ekologiczny, dlatego na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, które wytworzą prąd na potrzeby placówki. Wszystko będzie gotowe pod koniec 2019 roku”.

Jak wskazał wójt: – Druga część pieniędzy pójdzie na rewitalizację otoczenia centrum Kłaja (czyli koło domu kultury). Ma tam powstać scena plenerowa, siłownia dla dorosłych, plac zabaw dla dzieci, altany w których będzie można posiedzieć, a także 2 oczka wodne, ławki do wypoczynku i stoły do gry w szachy. Czegoś tego standardu u nas jeszcze nie było. Do tej pory większe tylko większe gminy i miasta naszego powiatu mogły się czymś w tym rodzaju pochwalić – cieszy się wójt.

Jak już wspomnieliśmy ok. 2,6 mln zł to środki, które Kłaj dostanie z dofinansowania, całość inwestycji wyniesie natomiast ok. 5 mln zł. Doświadczenie innych gmin pokazuje jakkolwiek, że jeszcze jedna rzecz obok samej infrastruktury będzie bardzo ważna – odpowiednie zarządzanie tym wszystkim, tak by sprzęty, sale, sceny były wykorzystywane na miarę swych możliwości. Są bowiem gminy, w których włożono spore pieniądze w kulturę i wszystko stoi i niszczeje. Są i takie, które potrafią z tego typu rzeczy naprawdę korzystać. Czas pokaże do której grupy będzie należał Kłaj. Na razie wszystko jednak jest na dobrej drodze i pozostaje pogratulować gminie tej ważnej inwestycji, która może odmienić czas wolny niejednego z jej mieszkańców.

Foto: UMWM

Powrót na górę

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Gorlicki

Utonęli w studni. Tragiczna historia dwóch braci

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:24940

12 lipca we wsi Bystra w powiecie gorlickim dwóch braci wpadło do reperowanej studni. Mimo...

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15331

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:15019

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na A4

27 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11544

Dzisiaj tj. 27 lipca br. około godziny 3.30 na autostradzie A4 samochód jadący „pod prąd”...

Głos Krakowski

Kraków. Zaginął Marcin Zagórski. Widziany był w okolicy Rynku.

25 lipiec, 2018 | Wyświetleń:10957

Wczoraj, 24 lipca zaginął Marcin Zagórski. Mężczyzna widziany był ostatnio na rynku w Krakowie. UWAGA:...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5340

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5121

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Wadowicki

Pożary w Atenach. Wśród ofiar mieszkańcy Wadowic

24 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4899

Jak informuje RMF FM wśród ofiar tragicznych pożarów w Grecji jest dwoje Polaków. Najprawdopodobniej to...

Głos Tarnowski

Trwa pożar szpitala w Tarnowie [AKTUALIZACJA]

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:4612

Dzisiaj tj. 2 sierpnia kilka minut po 14 w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza wybuchł...

Głos Krakowski

Marcin Zagórski odnalazł się. Rodzina dziękuje za pomoc

26 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4191

Policja, regionalne i ogólnopolskie media oraz tysiące internautów włączyło się w poszukiwania Marcina Zagórskiego, znanego...

Głos Brzeski

Fala zatruć w brzeskim szpitalu. Nie tylko pacjenci...

02 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3820

Jak ujawniono wczorajszego dnia oraz w nocy z środy na czwartek w Brzeskim szpitalu doszło...

Głos Myślenicki

107 dni, 3500 km – pieszo z Krakowa do Santiago de Compostela

14 sierpień, 2018 | Wyświetleń:3803

"Bo życie trzeba przeżyć..." – Bartłomiej Chęć z Krzczonowa dotarł do Santiago de Compostela w Hiszpanii...