piątek, 21 wrzesień 2018 15:48

Jutro Europejski Dzień bez Samochodu w Żywcu

Napisała

Już jutro tj. 22 września będziemy obchodzić Europejski Dzień bez Samochodu. W całej Polsce tego dnia odbywa się szereg akcji, które mają przekonać do komunikacji publicznej czy rowerów.

środa, 19 wrzesień 2018 11:24

Żywieckie Święto Plonów za nami

Napisała

16 września 2018 r. w Amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu odbyło się Święto Plonów, pod patronatem Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. Podczas uroczystości gospodarze z terenu całego województwa podziękowali Bogu za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.

Już jutro (19 września) rusza nabór wniosków w rządowym programie „Czyste Powietrze” realizowanym przez Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

wtorek, 18 wrzesień 2018 15:06

Wypadek w Wieprzu. Ciężarówka w rowie

Napisała

Do groźnie wyglądającego wypadku drogowego doszło w miejscowości Wieprz (powiat żywiecki). Ciężarówka zjechała z drogi i wylądowała w pobliskim rowie. 

Opuszczone i zaniedbane budynki w Żywcu nie tylko szpecą miasto, ale i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Niestety, jak się okazuje, ich rozbiórka wcale nie jest taka prosta.

piątek, 14 wrzesień 2018 15:45

Wybitny Polak w Austrii - z Żywca

Napisała

W Sali Barokowej Starego Ratusza w Wiedniu 13 września be. wręczono nagrody „Wybitny Polak w Austrii” przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Statuetkę odebrał między innymi prof. dr hab. Marius Nickel-P3lczyński. Wybitny lekarz i psychoterapeuta, twórca i kierownik kliniki AMEOS w Bad Aussee urodził się w Żywcu.

 13 września br. wręczono wyróżnienia laureatom Konkursu „Wybitny Polak w Austrii”. Konkurs „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach, to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce. Podczas uroczystości w Wiedniu nagrody wręczyli Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, oraz Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Wśród laureatów III edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii znalazł się między innymi prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński (kategoria: Nauka). Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury. Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.

 Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów. Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.

 Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.

 Pozostałe osoby nagrodzone w III edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii.

Kategoria Kultura: Claudia Kottal (aktorka)

Kategoria Młody Polak: Thomas Zajac (sportowiec)

Kategoria Osobowość: dr Katarzyna Greco (osoba zaangażowana społecznie)

Info: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska"

Urząd Gminy Czernichów zaprasza na 27. Gminne Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta Gminy Czernichów, które odbędą się 22 września br. od godz. 9,00.

MIEJSCE:
Strzelnica sportowa w PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka - Żar w Międzybrodziu Bialskim przy ul. Energetyków 9

PROGRAM:
09:00 Rejestracja uczestników
10:00 Rozpoczęcie zawodów
12:00 Koncert Orkiestry Dętej OSP Międzybrodzie Bialskie, wspólny posiłek
14:00 Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród

Regulamin zawodów dostępny jest na stronie www.gokis.czernichow.com.pl oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu (ul. Brodek 2, Międzybrodzie Bialskie) 33/ 866 20 53. Zapisy w dniu zawodów.

Info: UG Czernichów

Zarząd Województwa Śląskiego przyznał 30 stypendiów dla najzdolniejszych uczniów województwa w ramach programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego, obowiązującego od lipca 2018 roku do czerwca 2021 roku”.

Przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele z początkiem roku szkolnego wrócili do pięknie wyremontowanych szkół i przedszkoli. Nowego blasku nabrały praktycznie wszystkie placówki oświatowe na terenie miasta Żywiec. Wartość zrealizowanych remontów w czasie tegorocznych wakacji przekracza 400 tys. zł

Strona 1 z 35

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA