poniedziałek, 19 listopad 2018 16:14

Soblówka: Kapuśnica z niepodległościową... fasolą w tle

Napisała

W dniu 10 listopada br w Wiejskim Domu Kultury w Soblówce odbyła się impreza pod nazwą  „Kapuśnica wciąż zachwyca”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu p.n. „Ziemia wykarmi tradycję” współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, w ramach programu Kultura – Interwencje 2018 Etno-Polska.

Kapuśnica znana jest szerokiej społeczności Karpat ale z wsadem fasoli niepodległościowej - z orzełkiem serwowana na tym spotkaniu - zachwyciła wszystkich uczestników.
Gospodarze i Organizatorzy zadbali o zaprezentowanie roli i właściwości kiszonej kapusty dla organizmu ludzkiego oraz pokazali strąki fasoli niepodległościowej, która od 2010 roku jest na polskiej liście produktów tradycyjnych pod nazwami: „fasola niepodległościowa” lub „fasola z orzełkiem”, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Każdy z uczestników mógł zobaczyć, dotknąć oraz zabrać sobie do domu po kilka nasion tej unikatowej fasoli z rytem orła. Ponadto wszyscy biorący udział otrzymali biało-czerwoną różę do wpięcia w klapę ubrania oraz książeczkę pt „Warszawskie Vademecum Niepodległości” z której hucznie odśpiewano piosenki patriotyczne, takie jak „Rozkwitały pąki białych róż”, „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”.

Do śpiewanych pieśni tradycyjnie przygrywała kapela „Zdrowe Korzenie”. Nie lada gratką było szatkowanie kapusty oraz jej deptanie w 400 -litrowej, jodłowej, starej beczce. Każdy z gości mógł spróbować własnoręcznego krązania kapusty. Goście przy dźwiękach ludowych pieśni i melodii bawili się do późnych godzin wieczornych. Całe wydarzenie wpisało się w rocznicowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
Info/Foto: UG Ujsoły/M.S.

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.