wtorek, 20 listopad 2018 15:32

Urządzenie pomiarowe ze stacją meteo dla Żywca

Napisała

Powiat Żywiecki w ramach działań ekologicznych i zdrowotnych włączył się w realizację kampanii społecznej „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”.

19 listopada br. na konferencji z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa i ekspertów programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” Powiat Żywiecki otrzymał urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu będzie można monitorować stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu.
Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu.

- Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można je przenosić w dowolne miejsce i dzięki temu kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie – podkreślają eksperci programu.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że w problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego - najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa – który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

Dane statystyczne dotyczące przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza są przerażające. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency)  „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu,  zmarło przedwcześnie 46.000 osób a dodatkowe 2.700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu. Liczba zgonów spowodowanych smogiem jest więc kilknaście razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków komunikacyjnych na polskich drogach.

W ramach wydarzenia w Pałacu Habsburgów dyżurowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiadali na pytania dotyczące przyłączenia do gazu i pomagali wypełnić wnioski przyłączeniowe.
Organizatorzy akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” oferowali również na bezpłatne badania spirometryczne.

W konferencji wzięli udział między innymi: Poseł RP Kazimierz Matuszny, radni Sejmiku Województwa Śląskiego, Burmistrz Miasta Żywca, wójtowie oraz radni z Żywiecczyzny, przedstawiciele Związku Międzygminnego ds. Ekologii, a także przedstawiciele, uczestnicy i partnerzy - Żywieckiego Klastra Energii.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.