Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

Zamierzają podpatrywać pracę pszczół Wyróżniony

Zamierzają podpatrywać pracę pszczół

W Parku Habsburgów w Żywcu, tuż przy Stajni Miejskiej i Mini Zoo, powstała pasieka. Na razie znajduje się w niej dziewięć uli, zasiedlonych pszczelimi rodzinami. Wkrótce pojawią się kolejne. Być może zamontowany zostanie także monitoring, śledzący życie pszczół wewnątrz ula. O żywieckiej pasiece mówi jej pomysłodawca, Mariusz Broda.

Skąd pomysł na pasiekę w Żywcu?

– Staram się ciągle wymyślać nowości, które można byłoby wprowadzić w naszym Mini Zoo. Tym razem postawiłem na pszczoły, bardzo pożyteczne owady, a do tego niezwykle ciekawe z punku widzenia zarówno turystyki, jak i edukacji.

 

Ile uli już macie?

– W tej chwili mamy dziewięć, ale miejsce jest przygotowane na dwadzieścia uli. Każdy jest inny, w innym typie. Planujemy nawet umieścić w pasiece namiastkę barci.

Wszystko to ule powszechnie stosowane. Zasada ich działania jest właściwie taka sama. Różnią się natomiast stopniem trudności w ich obsłudze. Jedne są cięższe, a inne lżejsze. Jedne łatwiej przenieść, z innymi może być już problem. Z reguły pszczelarze wolą mieć w swojej pasiece jeden typ ula, by łatwiej było im pracować.

Nam natomiast chodzi o to, by pokazać różnorodność, że pszczoły mogą pracować w różnych typach uli. Mamy nawet obiecany gliniany ul, mam nadzieję, że uda się go zdobyć.

 

Czy typ ula może mieć również wpływ na smak miodu?

– Nie. Z obserwacji pszczelarzy wynika jednak, że w jednym typie uli pszczoły zimują lepiej, za to pszczelarzowi trudniej się nimi zajmować. Z kolei w innych rodzajach pszczołom może być ciężej przeżyć zimę, za to praca pszczelarza jest łatwiejsza. Ostatecznie to pszczelarz sam wybiera, jakie ule znajdą się w jego pasiece.

 

Kiedy można zwiedzać pasiekę?

– Trzeba umówić się z opiekunami pasieki. Są to państwo Joanna i Jakub Tomasikowie, pasjonaci pszczelarstwa, którzy na co dzień zajmują się pasieką.

 

Ile osób jednocześnie może odwiedzić żywiecką pasiekę?

– Nie ma ograniczenia. Najchętniej widzielibyśmy większe grupy, na przykład koła pszczelarskie działające przy szkołach, wycieczki klasowe. Myślę, że już dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej życie pszczół będzie naprawdę interesujące. Każdy będzie mógł zobaczyć, co pszczoła robi w ulu, jak powstaje miód itd.

 

Czyli będzie możliwość zajrzenia do środka ula?

– Jak najbardziej. Podczas takiej wizyty można zajrzeć do ula i podpatrzeć życie pszczół. Planujemy też przygotować jeden przeszklony ul, dzięki czemu przez cały czas z boku będzie można obserwować, co dzieje się wewnątrz. Zobaczyć matkę pszczelą, trutnie, robotnice.

 

Pszczołom nie będzie to przeszkadzało? Nie będą się rozpraszały? Nie wystraszą się?

– Nie. Robiliśmy już próbę. Wkładaliśmy tzw. ramkę pracy do akwarium testowego i pszczoły spokojnie w nim pracowały. Naprawdę dobrze to funkcjonowało.

 

Może dobrym pomysłem byłoby też umieszczenie kamery w środku ula?

– Myślimy o tym. Moim marzeniem jest, żeby można było przez Internet podpatrywać pracę pszczół. Nie wiem, czy to się uda. Pszczoły mogą przecież cały czas zaklejać umieszczoną wewnątrz ula kamerę. Może trzeba będzie ją zabezpieczyć szybą? Chciałbym, by udało się ten pomysł zrealizować. Musimy jednak rozwiązać kwestie techniczne. Wstępnie rozmawiałem już z panami, którzy zajmują się systemem monitorowania w parku. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Również burmistrz Żywca obiecał, że pomoże nam ten plan zrealizować.

 

Kamery z pewnością pomogłyby zdobyć cenny materiał do badań naukowych.

– Tak. Na pewno można byłoby obserwować życie pszczół, to, jak się rozwijają larwy, jak czerwi matka, jak pracują robotnice. To byłaby na pewno ciekawa atrakcja.

 

A słyszał pan o tym, że pszczoły są wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach?

– Tak. Buduje się na przykład specjalne pasieki połączone z inhalatorium. Sam zapach wosku i kwiatów działa uspokajająco, poprawia samopoczucie. Podobno łagodzi też bóle głowy, przeciwdziała alergiom, astmie, chorobom dróg oddechowych.

W naszej pasiece na razie nie ma możliwości stworzenia takiego miejsca, niemniej na pewno jest to dobry pomysł na przyszłość.

Skoro mówimy o prozdrowotnych właściwościach pszczół, warto przypomnieć, że miód na pewno ma działanie antybakteryjne i spożywanie go jest bardzo zdrowe.

 

Rodzajów miodu jest mnóstwo. Jak to się odbywa, że raz pszczoła pracuje nad miodem lipowym, innym razem nad rzepakowym?

– Na przykład miód lipowy powstaje w bardzo krótkim okresie, gdy kwitną lipy. Przy czym ule muszą się wówczas znajdować w pobliżu alei lipowej. Tak samo jest z akacjowym – pasieka musi być przy drzewostanach akacjowych.

Najczęściej spotykany jest miód wielokwiatowy, powstający z różnych kwiatów. Według mnie bardzo dobry jest leśny miód wielokwiatowy. By powstał, pasieka musi znajdować się w lesie, daleko od dróg, od przemysłu.

Na pewno łatwiej jest zrobić miód rzepakowy lub gryczany. Wystarczy umieścić ule w pobliżu pola, na którym rośnie gryka czy rzepak. Pszczoły nie muszą też wtedy daleko latać.

 

A miód spadziowy?

– Spadziowy też jest dobry. To miód, który nie powstaje z nektaru kwiatów. Teraz, w lecie, można liczyć na spadź. Jest to lepka i słodka wydzielina mszyc i czerwców żerujących na liściach drzew. Pszczoły ją zbierają, zagęszczają i składają w komórkach.

 

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pszczołach, których, niestety, jest coraz mniej. Dlaczego giną?

– Na pewno w dużym stopniu odpowiedzialna za to jest chemizacja rolnictwa. Wszystko opryskujemy, cały czas coś zwalczamy: jak nie owady, to chwasty. Pszczoły tymczasem są bardzo delikatnymi owadami, którym wszelkie opryski szkodzą.

Bardzo niekorzystne są także spore wahania temperatur i ostre zimy – takie, jak mieliśmy w tym roku. Wiele pszczół nie przetrwało utrzymujących się przez długi czas mrozów.

Trzeba pamiętać, że pszczoły nie tylko produkują miód. One również zapylają większość roślin. Bez nich nie byłoby owoców, a my mielibyśmy coraz mniej pożywienia. W którymś momencie mogłoby nam go po prostu zabraknąć.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. Mariusz Broda

 

Czy wiesz, że...

Według Alberta Einsteina, od momentu, w którym umrze ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną zaledwie cztery lata życia – na tyle bowiem wystarczą nam zapasy żywności.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12150

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8692

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5577

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4820

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4327

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4175

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3863

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3015

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2956

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2415

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2368

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2223

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...