Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

Zamierzają podpatrywać pracę pszczół Wyróżniony

Zamierzają podpatrywać pracę pszczół

W Parku Habsburgów w Żywcu, tuż przy Stajni Miejskiej i Mini Zoo, powstała pasieka. Na razie znajduje się w niej dziewięć uli, zasiedlonych pszczelimi rodzinami. Wkrótce pojawią się kolejne. Być może zamontowany zostanie także monitoring, śledzący życie pszczół wewnątrz ula. O żywieckiej pasiece mówi jej pomysłodawca, Mariusz Broda.

Skąd pomysł na pasiekę w Żywcu?

– Staram się ciągle wymyślać nowości, które można byłoby wprowadzić w naszym Mini Zoo. Tym razem postawiłem na pszczoły, bardzo pożyteczne owady, a do tego niezwykle ciekawe z punku widzenia zarówno turystyki, jak i edukacji.

 

Ile uli już macie?

– W tej chwili mamy dziewięć, ale miejsce jest przygotowane na dwadzieścia uli. Każdy jest inny, w innym typie. Planujemy nawet umieścić w pasiece namiastkę barci.

Wszystko to ule powszechnie stosowane. Zasada ich działania jest właściwie taka sama. Różnią się natomiast stopniem trudności w ich obsłudze. Jedne są cięższe, a inne lżejsze. Jedne łatwiej przenieść, z innymi może być już problem. Z reguły pszczelarze wolą mieć w swojej pasiece jeden typ ula, by łatwiej było im pracować.

Nam natomiast chodzi o to, by pokazać różnorodność, że pszczoły mogą pracować w różnych typach uli. Mamy nawet obiecany gliniany ul, mam nadzieję, że uda się go zdobyć.

 

Czy typ ula może mieć również wpływ na smak miodu?

– Nie. Z obserwacji pszczelarzy wynika jednak, że w jednym typie uli pszczoły zimują lepiej, za to pszczelarzowi trudniej się nimi zajmować. Z kolei w innych rodzajach pszczołom może być ciężej przeżyć zimę, za to praca pszczelarza jest łatwiejsza. Ostatecznie to pszczelarz sam wybiera, jakie ule znajdą się w jego pasiece.

 

Kiedy można zwiedzać pasiekę?

– Trzeba umówić się z opiekunami pasieki. Są to państwo Joanna i Jakub Tomasikowie, pasjonaci pszczelarstwa, którzy na co dzień zajmują się pasieką.

 

Ile osób jednocześnie może odwiedzić żywiecką pasiekę?

– Nie ma ograniczenia. Najchętniej widzielibyśmy większe grupy, na przykład koła pszczelarskie działające przy szkołach, wycieczki klasowe. Myślę, że już dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej życie pszczół będzie naprawdę interesujące. Każdy będzie mógł zobaczyć, co pszczoła robi w ulu, jak powstaje miód itd.

 

Czyli będzie możliwość zajrzenia do środka ula?

– Jak najbardziej. Podczas takiej wizyty można zajrzeć do ula i podpatrzeć życie pszczół. Planujemy też przygotować jeden przeszklony ul, dzięki czemu przez cały czas z boku będzie można obserwować, co dzieje się wewnątrz. Zobaczyć matkę pszczelą, trutnie, robotnice.

 

Pszczołom nie będzie to przeszkadzało? Nie będą się rozpraszały? Nie wystraszą się?

– Nie. Robiliśmy już próbę. Wkładaliśmy tzw. ramkę pracy do akwarium testowego i pszczoły spokojnie w nim pracowały. Naprawdę dobrze to funkcjonowało.

 

Może dobrym pomysłem byłoby też umieszczenie kamery w środku ula?

– Myślimy o tym. Moim marzeniem jest, żeby można było przez Internet podpatrywać pracę pszczół. Nie wiem, czy to się uda. Pszczoły mogą przecież cały czas zaklejać umieszczoną wewnątrz ula kamerę. Może trzeba będzie ją zabezpieczyć szybą? Chciałbym, by udało się ten pomysł zrealizować. Musimy jednak rozwiązać kwestie techniczne. Wstępnie rozmawiałem już z panami, którzy zajmują się systemem monitorowania w parku. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Również burmistrz Żywca obiecał, że pomoże nam ten plan zrealizować.

 

Kamery z pewnością pomogłyby zdobyć cenny materiał do badań naukowych.

– Tak. Na pewno można byłoby obserwować życie pszczół, to, jak się rozwijają larwy, jak czerwi matka, jak pracują robotnice. To byłaby na pewno ciekawa atrakcja.

 

A słyszał pan o tym, że pszczoły są wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach?

– Tak. Buduje się na przykład specjalne pasieki połączone z inhalatorium. Sam zapach wosku i kwiatów działa uspokajająco, poprawia samopoczucie. Podobno łagodzi też bóle głowy, przeciwdziała alergiom, astmie, chorobom dróg oddechowych.

W naszej pasiece na razie nie ma możliwości stworzenia takiego miejsca, niemniej na pewno jest to dobry pomysł na przyszłość.

Skoro mówimy o prozdrowotnych właściwościach pszczół, warto przypomnieć, że miód na pewno ma działanie antybakteryjne i spożywanie go jest bardzo zdrowe.

 

Rodzajów miodu jest mnóstwo. Jak to się odbywa, że raz pszczoła pracuje nad miodem lipowym, innym razem nad rzepakowym?

– Na przykład miód lipowy powstaje w bardzo krótkim okresie, gdy kwitną lipy. Przy czym ule muszą się wówczas znajdować w pobliżu alei lipowej. Tak samo jest z akacjowym – pasieka musi być przy drzewostanach akacjowych.

Najczęściej spotykany jest miód wielokwiatowy, powstający z różnych kwiatów. Według mnie bardzo dobry jest leśny miód wielokwiatowy. By powstał, pasieka musi znajdować się w lesie, daleko od dróg, od przemysłu.

Na pewno łatwiej jest zrobić miód rzepakowy lub gryczany. Wystarczy umieścić ule w pobliżu pola, na którym rośnie gryka czy rzepak. Pszczoły nie muszą też wtedy daleko latać.

 

A miód spadziowy?

– Spadziowy też jest dobry. To miód, który nie powstaje z nektaru kwiatów. Teraz, w lecie, można liczyć na spadź. Jest to lepka i słodka wydzielina mszyc i czerwców żerujących na liściach drzew. Pszczoły ją zbierają, zagęszczają i składają w komórkach.

 

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pszczołach, których, niestety, jest coraz mniej. Dlaczego giną?

– Na pewno w dużym stopniu odpowiedzialna za to jest chemizacja rolnictwa. Wszystko opryskujemy, cały czas coś zwalczamy: jak nie owady, to chwasty. Pszczoły tymczasem są bardzo delikatnymi owadami, którym wszelkie opryski szkodzą.

Bardzo niekorzystne są także spore wahania temperatur i ostre zimy – takie, jak mieliśmy w tym roku. Wiele pszczół nie przetrwało utrzymujących się przez długi czas mrozów.

Trzeba pamiętać, że pszczoły nie tylko produkują miód. One również zapylają większość roślin. Bez nich nie byłoby owoców, a my mielibyśmy coraz mniej pożywienia. W którymś momencie mogłoby nam go po prostu zabraknąć.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. Mariusz Broda

 

Czy wiesz, że...

Według Alberta Einsteina, od momentu, w którym umrze ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną zaledwie cztery lata życia – na tyle bowiem wystarczą nam zapasy żywności.

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4601

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3767

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1880

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1670

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1502

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1184

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1156

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1142

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1139

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1040

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Kultura

Pasja, wolność, adrenalina...

20 luty, 2018 | Wyświetleń:968

Noc. Miasto właściwie już śpi. Tymczasem oni zbierają się, by udowodnić, kto jest szybszy. Zwycięzca...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:954

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...