Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

Ograniczą ruch tranzytowy? Wyróżniony

Ograniczą ruch tranzytowy?

Tiry stały się utrapieniem dla mieszkańców Węgierskiej Górki i Milówki. Po otwarciu słowackiego odcinka autostrady D-3, prowadzącej do granicy z Polską, potwierdziły się ich wcześniejsze obawy. Teraz przeżywają drogowy koszmar.

Po polskiej stronie nadal brakuje prawie dziewięciokilometrowego odcinka S1 (tzw. obejścia Węgierskiej Górki), przez co – siłą rzeczy – droga ekspresowa w tym miejscu się kończy, a samochody, w tym ciężarowe, przemieszczają się przez drogę krajową. Przetarg na budowę ekspresówki S1 ma zostać ogłoszony dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Nadmierny ruch pojazdów przez centrum Węgierskiej Górki i Milówki to nie tylko hałas, zanieczyszczenia powietrza, drgania, uszkodzenie nawierzchni drogi, jak i sąsiadujących z nią budynków, w tym również tych zabytkowych. To także kwestia bezpieczeństwa. Władze obu gmin już wielokrotnie interweniowały w tej sprawie. Sami mieszkańcy natomiast, by zwrócić uwagę na problem, jakim stał się wzmożony ruch tranzytowy, dwukrotnie już wyszli na ulicę i zablokowali ruch (14 i 21 lipca).

We wtorek 1 sierpnia, o godzinie 11:00, w budynku Hali Sportowej na Osiedlu XX-lecia II RP w Węgierskiej Górce odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami GDDKiA w Katowicach oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu. Celem było omówienie prac przed rozpoczęciem budowy drogi S1 oraz problemów związanym z uruchomieniem ciężkiego ruchu tranzytowego drogą krajową nr 1 (DK 69, DP 1435, DP 1439) przez centra miejscowości Węgierska Górka, Cisiec, Milówka, Kamesznica. Mieszkańcy postulują, by przyspieszyć prace związane z budową drogi S1 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, odcinek Przybędza – Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki). Czy to się uda?

Początkiem sierpnia starosta żywiecki ogłosił konsultacje społeczne, dotyczące zmiany organizacji ruchu na drodze powiatowej 1435S oraz 1439S na odcinku od ronda w Przybędzy do estakady w Milówce. Konsultacje dotyczą m.in. wprowadzenia na całym odcinku ograniczeń prędkości do 40 km/h i tonażu samochodów do 7,5 tony oraz wprowadzenia opłaty za przejazd drogą dla samochodów powyżej 3,5 tony.

W ramach konsultacji, wójtowie Węgierskiej Górki i Milówki przekazali listy z podpisami 121 osób, popierających wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40 km/h na całej długości DK1, przebiegającej przez teren obu gmin oraz ograniczenia tonażu do 7,5 tony na odcinku przygranicznym drogi S1. Jak zauważyli, bezcelowym jest prowadzenie konsultacji w sprawie opłaty za przejazd viaTOLL, ponieważ tę może wprowadzić GDDKiA. Ponadto ta opłata w świetle prawa może dotyczyć tylko autostrad i dróg ekspresowych.

Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka) zdziwieni są natomiast faktem, że konsultacje nie obejmują szeregu innych postulatów, które były już kierowane do starostwa, a dotyczą bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i mienia mieszkańców. Chodzi mianowicie o: wprowadzenie zakazu transportu materiałów niebezpiecznych ze względu na gęsto zurbanizowane centra obu gmin oraz parametry techniczne tego odcinka drogi, wprowadzenie prawidłowego projektu organizacji ruchu oraz oznakowania poziomego i pionowego, wykonanie przejść dla pieszych w technologii grubowarstwowej z pasami transmisyjnymi i liniami bezwzględnego zatrzymania, zainstalowanie sygnalizacji świetlnej z czujnikami prędkości i kamerami na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych, wykonanie dodatkowych oznakowań przed przejściami w pobliżu szkół i przedszkoli, wykonanie trwałych wygrodzeń barierami energochłonnymi najbardziej niebezpiecznych odcinków chodników dla pieszych. Według samorządowców ważne jest także usunięcie nierówności i spękań nawierzchni DK1 wraz z regulacją studzienek kanalizacyjnych, przeprowadzenie ekspertyzy technicznej mostów na rzece Sole w ciągu ul. Zielonej w Węgierskiej Górce i ul. Grunwaldzkiej w Milówce, a także dokonanie pomiarów natężenia ruchu, dopuszczalnego hałasu, emisji spalin i zanieczyszczeń.

„Ponadto, alby usprawnić ruch samochodowy w centrach gmin Węgierska Górka i Milówka, […] należałoby w planach inwestycyjnych Starostwa Powiatowego uwzględnić nasze postulaty inwestycyjne – oczywiście po przeprowadzeniu stosownych konsultacji społecznych” – piszą Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka). Wśród wspomnianych inwestycji wymieniają: dobudowę chodnika dla pieszych na odcinku od mostu na Sole do skrzyżowania z ul. Piekarską w Milówce, przebudowę rond w centrach obu miejscowości, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku od ronda w centrum Węgierskiej Górki w kierunku Żabnicy do przejazdu kolejowego, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku na zjeździe w kierunku Kamesznicy, zamontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul. Kościuszki w Węgierskiej Górce, a także na ul. Grunwaldzkiej i ul. Jana Kazimierza w Milówce, inwentaryzację stanu technicznego dróg krajowych, powiatowych i gminnych przed rozpoczęciem inwestycji S1 oraz ich odbudowę po realizacji S1, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na 200-metrowym odcinku DP 1435 (poniżej PSB w Ciścu).

Teraz pora na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie proponowanych ograniczeń prędkości i tonażu. Czy postulaty samorządowców zostaną uwzględnione?

 

AB

fot. www.pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:12189

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8693

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:5678

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4820

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4327

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4175

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3865

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3029

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2956

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2418

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2368

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2223

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...