Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

 

 

Ograniczą ruch tranzytowy? Wyróżniony

Ograniczą ruch tranzytowy?

Tiry stały się utrapieniem dla mieszkańców Węgierskiej Górki i Milówki. Po otwarciu słowackiego odcinka autostrady D-3, prowadzącej do granicy z Polską, potwierdziły się ich wcześniejsze obawy. Teraz przeżywają drogowy koszmar.

Po polskiej stronie nadal brakuje prawie dziewięciokilometrowego odcinka S1 (tzw. obejścia Węgierskiej Górki), przez co – siłą rzeczy – droga ekspresowa w tym miejscu się kończy, a samochody, w tym ciężarowe, przemieszczają się przez drogę krajową. Przetarg na budowę ekspresówki S1 ma zostać ogłoszony dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Nadmierny ruch pojazdów przez centrum Węgierskiej Górki i Milówki to nie tylko hałas, zanieczyszczenia powietrza, drgania, uszkodzenie nawierzchni drogi, jak i sąsiadujących z nią budynków, w tym również tych zabytkowych. To także kwestia bezpieczeństwa. Władze obu gmin już wielokrotnie interweniowały w tej sprawie. Sami mieszkańcy natomiast, by zwrócić uwagę na problem, jakim stał się wzmożony ruch tranzytowy, dwukrotnie już wyszli na ulicę i zablokowali ruch (14 i 21 lipca).

We wtorek 1 sierpnia, o godzinie 11:00, w budynku Hali Sportowej na Osiedlu XX-lecia II RP w Węgierskiej Górce odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami GDDKiA w Katowicach oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu. Celem było omówienie prac przed rozpoczęciem budowy drogi S1 oraz problemów związanym z uruchomieniem ciężkiego ruchu tranzytowego drogą krajową nr 1 (DK 69, DP 1435, DP 1439) przez centra miejscowości Węgierska Górka, Cisiec, Milówka, Kamesznica. Mieszkańcy postulują, by przyspieszyć prace związane z budową drogi S1 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, odcinek Przybędza – Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki). Czy to się uda?

Początkiem sierpnia starosta żywiecki ogłosił konsultacje społeczne, dotyczące zmiany organizacji ruchu na drodze powiatowej 1435S oraz 1439S na odcinku od ronda w Przybędzy do estakady w Milówce. Konsultacje dotyczą m.in. wprowadzenia na całym odcinku ograniczeń prędkości do 40 km/h i tonażu samochodów do 7,5 tony oraz wprowadzenia opłaty za przejazd drogą dla samochodów powyżej 3,5 tony.

W ramach konsultacji, wójtowie Węgierskiej Górki i Milówki przekazali listy z podpisami 121 osób, popierających wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40 km/h na całej długości DK1, przebiegającej przez teren obu gmin oraz ograniczenia tonażu do 7,5 tony na odcinku przygranicznym drogi S1. Jak zauważyli, bezcelowym jest prowadzenie konsultacji w sprawie opłaty za przejazd viaTOLL, ponieważ tę może wprowadzić GDDKiA. Ponadto ta opłata w świetle prawa może dotyczyć tylko autostrad i dróg ekspresowych.

Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka) zdziwieni są natomiast faktem, że konsultacje nie obejmują szeregu innych postulatów, które były już kierowane do starostwa, a dotyczą bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i mienia mieszkańców. Chodzi mianowicie o: wprowadzenie zakazu transportu materiałów niebezpiecznych ze względu na gęsto zurbanizowane centra obu gmin oraz parametry techniczne tego odcinka drogi, wprowadzenie prawidłowego projektu organizacji ruchu oraz oznakowania poziomego i pionowego, wykonanie przejść dla pieszych w technologii grubowarstwowej z pasami transmisyjnymi i liniami bezwzględnego zatrzymania, zainstalowanie sygnalizacji świetlnej z czujnikami prędkości i kamerami na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych, wykonanie dodatkowych oznakowań przed przejściami w pobliżu szkół i przedszkoli, wykonanie trwałych wygrodzeń barierami energochłonnymi najbardziej niebezpiecznych odcinków chodników dla pieszych. Według samorządowców ważne jest także usunięcie nierówności i spękań nawierzchni DK1 wraz z regulacją studzienek kanalizacyjnych, przeprowadzenie ekspertyzy technicznej mostów na rzece Sole w ciągu ul. Zielonej w Węgierskiej Górce i ul. Grunwaldzkiej w Milówce, a także dokonanie pomiarów natężenia ruchu, dopuszczalnego hałasu, emisji spalin i zanieczyszczeń.

„Ponadto, alby usprawnić ruch samochodowy w centrach gmin Węgierska Górka i Milówka, […] należałoby w planach inwestycyjnych Starostwa Powiatowego uwzględnić nasze postulaty inwestycyjne – oczywiście po przeprowadzeniu stosownych konsultacji społecznych” – piszą Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka). Wśród wspomnianych inwestycji wymieniają: dobudowę chodnika dla pieszych na odcinku od mostu na Sole do skrzyżowania z ul. Piekarską w Milówce, przebudowę rond w centrach obu miejscowości, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku od ronda w centrum Węgierskiej Górki w kierunku Żabnicy do przejazdu kolejowego, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku na zjeździe w kierunku Kamesznicy, zamontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul. Kościuszki w Węgierskiej Górce, a także na ul. Grunwaldzkiej i ul. Jana Kazimierza w Milówce, inwentaryzację stanu technicznego dróg krajowych, powiatowych i gminnych przed rozpoczęciem inwestycji S1 oraz ich odbudowę po realizacji S1, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na 200-metrowym odcinku DP 1435 (poniżej PSB w Ciścu).

Teraz pora na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie proponowanych ograniczeń prędkości i tonażu. Czy postulaty samorządowców zostaną uwzględnione?

 

AB

fot. www.pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Wielicki

Pieszo z Zakrzowa do Hiszpanii

16 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:648

Ma 20 lat, silne nogi i wielkie serce. Mowa o Mateuszu Marku, który 1 września wyruszył...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:625

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:398

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:259

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:235

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:233

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:228

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:209

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:202

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Krakowski

Sto dni do Paczki. Mobilizacja wolontariuszy

17 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:186

Na sto dni przed Finałem wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI ogłosili mobilizację! We wszystkich miastach...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:166

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:158

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...