Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

 

 

Ograniczą ruch tranzytowy? Wyróżniony

Ograniczą ruch tranzytowy?

Tiry stały się utrapieniem dla mieszkańców Węgierskiej Górki i Milówki. Po otwarciu słowackiego odcinka autostrady D-3, prowadzącej do granicy z Polską, potwierdziły się ich wcześniejsze obawy. Teraz przeżywają drogowy koszmar.

Po polskiej stronie nadal brakuje prawie dziewięciokilometrowego odcinka S1 (tzw. obejścia Węgierskiej Górki), przez co – siłą rzeczy – droga ekspresowa w tym miejscu się kończy, a samochody, w tym ciężarowe, przemieszczają się przez drogę krajową. Przetarg na budowę ekspresówki S1 ma zostać ogłoszony dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Nadmierny ruch pojazdów przez centrum Węgierskiej Górki i Milówki to nie tylko hałas, zanieczyszczenia powietrza, drgania, uszkodzenie nawierzchni drogi, jak i sąsiadujących z nią budynków, w tym również tych zabytkowych. To także kwestia bezpieczeństwa. Władze obu gmin już wielokrotnie interweniowały w tej sprawie. Sami mieszkańcy natomiast, by zwrócić uwagę na problem, jakim stał się wzmożony ruch tranzytowy, dwukrotnie już wyszli na ulicę i zablokowali ruch (14 i 21 lipca).

We wtorek 1 sierpnia, o godzinie 11:00, w budynku Hali Sportowej na Osiedlu XX-lecia II RP w Węgierskiej Górce odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami GDDKiA w Katowicach oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu. Celem było omówienie prac przed rozpoczęciem budowy drogi S1 oraz problemów związanym z uruchomieniem ciężkiego ruchu tranzytowego drogą krajową nr 1 (DK 69, DP 1435, DP 1439) przez centra miejscowości Węgierska Górka, Cisiec, Milówka, Kamesznica. Mieszkańcy postulują, by przyspieszyć prace związane z budową drogi S1 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, odcinek Przybędza – Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki). Czy to się uda?

Początkiem sierpnia starosta żywiecki ogłosił konsultacje społeczne, dotyczące zmiany organizacji ruchu na drodze powiatowej 1435S oraz 1439S na odcinku od ronda w Przybędzy do estakady w Milówce. Konsultacje dotyczą m.in. wprowadzenia na całym odcinku ograniczeń prędkości do 40 km/h i tonażu samochodów do 7,5 tony oraz wprowadzenia opłaty za przejazd drogą dla samochodów powyżej 3,5 tony.

W ramach konsultacji, wójtowie Węgierskiej Górki i Milówki przekazali listy z podpisami 121 osób, popierających wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40 km/h na całej długości DK1, przebiegającej przez teren obu gmin oraz ograniczenia tonażu do 7,5 tony na odcinku przygranicznym drogi S1. Jak zauważyli, bezcelowym jest prowadzenie konsultacji w sprawie opłaty za przejazd viaTOLL, ponieważ tę może wprowadzić GDDKiA. Ponadto ta opłata w świetle prawa może dotyczyć tylko autostrad i dróg ekspresowych.

Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka) zdziwieni są natomiast faktem, że konsultacje nie obejmują szeregu innych postulatów, które były już kierowane do starostwa, a dotyczą bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i mienia mieszkańców. Chodzi mianowicie o: wprowadzenie zakazu transportu materiałów niebezpiecznych ze względu na gęsto zurbanizowane centra obu gmin oraz parametry techniczne tego odcinka drogi, wprowadzenie prawidłowego projektu organizacji ruchu oraz oznakowania poziomego i pionowego, wykonanie przejść dla pieszych w technologii grubowarstwowej z pasami transmisyjnymi i liniami bezwzględnego zatrzymania, zainstalowanie sygnalizacji świetlnej z czujnikami prędkości i kamerami na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych, wykonanie dodatkowych oznakowań przed przejściami w pobliżu szkół i przedszkoli, wykonanie trwałych wygrodzeń barierami energochłonnymi najbardziej niebezpiecznych odcinków chodników dla pieszych. Według samorządowców ważne jest także usunięcie nierówności i spękań nawierzchni DK1 wraz z regulacją studzienek kanalizacyjnych, przeprowadzenie ekspertyzy technicznej mostów na rzece Sole w ciągu ul. Zielonej w Węgierskiej Górce i ul. Grunwaldzkiej w Milówce, a także dokonanie pomiarów natężenia ruchu, dopuszczalnego hałasu, emisji spalin i zanieczyszczeń.

„Ponadto, alby usprawnić ruch samochodowy w centrach gmin Węgierska Górka i Milówka, […] należałoby w planach inwestycyjnych Starostwa Powiatowego uwzględnić nasze postulaty inwestycyjne – oczywiście po przeprowadzeniu stosownych konsultacji społecznych” – piszą Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka). Wśród wspomnianych inwestycji wymieniają: dobudowę chodnika dla pieszych na odcinku od mostu na Sole do skrzyżowania z ul. Piekarską w Milówce, przebudowę rond w centrach obu miejscowości, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku od ronda w centrum Węgierskiej Górki w kierunku Żabnicy do przejazdu kolejowego, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku na zjeździe w kierunku Kamesznicy, zamontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul. Kościuszki w Węgierskiej Górce, a także na ul. Grunwaldzkiej i ul. Jana Kazimierza w Milówce, inwentaryzację stanu technicznego dróg krajowych, powiatowych i gminnych przed rozpoczęciem inwestycji S1 oraz ich odbudowę po realizacji S1, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na 200-metrowym odcinku DP 1435 (poniżej PSB w Ciścu).

Teraz pora na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie proponowanych ograniczeń prędkości i tonażu. Czy postulaty samorządowców zostaną uwzględnione?

 

AB

fot. www.pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Krakowski

Rynek nie dla dorożek

01 sierpień, 2017 | Wyświetleń:801

W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alertem na temat zagrożenia trzeciego...

Głos Krakowski

Do Galerii Bronowice dojedziesz rowerem miejskim!

04 sierpień, 2017 | Wyświetleń:658

W piątek, 28 lipca, rowerowa mapa Krakowa poszerzyła się o kolejny punkt: stację zlokalizowaną przy...

Głos Żywiecki

Megitza Trio gościem specjalnym w Żywcu

01 sierpień, 2017 | Wyświetleń:623

Zakończenie piątkowych zmagań konkursowych, podczas jednego z największych festiwali folklorystycznych w kraju, czyli TKB, zapowiada...

Głos Myślenicki

Działamy w budynku, ale staramy się też wyjść na zewnątrz

07 sierpień, 2017 | Wyświetleń:436

Otwarte, kreatywne, partycypacyjne oraz interaktywne – takie ma być Muzeum Niepodległości w Myślenicach. O funkcjonowaniu...

Zdrowie i Uroda

Może przez chwilę zdejmuję z nich cząstkę ciężaru

26 lipiec, 2017 | Wyświetleń:386

– Osoby chore, a  szczególnie dzieci, są bezbronne. Kiedy widzę, że dzięki spotkaniu ze mną...

Głos Krakowski

Miasto, które woli nie stracić, niż zyskać z większym ryzykiem

10 sierpień, 2017 | Wyświetleń:361

Co z metrem oraz kiedy wreszcie przestaniemy stać w korkach, a zaczniemy oddychać bezsmogowym powietrzem...

Głos Myślenicki

Wiadukt w Myślenicach - otwarty!

28 lipiec, 2017 | Wyświetleń:357

Zakończyła się rozbudowa drogi krajowej nr 7 w ciągu ul. Sienkiewicza w Myślenicach.Efektem tych prac...

Głos Dębicki

Dożynki Gminne - Wiewiórka 20.08.2017 r.

11 sierpień, 2017 | Wyświetleń:311

Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Sołectwo Wiewiórka informują, że dnia...

Głos Wielicki

Skazani na busa

09 sierpień, 2017 | Wyświetleń:309

Mieszkańcy gminy Gdów mają już dosyć podróży w ciągłym ścisku i duchocie, ale na razie...

Głos Chrzanowski

Główna ulica Osiedla Kąty w Chrzanowie

31 lipiec, 2017 | Wyświetleń:306

Ulica Śląska w Chrzanowie znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 79 i częściowo przebiega...

Głos Oświęcimski

Nieszczelny system i ludzka bezmyślność

11 sierpień, 2017 | Wyświetleń:294

Trzy dzikie wysypiska śmieci w ciągu jednego tygodnia powstały w gminie Kęty – dokładnie w...

Głos Żywiecki

Zamierzają podpatrywać pracę pszczół

13 sierpień, 2017 | Wyświetleń:276

W Parku Habsburgów w Żywcu, tuż przy Stajni Miejskiej i Mini Zoo, powstała pasieka. Na...

najnowsze na GŁOS24