Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

 

 

Ograniczą ruch tranzytowy? Wyróżniony

Ograniczą ruch tranzytowy?

Tiry stały się utrapieniem dla mieszkańców Węgierskiej Górki i Milówki. Po otwarciu słowackiego odcinka autostrady D-3, prowadzącej do granicy z Polską, potwierdziły się ich wcześniejsze obawy. Teraz przeżywają drogowy koszmar.

Po polskiej stronie nadal brakuje prawie dziewięciokilometrowego odcinka S1 (tzw. obejścia Węgierskiej Górki), przez co – siłą rzeczy – droga ekspresowa w tym miejscu się kończy, a samochody, w tym ciężarowe, przemieszczają się przez drogę krajową. Przetarg na budowę ekspresówki S1 ma zostać ogłoszony dopiero w trzecim kwartale tego roku.

Nadmierny ruch pojazdów przez centrum Węgierskiej Górki i Milówki to nie tylko hałas, zanieczyszczenia powietrza, drgania, uszkodzenie nawierzchni drogi, jak i sąsiadujących z nią budynków, w tym również tych zabytkowych. To także kwestia bezpieczeństwa. Władze obu gmin już wielokrotnie interweniowały w tej sprawie. Sami mieszkańcy natomiast, by zwrócić uwagę na problem, jakim stał się wzmożony ruch tranzytowy, dwukrotnie już wyszli na ulicę i zablokowali ruch (14 i 21 lipca).

We wtorek 1 sierpnia, o godzinie 11:00, w budynku Hali Sportowej na Osiedlu XX-lecia II RP w Węgierskiej Górce odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami GDDKiA w Katowicach oraz Starostwa Powiatowego w Żywcu. Celem było omówienie prac przed rozpoczęciem budowy drogi S1 oraz problemów związanym z uruchomieniem ciężkiego ruchu tranzytowego drogą krajową nr 1 (DK 69, DP 1435, DP 1439) przez centra miejscowości Węgierska Górka, Cisiec, Milówka, Kamesznica. Mieszkańcy postulują, by przyspieszyć prace związane z budową drogi S1 Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń, odcinek Przybędza – Milówka (tzw. obejście Węgierskiej Górki). Czy to się uda?

Początkiem sierpnia starosta żywiecki ogłosił konsultacje społeczne, dotyczące zmiany organizacji ruchu na drodze powiatowej 1435S oraz 1439S na odcinku od ronda w Przybędzy do estakady w Milówce. Konsultacje dotyczą m.in. wprowadzenia na całym odcinku ograniczeń prędkości do 40 km/h i tonażu samochodów do 7,5 tony oraz wprowadzenia opłaty za przejazd drogą dla samochodów powyżej 3,5 tony.

W ramach konsultacji, wójtowie Węgierskiej Górki i Milówki przekazali listy z podpisami 121 osób, popierających wprowadzenie ograniczenia prędkości do 40 km/h na całej długości DK1, przebiegającej przez teren obu gmin oraz ograniczenia tonażu do 7,5 tony na odcinku przygranicznym drogi S1. Jak zauważyli, bezcelowym jest prowadzenie konsultacji w sprawie opłaty za przejazd viaTOLL, ponieważ tę może wprowadzić GDDKiA. Ponadto ta opłata w świetle prawa może dotyczyć tylko autostrad i dróg ekspresowych.

Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka) zdziwieni są natomiast faktem, że konsultacje nie obejmują szeregu innych postulatów, które były już kierowane do starostwa, a dotyczą bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i mienia mieszkańców. Chodzi mianowicie o: wprowadzenie zakazu transportu materiałów niebezpiecznych ze względu na gęsto zurbanizowane centra obu gmin oraz parametry techniczne tego odcinka drogi, wprowadzenie prawidłowego projektu organizacji ruchu oraz oznakowania poziomego i pionowego, wykonanie przejść dla pieszych w technologii grubowarstwowej z pasami transmisyjnymi i liniami bezwzględnego zatrzymania, zainstalowanie sygnalizacji świetlnej z czujnikami prędkości i kamerami na najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych, wykonanie dodatkowych oznakowań przed przejściami w pobliżu szkół i przedszkoli, wykonanie trwałych wygrodzeń barierami energochłonnymi najbardziej niebezpiecznych odcinków chodników dla pieszych. Według samorządowców ważne jest także usunięcie nierówności i spękań nawierzchni DK1 wraz z regulacją studzienek kanalizacyjnych, przeprowadzenie ekspertyzy technicznej mostów na rzece Sole w ciągu ul. Zielonej w Węgierskiej Górce i ul. Grunwaldzkiej w Milówce, a także dokonanie pomiarów natężenia ruchu, dopuszczalnego hałasu, emisji spalin i zanieczyszczeń.

„Ponadto, alby usprawnić ruch samochodowy w centrach gmin Węgierska Górka i Milówka, […] należałoby w planach inwestycyjnych Starostwa Powiatowego uwzględnić nasze postulaty inwestycyjne – oczywiście po przeprowadzeniu stosownych konsultacji społecznych” – piszą Piotr Tyrlik (Wójt Gminy Węgierska Górka) i Robert Piętka (Wójt Gminy Milówka). Wśród wspomnianych inwestycji wymieniają: dobudowę chodnika dla pieszych na odcinku od mostu na Sole do skrzyżowania z ul. Piekarską w Milówce, przebudowę rond w centrach obu miejscowości, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku od ronda w centrum Węgierskiej Górki w kierunku Żabnicy do przejazdu kolejowego, dobudowanie trzeciego pasa jezdni na odcinku na zjeździe w kierunku Kamesznicy, zamontowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Zielonej z ul. Kościuszki w Węgierskiej Górce, a także na ul. Grunwaldzkiej i ul. Jana Kazimierza w Milówce, inwentaryzację stanu technicznego dróg krajowych, powiatowych i gminnych przed rozpoczęciem inwestycji S1 oraz ich odbudowę po realizacji S1, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na 200-metrowym odcinku DP 1435 (poniżej PSB w Ciścu).

Teraz pora na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie proponowanych ograniczeń prędkości i tonażu. Czy postulaty samorządowców zostaną uwzględnione?

 

AB

fot. www.pixabay.com

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Żywiecki

O małym włos nie zostaliśmy Cadillakiem

12 grudzień, 2017 | Wyświetleń:601

– Bliżej nam do podsiwiałego, zmęczonego ciężką pracą bluesmana, siedzącego na ławce i grającego na...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Nieraz zostawi się „serducho” na boisku

15 grudzień, 2017 | Wyświetleń:281

Podczas Mistrzostw Europy U17 w badmintonie, które odbyły się w Pradze w ostatnich dniach listopada...

Głos Chrzanowski

Kopalnia „Matylda” i kamieniołom „Morskie oko” w Chrzanowie

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:228

Z tygodnia na tydzień wzrasta poziom wody w chrzanowskim kamieniołomie przy ulicy Fabrycznej, zwanym przez...

Głos Żywiecki

Żywiec monitoruje powietrze

18 listopad, 2017 | Wyświetleń:203

Osiem urządzeń zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie Żywca monitoruje jakość powietrza. Jakie są wyniki...

Edukacja

VI. edycja konkursu Gimnazjalny Poliglota - zaproszenie do udziału

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:194

Do 30 listopada istnieje możliwość zgłoszenia do szóstej już edycji cieszącego się dużym zainteresowaniem konkursu...

Głos Oświęcimski

Za dwa lata zejdziemy do tuneli

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:181

Tunele pod zamkiem w Oświęcimiu mają zostać udostępnione turystom. Jest to część większego projektu, który...

Głos Beskidzki

Velociraptor grający na „Lucille”

21 listopad, 2017 | Wyświetleń:174

Zaczęło się w... pewnej pralni. Dziś Froggersi promują swoją „demówkę”. Nie mówią, ani nie piszą...

Głos Podkrakowski

Jeżdżą do Krakowa pooddychać – czy sąsiad zareaguje?

30 listopad, 2017 | Wyświetleń:171

– Mieszkam na osiedlu domów jednorodzinnych. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza jest tu tak duże...

Głos Krakowski

Wybierz rodzinę w potrzebie

17 listopad, 2017 | Wyświetleń:168

To już w najbliższą sobotę. Od 18 listopada XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI nabiera tempa. Ulicami...

Głos Krakowski

Koncert Świąteczny na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci

04 grudzień, 2017 | Wyświetleń:167

Dnia 15.12.2017 o godz 16.00 w Szkole Podstawowej nr 93, ul.  Feliksa Szlachtowskiego 31, 30-132 Kraków...

Głos Krakowski

W sobotę krakowski rynek rozbłyśnie czterdziestoma tysiącami światełek

24 listopad, 2017 | Wyświetleń:166

W sobotnie popołudnie na krakowskim rynku zgromadzi się kilka tysięcy osób, by wspólnie z Prezydentem...

Głos Beskidzki

Sprawdzają, kto pali śmieci

23 listopad, 2017 | Wyświetleń:162

Jednym z działań, jakie prowadzą gminy w celu poprawy jakości powietrza, jest monitoring. Czujniki zamontowane...