niedziela, 03 marzec 2019 11:35

Milówka: Zdewastowano obelisk Antoniego Bieguna „Sztubaka"

Napisał
Antoni Biegun „Sztubak” Antoni Biegun „Sztubak”

W nocy z piątku na sobotę w Milówce zdewastowano obelisk Antoniego Bieguna „Sztubaka” - dowódcy oddziału w VII Okręgu NSZ, wchodzącego w skład zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.

Pomnik został oblany czerwoną farbą. Policja przeprowadziła na miejscu czynności, zabezpieczyła ślady i będzie poszukiwała sprawców. Ale, z tego co wiadomo do tej chwili nie ma informacji o zatrzymaniu potencjalnych sprawców. Informację o dewastacji obelisku przekazał Historyk w katowickiego oddziału IPN, Andrzej Sznajder.

Pomnik odsłonięto w 2015 roku w miejscu, gdzie funkcjonariusze UB spalili w stodole 140 żołnierzy NSZ. Umieszczono na nim inskrypcję: „W hołdzie żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych ppor. Antoniego Bieguna «Sztubaka» ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego «Bartka», poległym w walce, zamordowanym i represjonowanym przez władzę komunistyczną. Walczyli o wolną Polskę i godność człowieka. Rodacy”

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.