Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

 

 

„Halny” wjechał na stację w Żywcu Wyróżniony

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł się także Żywiec.

To historyczny moment. W sobotę 9 września 2017 roku po raz pierwszy pociąg PKP Intercity wjechał na linię Żywiec – Sucha Beskidzka. Ten „debiut” spotkał się też z zainteresowaniem pasażerów. W pierwszy dzień do Zakopanego przyjechało nim około 60 osób, natomiast w drogę powrotną, w niedzielę, wybrało się nim już 130 osób.

Pokonanie całej trasy z Bydgoszczy do Zakopanego trwa ponad dwanaście godzin. Skład wyrusza z Bydgoszczy przed 6:00 rano, a do Zakopanego ma dotrzeć na godzinę 18:15. W relacji powrotnej pociąg odjeżdża natomiast z południa Polski o godzinie 10:44, aby dotrzeć do stacji Bydgoszcz Główna na godzinę 22:45.

Pociąg zatrzymuje się m.in. na takich stacjach jak: Poznań, Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Rybnik czy Bielsko-Biała. Uruchomiony kilka dni temu skład jedzie też trasą przez Żywiec i Suchą Beskidzką. Jak zakłada spółka PKP Intercity, tym samym zapewnia on turystom dojazd do miejscowości, z których można bezpośrednio wyruszyć na szlak w Beskidy Zachodnie. Niedzielny kurs powrotny jest natomiast dobrą opcją dla studentów, którzy z Żywca dojeżdżają na uczelnię, np. do Opola, Wrocławia czy Poznania.

Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” czyni też starania, by postój „Halnego” dodano jeszcze chociaż w Jeleśni i Hucisku, a jeśli będzie to możliwe – również w Lachowicach Centrum. Zdecydowanie ułatwiłoby to podróżowanie mieszkańcom regionu.

Informacje na temat połączeń, rozkładu jazdy czy cen biletów są dostępne na stronie www.intercity.pl, na dworcach oraz pod numerem Infolinii 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto, usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Ile kosztuje bilet?

Cena biletu na trasie Bydgoszcz – Zakopane to 80 zł w klasie drugiej i 104 zł w klasie pierwszej. – Osoby, które zaplanują wyjazd w góry z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. W ramach oferty „Wcześniej-Taniej” ceny biletów za przejazd w drugiej klasie składem TLK „Halny” z Bydgoszczy do Zakopanego (oraz w relacji powrotnej) zaczynają się od 56 zł. Studenci czy uczniowie, dzięki przysługującym im ulgom ustawowym, za podróż zapłacą jeszcze mniej – informuje PKP Intercity.

– Przy zakupie biletu warto skorzystać z internetowego systemu sprzedaży lub aplikacji mobilnej, które umożliwiają realizację transakcji szybko i bez wychodzenia z domu. Coraz więcej osób korzysta z tej formy zakupu. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku, aż 41% pasażerów nabyło bilety online – podaje PKP Intercity.

Zaczyna się ruch

Przez lata na Żywiecczyźnie nie było mowy o połączeniach dalekobieżnych obsługiwanych przez PKP Intercity. Na szczęście w tym roku zaczęło się to zmieniać. „Halny” to już drugi, uruchomiony w ostatnim czasie przez narodowego przewoźnika, pociąg, przejeżdżający przez powiat żywiecki. Przypomnijmy – od czerwca między Warszawą a Zwardoniem kursuje „Inka”, o którą batalia trwała właściwie od jesieni 2016 roku.

Nie da się ukryć, że pojawienie się pociągów na trasie Żywiec – Sucha Beskidzka jest zasługą Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”. Wieloletnie starania członków Stowarzyszenia ostatecznie skłoniły PKP Intercity do wydłużenia relacji „Halnego” od Bielska-Białej aż do Zakopanego (według początkowych planów pociąg miał kończyć trasę w Bielsku-Białej). Wybrano też najkrótszą trasę, która wiedzie właśnie linią kolejową Żywiec – Sucha Beskidzka.

Aby lokomotywy i wagony mogły na nią wjechać, w ostatnich miesiącach przeprowadzono na linii prace związane z jej utrzymaniem. Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” koordynuje też działania nad przygotowywaniem przez PKP Polskie Linie Kolejowe studium wykonalności rewitalizacji linii.

Warto też dodać, że od początku roku do Żywca kursuje pierwszy od lat bezpośredni pociąg z Krakowa – „Pilsko”, obsługiwany przez Przewozy Regionalne.

W ostatnich dniach natomiast Koleje Śląskie na trasie z Katowic do Zwardonia testowały też nowy elektryczny skład Elf II, na razie bez pasażerów. Być może wkrótce pojawi się on już na linii Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń.

AB
Fot. Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Tarnowski

Kawałek słonecznej Italii dla najbardziej wymagających podniebień

17 październik, 2017 | Wyświetleń:731

Oryginalne składniki i receptura prosto z Włoch, do tego szczypta pasji, trochę miłości i przepis...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kłopot upchnięty byle gdzie

22 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:639

Ciasne sale, niewystarczająca ilość umywalek i nieadekwatne do potrzeb dzieci godziny posiłków – w takich...

Głos Żywiecki

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

19 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:409

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł...

Głos Bocheński

Dęby rosną, a co z tabliczkami?

25 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:264

Połamane paliki i zniszczone tabliczki z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej – zdjęcia ukazujące uszkodzenia przesłał...

Głos Limanowski

W Glisnem modlili się o pokój na świecie

17 październik, 2017 | Wyświetleń:240

Podobnie jak tysiące innych wiernych, którzy w ostatnią sobotę odmówili modlitwę różańcową na terenie całej...

Głos Chrzanowski

Czy pozostając w Związku, Chrzanów skutecznie rozwiąże problem smrodu?

02 październik, 2017 | Wyświetleń:239

Uciążliwości zapachowe, zaburzające komfort życia mieszkańców, zwłaszcza Balina, chrzanowskich Kątów i Borowca, marginalizowanie interesów gminy...

Głos Myślenicki

Wnuczek chwilowo nie dzwoni

12 październik, 2017 | Wyświetleń:233

W ciągu ostatnich kilku tygodni myślenicka policja na szczęście nie odnotowała oszustw tzw. „metodą na...

Głos Dębicki

Sprawdzamy zasobność portfeli lokalnych władz

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:211

Domy, mieszkania, samochody, oszczędności i roczne zarobki – to wszystko mają obowiązek zawrzeć w corocznych...

Głos Myślenicki

Speed-ball coraz popularniejszą dyscypliną

09 październik, 2017 | Wyświetleń:205

Speed-balliści z całej Polski walczyli o najlepsze miejsca na podium w czasie II Mistrzostw Polski...

Głos Podkrakowski

Pacjenci w Krzeszowicach nie zostaną bez opieki

04 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Chorzy nie będą musieli jeździć do Chrzanowa. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna nadal będzie realizowana...

Głos Chrzanowski

Ulica Śląska tuż po okupacji

27 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:163

24 stycznia 1945 roku, wraz z wkroczeniem wojsk II frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej skończyła się...

Głos Beskidzki

Czas na decyzję mieszkańców

21 wrzesień, 2017 | Wyświetleń:153

Pasja, aktywność ruchowa, zdrowe żywienie i integracja społeczna – tego najwyraźniej najbardziej brakuje mieszkańcom powiatu...