Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

„Halny” wjechał na stację w Żywcu Wyróżniony

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł się także Żywiec.

To historyczny moment. W sobotę 9 września 2017 roku po raz pierwszy pociąg PKP Intercity wjechał na linię Żywiec – Sucha Beskidzka. Ten „debiut” spotkał się też z zainteresowaniem pasażerów. W pierwszy dzień do Zakopanego przyjechało nim około 60 osób, natomiast w drogę powrotną, w niedzielę, wybrało się nim już 130 osób.

Pokonanie całej trasy z Bydgoszczy do Zakopanego trwa ponad dwanaście godzin. Skład wyrusza z Bydgoszczy przed 6:00 rano, a do Zakopanego ma dotrzeć na godzinę 18:15. W relacji powrotnej pociąg odjeżdża natomiast z południa Polski o godzinie 10:44, aby dotrzeć do stacji Bydgoszcz Główna na godzinę 22:45.

Pociąg zatrzymuje się m.in. na takich stacjach jak: Poznań, Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Rybnik czy Bielsko-Biała. Uruchomiony kilka dni temu skład jedzie też trasą przez Żywiec i Suchą Beskidzką. Jak zakłada spółka PKP Intercity, tym samym zapewnia on turystom dojazd do miejscowości, z których można bezpośrednio wyruszyć na szlak w Beskidy Zachodnie. Niedzielny kurs powrotny jest natomiast dobrą opcją dla studentów, którzy z Żywca dojeżdżają na uczelnię, np. do Opola, Wrocławia czy Poznania.

Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” czyni też starania, by postój „Halnego” dodano jeszcze chociaż w Jeleśni i Hucisku, a jeśli będzie to możliwe – również w Lachowicach Centrum. Zdecydowanie ułatwiłoby to podróżowanie mieszkańcom regionu.

Informacje na temat połączeń, rozkładu jazdy czy cen biletów są dostępne na stronie www.intercity.pl, na dworcach oraz pod numerem Infolinii 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto, usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Ile kosztuje bilet?

Cena biletu na trasie Bydgoszcz – Zakopane to 80 zł w klasie drugiej i 104 zł w klasie pierwszej. – Osoby, które zaplanują wyjazd w góry z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. W ramach oferty „Wcześniej-Taniej” ceny biletów za przejazd w drugiej klasie składem TLK „Halny” z Bydgoszczy do Zakopanego (oraz w relacji powrotnej) zaczynają się od 56 zł. Studenci czy uczniowie, dzięki przysługującym im ulgom ustawowym, za podróż zapłacą jeszcze mniej – informuje PKP Intercity.

– Przy zakupie biletu warto skorzystać z internetowego systemu sprzedaży lub aplikacji mobilnej, które umożliwiają realizację transakcji szybko i bez wychodzenia z domu. Coraz więcej osób korzysta z tej formy zakupu. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku, aż 41% pasażerów nabyło bilety online – podaje PKP Intercity.

Zaczyna się ruch

Przez lata na Żywiecczyźnie nie było mowy o połączeniach dalekobieżnych obsługiwanych przez PKP Intercity. Na szczęście w tym roku zaczęło się to zmieniać. „Halny” to już drugi, uruchomiony w ostatnim czasie przez narodowego przewoźnika, pociąg, przejeżdżający przez powiat żywiecki. Przypomnijmy – od czerwca między Warszawą a Zwardoniem kursuje „Inka”, o którą batalia trwała właściwie od jesieni 2016 roku.

Nie da się ukryć, że pojawienie się pociągów na trasie Żywiec – Sucha Beskidzka jest zasługą Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”. Wieloletnie starania członków Stowarzyszenia ostatecznie skłoniły PKP Intercity do wydłużenia relacji „Halnego” od Bielska-Białej aż do Zakopanego (według początkowych planów pociąg miał kończyć trasę w Bielsku-Białej). Wybrano też najkrótszą trasę, która wiedzie właśnie linią kolejową Żywiec – Sucha Beskidzka.

Aby lokomotywy i wagony mogły na nią wjechać, w ostatnich miesiącach przeprowadzono na linii prace związane z jej utrzymaniem. Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” koordynuje też działania nad przygotowywaniem przez PKP Polskie Linie Kolejowe studium wykonalności rewitalizacji linii.

Warto też dodać, że od początku roku do Żywca kursuje pierwszy od lat bezpośredni pociąg z Krakowa – „Pilsko”, obsługiwany przez Przewozy Regionalne.

W ostatnich dniach natomiast Koleje Śląskie na trasie z Katowic do Zwardonia testowały też nowy elektryczny skład Elf II, na razie bez pasażerów. Być może wkrótce pojawi się on już na linii Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń.

AB
Fot. Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4657

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3822

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Głos Beskidzki

Sucha Beskidzka. Rozbite 4 auta, w tym ambulans - to efekt wypadku dk 28

23 marzec, 2018 | Wyświetleń:2209

Około godziny 14 doszło do wypadku w Suchej Beskidzkiej na ul. Makowskiej zderzyły się dwa...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1662

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1267

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1220

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1193

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1164

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1086

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:982

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Beskidzki

W terenie nie ma mocnych. To jest sport, który uczy pokory

24 marzec, 2018 | Wyświetleń:980

Jakie ekstremalne sytuacje mogą przydarzyć się w terenie? Jak najlepiej przygotować na te okoliczności samochód?...

Zdrowie i Uroda

Nanotechnologia, która pozwala uciec przed skalpelem

16 marzec, 2018 | Wyświetleń:898

Czym jest Indiba? W jakich przypadkach warto ją stosować? I jaki ma ona wpływ na...