Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

„Halny” wjechał na stację w Żywcu Wyróżniony

„Halny” wjechał na stację w Żywcu

PKP Intercity uruchomiło nowe, weekendowe połączenie z Bydgoszczy do Zakopanego. Na trasie TLK „Halny” znalazł się także Żywiec.

To historyczny moment. W sobotę 9 września 2017 roku po raz pierwszy pociąg PKP Intercity wjechał na linię Żywiec – Sucha Beskidzka. Ten „debiut” spotkał się też z zainteresowaniem pasażerów. W pierwszy dzień do Zakopanego przyjechało nim około 60 osób, natomiast w drogę powrotną, w niedzielę, wybrało się nim już 130 osób.

Pokonanie całej trasy z Bydgoszczy do Zakopanego trwa ponad dwanaście godzin. Skład wyrusza z Bydgoszczy przed 6:00 rano, a do Zakopanego ma dotrzeć na godzinę 18:15. W relacji powrotnej pociąg odjeżdża natomiast z południa Polski o godzinie 10:44, aby dotrzeć do stacji Bydgoszcz Główna na godzinę 22:45.

Pociąg zatrzymuje się m.in. na takich stacjach jak: Poznań, Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Rybnik czy Bielsko-Biała. Uruchomiony kilka dni temu skład jedzie też trasą przez Żywiec i Suchą Beskidzką. Jak zakłada spółka PKP Intercity, tym samym zapewnia on turystom dojazd do miejscowości, z których można bezpośrednio wyruszyć na szlak w Beskidy Zachodnie. Niedzielny kurs powrotny jest natomiast dobrą opcją dla studentów, którzy z Żywca dojeżdżają na uczelnię, np. do Opola, Wrocławia czy Poznania.

Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” czyni też starania, by postój „Halnego” dodano jeszcze chociaż w Jeleśni i Hucisku, a jeśli będzie to możliwe – również w Lachowicach Centrum. Zdecydowanie ułatwiłoby to podróżowanie mieszkańcom regionu.

Informacje na temat połączeń, rozkładu jazdy czy cen biletów są dostępne na stronie www.intercity.pl, na dworcach oraz pod numerem Infolinii 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto, usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Ile kosztuje bilet?

Cena biletu na trasie Bydgoszcz – Zakopane to 80 zł w klasie drugiej i 104 zł w klasie pierwszej. – Osoby, które zaplanują wyjazd w góry z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki. W ramach oferty „Wcześniej-Taniej” ceny biletów za przejazd w drugiej klasie składem TLK „Halny” z Bydgoszczy do Zakopanego (oraz w relacji powrotnej) zaczynają się od 56 zł. Studenci czy uczniowie, dzięki przysługującym im ulgom ustawowym, za podróż zapłacą jeszcze mniej – informuje PKP Intercity.

– Przy zakupie biletu warto skorzystać z internetowego systemu sprzedaży lub aplikacji mobilnej, które umożliwiają realizację transakcji szybko i bez wychodzenia z domu. Coraz więcej osób korzysta z tej formy zakupu. Tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku, aż 41% pasażerów nabyło bilety online – podaje PKP Intercity.

Zaczyna się ruch

Przez lata na Żywiecczyźnie nie było mowy o połączeniach dalekobieżnych obsługiwanych przez PKP Intercity. Na szczęście w tym roku zaczęło się to zmieniać. „Halny” to już drugi, uruchomiony w ostatnim czasie przez narodowego przewoźnika, pociąg, przejeżdżający przez powiat żywiecki. Przypomnijmy – od czerwca między Warszawą a Zwardoniem kursuje „Inka”, o którą batalia trwała właściwie od jesieni 2016 roku.

Nie da się ukryć, że pojawienie się pociągów na trasie Żywiec – Sucha Beskidzka jest zasługą Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”. Wieloletnie starania członków Stowarzyszenia ostatecznie skłoniły PKP Intercity do wydłużenia relacji „Halnego” od Bielska-Białej aż do Zakopanego (według początkowych planów pociąg miał kończyć trasę w Bielsku-Białej). Wybrano też najkrótszą trasę, która wiedzie właśnie linią kolejową Żywiec – Sucha Beskidzka.

Aby lokomotywy i wagony mogły na nią wjechać, w ostatnich miesiącach przeprowadzono na linii prace związane z jej utrzymaniem. Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” koordynuje też działania nad przygotowywaniem przez PKP Polskie Linie Kolejowe studium wykonalności rewitalizacji linii.

Warto też dodać, że od początku roku do Żywca kursuje pierwszy od lat bezpośredni pociąg z Krakowa – „Pilsko”, obsługiwany przez Przewozy Regionalne.

W ostatnich dniach natomiast Koleje Śląskie na trasie z Katowic do Zwardonia testowały też nowy elektryczny skład Elf II, na razie bez pasażerów. Być może wkrótce pojawi się on już na linii Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń.

AB
Fot. Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Motoryzacja

Powódź w Małopolsce. Pozamykane drogi i mosty

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:14559

Pozamykane drogi i mosty. Akcja ratownicza w powiecie tatrzańskim i limanowskim. Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne...

Głos Podhalański

Podhale tonie. Zalane drogi, wsie i domy

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:11319

W wyniku wczorajszej (18.07) ulewy w regionie podhalańskim pozamykano drogi, a z wielu wsi i...

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:9327

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4851

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4337

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4249

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Beskidzki

Antyterroryści zatrzymali na gorącym uczynku 35-latka z Jordanowa. Mężczyzna był w trakcie sprzedaży narkotyków.

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:4115

Wspólne działania policjantów z wydziału kryminalnego z Dębicy, komendy wojewódzkiej z Rzeszowa i policyjnych antyterrorystów...

Głos Limanowski

Limanowszczyzna tonie. Zamknięte drogi, odcięte domy, ewakuacje.

19 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3960

Od wczoraj trwa kryzysowa sytuacja w powiecie limanowskim. Intensywne opady deszczu doprowadziły do odcięcia kilku...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:3024

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Mielecki

Mielec: Czy dyrektor Kwaśniewski oszukał prokuraturę?

17 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2589

Działania kierownictwa mieleckiego szpitala są "wyjątkowo haniebne i zasługują na potępienie jako mające najprawdopodobniej charakter przestępny...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2470

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2316

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...