Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

 

 

1/5 drzew w parku zniszczona, drewno posłuży za opał Wyróżniony

1/5 drzew w parku zniszczona, drewno posłuży za opał

Szalejący w nocy z 5 na 6 października orkan „Ksawery” wyrządził ogromne szkody w żywieckim Parku Miejskim. Jak oszacował Urząd Miasta, zniszczeniu uległa około 1/5 drzewostanu. Nadające się na opał drewno, pochodzące z powalonych drzew, będzie sprzedawane mieszkańcom.

– W związku z licznymi zapytaniami, dotyczącymi drewna opałowego z powalonych w trakcie ostatniej wichury (w nocy z 5 na 6 października 2017 roku) drzew, informuję, że oszacowano, iż do sprzedaży nadaje się około 180 mp drewna (głównie jesion, klon, lipa – pomieszane w stosach) – podał Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. – Drewno będzie sprzedawane w kwocie 100 zł za 1 mp. Będą go mogły nabyć wyłącznie osoby prywatne, mieszkańcy Żywca – dodał.

Z kolei gałęzie z połamanych drzew, które również mogą posłużyć za opał, przekazane zostaną do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie trafią do najbardziej potrzebujących.

Największe szkody w żywieckim parku

Przypomnijmy. Orkan „Ksawery” nie ominął powiatu żywieckiego. Jak się okazało, wichura największe szkody wyrządziła w Parku Miejskim w Żywcu. Wyrwane z korzeniami drzewa, zniszczone ławki i kosze na śmieci, uszkodzone ogrodzenie Mini Zoo, zatarasowane alejki – taki obraz zobaczyli mieszkańcy, gdy wichura ustała. W nocy, z każdym podmuchem wiatru, ci, którzy mieszkają w blokach znajdujących się w okolicy parku, truchleli w obawie, że wyrwane przez wiatr drzewa uszkodzą mur, wybiją okna... Ostatecznie jedno drzewo spadło na ścianę budynku, na której nie było okien. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Zwierzętom w Mini Zoo również nic się nie stało.

– W ocenie mojej i pracowników parku zniszczeniu uległo około 1/5 drzewostanu parku. To bardzo dużo! Park znalazł się w samym centrum wichury. Szczęście w tej sytuacji polegało na tym, że nikogo w parku nie było (park jest zamykany na noc) i nikomu nic złego się nie stało. Ucierpiały drzewa, sprzęt parkowy, na jeden z bloków (na szczęście bez konsekwencji) osunęło się drzewo – podsumował skalę zniszczeń burmistrz Antoni Szlagor.

Porządkowanie parku rozpoczęło się już w nocy. Strażacy usunęli drzewa powalone na ogrodzenie Mini Zoo i prowizorycznie je naprawili. Poza tym do uprzątnięcia było kilkadziesiąt innych drzew. – Najwięcej pracy rzeczywiście mieliśmy w Parku Miejskim – potwierdził asp. sztab. Marek Tetłak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu. – Interwencja wymagała zaangażowania większej ilości ratowników i dodatkowego sprzętu, między innymi podnośników – dodał.

Burmistrz Żywca zadeklarował, że zniszczone w czasie wichury drzewa zostaną zastąpione nowymi. – Oczywiście, zadbamy o to, by drzewostan został odtworzony, wkrótce w miejsce zwalonych drzew, pojawią się nowe nasadzenia – powiedział. – Zadbamy również o to, by jak najszybciej odtworzyć infrastrukturę parkową. Na miejscu był I wicewojewoda śląski, pan Jan Chrząszcz, którego rozmiar strat bardzo zaskoczył. Wierzę w to, że wspólnymi siłami odbudujemy park – dodał burmistrz Antoni Szlagor.

33 interwencje

Orkan „Ksawery” dał o sobie znać na całej Żywiecczyźnie. Łącznie strażacy interweniowali 33 razy. Najbardziej ucierpiał Żywiec. Poza wspomnianym parkiem, skutków nawałnicy nie uniknęły też samochody. Pięć aut osobowych zostało uszkodzonych przez przewracające się drzewa na osiedlu Parkowa, a jeden przy ul. Krakowskiej.

Ponadto do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na ul. Wrzosowej. Z uwagi na przerwy w dostawie energii, wiele rejonów pozostawało bez prądu. Tymczasem w jednym z domów, właśnie przy ul. Wrzosowej, przebywał chłopiec podpięty do respiratora. – Strażacy użyczyli agregat prądotwórczy, który dostarczał prąd do respiratora chorego dziecka – wyjaśnił asp. sztab. Marek Tetłak.

A co z pozostałymi miejscowościami? – W Radziechowach przewracające się drzewa uszkodziły sześć samochodów, w Łękawicy na ul. Żywieckiej trzy drzewa przewróciły się na budynek mieszkalny, uszkadzając 4 m2 pokrycia dachowego – podaje rzecznik żywieckiej komendy PSP. Powalone na sieć trakcyjną drzewa uniemożliwiły także czasowo podróże koleją na odcinku ze Zwardonia do Żywca.

 

AB
fot. UM Żywiec

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wzięli worki na śmieci i ruszyli w góry

27 październik, 2017 | Wyświetleń:1298

Felga samochodowa, stare wiadro, a nawet fragment czołgu... To między innymi znaleźli w górach uczestnicy...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Tak dalej być nie może

28 październik, 2017 | Wyświetleń:304

Cierpliwość rodziców 5- i 6-latków z imielińskiego przedszkola się skończyła. Są jednomyślni: tak dalej być...

Głos Bieruńsko-Lędziński

Kontrola sanepidu w imielińskim przedszkolu – co naprawdę wykazała?

15 listopad, 2017 | Wyświetleń:260

– Na każdym kroku oszczędza się na naszych dzieciach – podkreślają zdenerwowani rodzice. Wracamy do...

Głos Beskidzki

Jak zamożni są włodarze gmin?

26 październik, 2017 | Wyświetleń:180

Kto jest najbardziej oszczędny? Kto ma największy dom? A kto jeździ najnowszym samochodem? Tym razem...

Głos Myślenicki

Kładki nie rozwiążą problemów

13 listopad, 2017 | Wyświetleń:175

Od kilku dni piesi mogą przechodzić przez „zakopiankę”, korzystając z dwóch nowych kładek – w...

Głos Krakowski

Wszystkich Świętych – zmiany w komunikacji

27 październik, 2017 | Wyświetleń:173

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie jak co roku przygotował specjalną ofertę Komunikacji Miejskiej...

Głos Myślenicki

Podchodzi pod glana

12 listopad, 2017 | Wyświetleń:147

The Bastard promuje nowy album. Pochodzący z Myślenic zespół kilka tygodni temu wydał płytę, zatytułowaną...

Głos Dębicki

Zastrzyk gotówki dla podkarpackich szpitali

26 październik, 2017 | Wyświetleń:146

Dębicki szpital jeszcze w tym roku ma dostać 8,5 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego...

Głos Krakowski

Magistrat rozda rośliny

05 listopad, 2017 | Wyświetleń:144

Aż 10 tysięcy ozdobnych roślin doniczkowych trafi do mieszkańców Krakowa. Będą one bezpłatnie rozdawane już...

Głos Tarnowski

Tarnowianie kochają czworonogi

24 październik, 2017 | Wyświetleń:137

Mieszkańcy Tarnowa po raz kolejny udowodnili, że los bezbronnych psów i kotów nie jest im...

Głos Podkrakowski

Rusza przebudowa linii Krzeszowice – Trzebinia

02 listopad, 2017 | Wyświetleń:137

Za dwa tygodnie rozpocznie się modernizacja 17,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej E30 na trasie Krzeszowice –...

Głos Krakowski

Regina Brett w krakowskiej Serenadzie

10 listopad, 2017 | Wyświetleń:126

W najbliższą niedzielę, 12 listopada Centrum Serenada odwiedzi Regina Brett.  Pisarka ma na swoim koncie...