Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

1/5 drzew w parku zniszczona, drewno posłuży za opał Wyróżniony

1/5 drzew w parku zniszczona, drewno posłuży za opał

Szalejący w nocy z 5 na 6 października orkan „Ksawery” wyrządził ogromne szkody w żywieckim Parku Miejskim. Jak oszacował Urząd Miasta, zniszczeniu uległa około 1/5 drzewostanu. Nadające się na opał drewno, pochodzące z powalonych drzew, będzie sprzedawane mieszkańcom.

– W związku z licznymi zapytaniami, dotyczącymi drewna opałowego z powalonych w trakcie ostatniej wichury (w nocy z 5 na 6 października 2017 roku) drzew, informuję, że oszacowano, iż do sprzedaży nadaje się około 180 mp drewna (głównie jesion, klon, lipa – pomieszane w stosach) – podał Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. – Drewno będzie sprzedawane w kwocie 100 zł za 1 mp. Będą go mogły nabyć wyłącznie osoby prywatne, mieszkańcy Żywca – dodał.

Z kolei gałęzie z połamanych drzew, które również mogą posłużyć za opał, przekazane zostaną do dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie trafią do najbardziej potrzebujących.

Największe szkody w żywieckim parku

Przypomnijmy. Orkan „Ksawery” nie ominął powiatu żywieckiego. Jak się okazało, wichura największe szkody wyrządziła w Parku Miejskim w Żywcu. Wyrwane z korzeniami drzewa, zniszczone ławki i kosze na śmieci, uszkodzone ogrodzenie Mini Zoo, zatarasowane alejki – taki obraz zobaczyli mieszkańcy, gdy wichura ustała. W nocy, z każdym podmuchem wiatru, ci, którzy mieszkają w blokach znajdujących się w okolicy parku, truchleli w obawie, że wyrwane przez wiatr drzewa uszkodzą mur, wybiją okna... Ostatecznie jedno drzewo spadło na ścianę budynku, na której nie było okien. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Zwierzętom w Mini Zoo również nic się nie stało.

– W ocenie mojej i pracowników parku zniszczeniu uległo około 1/5 drzewostanu parku. To bardzo dużo! Park znalazł się w samym centrum wichury. Szczęście w tej sytuacji polegało na tym, że nikogo w parku nie było (park jest zamykany na noc) i nikomu nic złego się nie stało. Ucierpiały drzewa, sprzęt parkowy, na jeden z bloków (na szczęście bez konsekwencji) osunęło się drzewo – podsumował skalę zniszczeń burmistrz Antoni Szlagor.

Porządkowanie parku rozpoczęło się już w nocy. Strażacy usunęli drzewa powalone na ogrodzenie Mini Zoo i prowizorycznie je naprawili. Poza tym do uprzątnięcia było kilkadziesiąt innych drzew. – Najwięcej pracy rzeczywiście mieliśmy w Parku Miejskim – potwierdził asp. sztab. Marek Tetłak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu. – Interwencja wymagała zaangażowania większej ilości ratowników i dodatkowego sprzętu, między innymi podnośników – dodał.

Burmistrz Żywca zadeklarował, że zniszczone w czasie wichury drzewa zostaną zastąpione nowymi. – Oczywiście, zadbamy o to, by drzewostan został odtworzony, wkrótce w miejsce zwalonych drzew, pojawią się nowe nasadzenia – powiedział. – Zadbamy również o to, by jak najszybciej odtworzyć infrastrukturę parkową. Na miejscu był I wicewojewoda śląski, pan Jan Chrząszcz, którego rozmiar strat bardzo zaskoczył. Wierzę w to, że wspólnymi siłami odbudujemy park – dodał burmistrz Antoni Szlagor.

33 interwencje

Orkan „Ksawery” dał o sobie znać na całej Żywiecczyźnie. Łącznie strażacy interweniowali 33 razy. Najbardziej ucierpiał Żywiec. Poza wspomnianym parkiem, skutków nawałnicy nie uniknęły też samochody. Pięć aut osobowych zostało uszkodzonych przez przewracające się drzewa na osiedlu Parkowa, a jeden przy ul. Krakowskiej.

Ponadto do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło na ul. Wrzosowej. Z uwagi na przerwy w dostawie energii, wiele rejonów pozostawało bez prądu. Tymczasem w jednym z domów, właśnie przy ul. Wrzosowej, przebywał chłopiec podpięty do respiratora. – Strażacy użyczyli agregat prądotwórczy, który dostarczał prąd do respiratora chorego dziecka – wyjaśnił asp. sztab. Marek Tetłak.

A co z pozostałymi miejscowościami? – W Radziechowach przewracające się drzewa uszkodziły sześć samochodów, w Łękawicy na ul. Żywieckiej trzy drzewa przewróciły się na budynek mieszkalny, uszkadzając 4 m2 pokrycia dachowego – podaje rzecznik żywieckiej komendy PSP. Powalone na sieć trakcyjną drzewa uniemożliwiły także czasowo podróże koleją na odcinku ze Zwardonia do Żywca.

 

AB
fot. UM Żywiec

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bielski

Wypadek w bielskim warsztacie samochodowym. 7-letnia dziewczynka została oskalpowana

04 lipiec, 2018 | Wyświetleń:8238

Wczoraj 3 lipca br.w godzinach popołudniowych, w bielskim warsztacie samochodowym podnośnik hydrauliczny wciągnął włosy 7-latki...

Głos Podhalański

Dwie ofiary śmiertelne na nowotarskiej drodze

29 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4758

28 czerwca br. około godziny 22:30 na DK7 pomiędzy Chyżnem, a Jabłonką, czołowo zderzyły się...

Głos Wadowicki

W Rzykach kosiarka pocięła człowieka na kawałki. Żył?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4469

Do makabrycznego wypadku doszło w ubiegłą sobotę, 9 czerwca br., w czasie prac polowych w przysiółku...

Głos Podhalański

Uciekali przed policją, uderzyli w drzewo i wpadli do rzeki. Trójka nastolatków nie żyje

25 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:4296

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Młodzi ludzie - 16-latka i dwóje...

Głos Beskidzki

Wypadek w Skawicy. Jedna osoba nie żyje, druga walczy o życie.

14 lipiec, 2018 | Wyświetleń:3758

Jednak osoba zginęła, a druga jest ciężko ranna na skutek wypadku, do którego doszło dziś...

Głos Mielecki

Mielczanie podnieśli głowy i odrobili lekcje - nikt nie jest w stanie zatrzymać tego rozpędzonego pociągu

22 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2894

Rozmowa z Piotrem Kozubem, administratorem i założycielem liczącej ponad 19 tysięcy członków grupy na Facebooku...

Głos Podkrakowski

Pożar składowiska w Skawinie!

16 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:2404

Płonęło kolejne składowisko. Tym razem w Skawinie. Na szczęście strażakom udało się opanować sytuację. Trwa...

Głos Krakowski

Tragiczny wypadek na Kobierzyńskiej. Nie żyje taksówkarz

08 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2202

Dzisiaj koło południa doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

Głos Wielicki

Marihuana w lesie. Policjanci znaleźli 6 ukrytych plantacji

11 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2148

Policjanci z wielickiej Komendy wspólnie z funkcjonariuszami wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Wojewódzkiej...

Głos Podkrakowski

Ewakuacja w Mogilanach - zagrożenie wybuchem

09 lipiec, 2018 | Wyświetleń:2127

Przed godziną 9 na terenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Mogilanach, samochód podczas manewrów uszkodził...

Głos Żywiecki

Wojciechowska zbiera cięgi. Żywiec Zdrój strzela sobie w kolano?

18 czerwiec, 2018 | Wyświetleń:1946

Martyna Wojciechowska, znana podróżniczka i dziennikarka została ambasadorką kampanii „Po stronie natury” producenta wody Żywiec...

Głos Oświęcimski

Grojec. Wypadek karetki pogotowia - są ranni

07 lipiec, 2018 | Wyświetleń:1735

5 lipca br. o godzinie 19.50 w Grojcu na ulicy Beskidzkiej doszło do wypadku drogowego.