Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

Odpady ogrzeją dom? Wyróżniony

Odpady ogrzeją dom?

Oczywiście w żadnym wypadku nie chodzi tu o palenie śmieci w domowych piecach! Mowa natomiast o wytwarzaniu paliw z odpadów (RDF). O tym właśnie pomyśle dyskutowano w Żywcu podczas konsultacji społecznych w sprawie likwidacji smogu i optymalizacji energetycznej przez projekty ciepłownicze (biomasa, RDF i biogaz).

Jak Żywiec zamierza rozwiązać problem smogu? Rozmawiano o tym podczas dwudniowych konsultacji społecznych, które odbyły się 28-29 listopada w Miejskim Centrum Kultury. Niestety, nie pojawiło się na nich zbyt wiele osób... Tymczasem temat, jaki został podjęty, z pewnością był interesujący.

Po tym jak sejmiki wojewódzkie zaczęły podejmować uchwały antysmogowe, ceny węglą na składach wzrosły nawet o 30%. – Czy to jest forma zwalczania smogu? Czy to jest forma pomocy ludziom najbardziej potrzebującym? Na pewno nie. Natomiast nasze rozwiązania, które będą tylko zależeć od miasta i mieszkańców, sprawią, że będziemy mogli odizolować się od wzrastających cen i mieć wpływ na to, za co będziemy płacić – powiedział Antoni Szlagor, burmistrz Żywca [film podsumowujący konsultacje, opublikowany na portalu społecznościowym – przyp. red.].

Proponowane rozwiązania mają na celu walkę – z jednej strony ze smogiem, a z drugiej z coraz większą ilością odpadów komunalnych. Te dwie sprawy można ze sobą połączyć w prosty sposób.

Dzisiaj, jak przypomniał burmistrz Antoni Szlagor, zachęcając mieszkańców do przyjścia na konsultacje, podstawowym działaniem prośrodowiskowym jest segregacja odpadów, której poziom w Żywcu jest najwyższy w kraju i wynosi ponad 52%. – Jednak niezależnie od poziomu segregacji, powtórnym wykorzystaniu surowców oraz ich odsprzedaży, pozostaje pewna część odpadów (w skali kraju około 1,8 mln ton), które są wykorzystywane do tworzenia tzw. paliw alternatywnych, w skrócie RDF, będących paliwem OZE, czyli odnawialnym źródłem energii w 42%, szeroko stosowanym w takich krajach jak Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Finlandia i inne. W zakresie odpadów energetycznych powyżej 6 GJ/kg, wymagających ustawowo wykorzystania, Żywiec ma taki sam cel jak w wypadku segregacji, to jest bycie liderem wykorzystującym najczystsze środowiskowo dostępne technologie, które charakteryzują się najniższym poziomem emisji, a jednocześnie umożliwiają produkcję energii u źródła, zasilając firmy, prywatne posesje i domy, a w konsekwencji rezygnację ze stosowania starego typu pieców [...] – wyjaśnił burmistrz Żywca.

Jakie rozwiązania zaplanowano? W kilku punktach miasta mogą powstać źródła energii o mocy do 5MWt. Ta sieć ciepłownicza będzie dostarczać energię w postaci ciepła, chłodu i pary technologicznej do okolicznych firm, obiektów publicznych i prywatnych gospodarstw. – Głównym paliwem będą mieszanki energetyczne RDF oraz biomasa, a dzięki zastawaniu technologii o najwyższych wymaganiach emisyjnych w zakresie oczyszczania spalin osiągnięty zostanie najniższy możliwy do osiągnięcia technologicznie na dzień dzisiejszy poziom emisji – podał Antoni Szlagor. Jak podkreślił, pod uwagę brane są technologie, które mają zerowy poziom emisji rakotwórczych benzopirenów. – Ze względu na wymogi środowiskowe, technologie z wykorzystaniem RDF, tak w Polsce jak i w Unii Europejskiej mają najbardziej wyśrubowane normy, których spełnienie podwyższa koszt instalacji, ale ze względu na cel podstawowy „likwidację niskiej emisji”, tylko tego typu rozwiązania będą rozpatrywane – poinformował burmistrz Żywca jeszcze przed spotkaniem z mieszkańcami.

Kolejną korzyścią mają być ceny. Sieci ciepłownicze, których budowa jest w planach, dostarczą do budynków ciepło systemowe, a to jest jednym z najtańszych. Ponadto miasto, poprzez realizację tego typu inwestycji, będzie mieć wpływ na cenę ciepła – w przeciwieństwie do cen energii elektrycznej czy gazu. Jak zapewnia burmistrz, cena ciepła systemowego będzie stabilna i niewygórowana.

 

AB

fot. UM Żywiec

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Mielecki

Kronospan nie daje za wygraną

07 marzec, 2018 | Wyświetleń:4613

Mielcka policja prowadzi czynności sprawdzające, dotyczące zasłonięcia tablic "Mielec", informujących o wjeździe na teren zabudowany...

Głos Mielecki

Mielec: Prokuratura i Policja bada zarzuty wobec Kronospanu

09 marzec, 2018 | Wyświetleń:3783

Prokuratura Rejonowa w Mielcu odmówiła wszczęcia postępowania z zawiadomienia pełnomocnika formy Kronospan Sp. z o.o...

Turystyka

Wynajmij kampera i przeżyj weekend inny niż wszystkie

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1887

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by podróż stała się dla nas zupełnie nowym doświadczeniem. Wystarczy weekendowy...

Kultura

Muzyka przychodzi sama

22 luty, 2018 | Wyświetleń:1679

Sławomir Zapała – czy trzeba go przedstawiać? Teledysk do jego piosenki „Miłość w Zakopanem” ma...

Głos Dębicki

Dębica: Nie żyje ks. Adam Bartkowicz

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1541

Pochodzący z Dębicy ks. Adam Bartkowicz utonął w oceanie w w Dar Es Salaam w...

Głos Bielski

Trudne decyzje – dać szansę czy skrócić cierpienie?

21 marzec, 2018 | Wyświetleń:1197

Wydawałoby się, że niektóre zabiegi, jak chociażby operacja przepukliny u będącej w ciąży sarny, można...

Głos Mielecki

Mielec: Pic czyli "dobra zmiana"

25 marzec, 2018 | Wyświetleń:1166

Dziś o godz. 16 odbędzie się oprotestowana przez Kronospan publiczna rozprawa administracyjna. Mieszkańcy będą mogli...

Głos Mielecki

Kto pomoże oczyścić Mielec? Czy zrobią to sami mieszkańcy?

28 luty, 2018 | Wyświetleń:1148

Na prośbę strony społecznej 8 lutego br. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zorganizowała spotkanie dotyczące problemów...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Oburzająca opieszałość prokuratury w sprawie znęcania się nad przedszkolakiem

20 marzec, 2018 | Wyświetleń:1144

Dopiero po sześciu miesiącach nowosądecka prokuratura postawiła zarzuty dyrektor jednego z niepublicznych przedszkoli w Nowym...

Głos Mielecki

Mielec: „Na górze” wciąż bez zmian

26 luty, 2018 | Wyświetleń:1049

Prezydent Mielca Daniel Kozdęba nie ma prawa do zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak ani wojewoda, ani komisarz...

Głos Sądecki

Nowy Sącz: Mistrzyni w policyjnym mundurze

08 marzec, 2018 | Wyświetleń:961

Ewa Bulanda, policjantka rodem z Krynicy-Zdroju, zdobyła w lutym brązowy medal w kategorii 48 kg...

Głos Powiśla

Smęgorzów: Odszedł Żołnierz Wyklęty

19 marzec, 2018 | Wyświetleń:871

17 marca 2018 r. w wieku 93 lat odszedł do wieczności kpt. Władysław Ryczek –...