Odpady ogrzeją dom? Wyróżniony

Oczywiście w żadnym wypadku nie chodzi tu o palenie śmieci w domowych piecach! Mowa natomiast o wytwarzaniu paliw z odpadów (RDF). O tym właśnie pomyśle dyskutowano w Żywcu podczas konsultacji społecznych w sprawie likwidacji smogu i optymalizacji energetycznej przez projekty ciepłownicze (biomasa, RDF i biogaz).

Jak Żywiec zamierza rozwiązać problem smogu? Rozmawiano o tym podczas dwudniowych konsultacji społecznych, które odbyły się 28-29 listopada w Miejskim Centrum Kultury. Niestety, nie pojawiło się na nich zbyt wiele osób... Tymczasem temat, jaki został podjęty, z pewnością był interesujący.

Po tym jak sejmiki wojewódzkie zaczęły podejmować uchwały antysmogowe, ceny węglą na składach wzrosły nawet o 30%. – Czy to jest forma zwalczania smogu? Czy to jest forma pomocy ludziom najbardziej potrzebującym? Na pewno nie. Natomiast nasze rozwiązania, które będą tylko zależeć od miasta i mieszkańców, sprawią, że będziemy mogli odizolować się od wzrastających cen i mieć wpływ na to, za co będziemy płacić – powiedział Antoni Szlagor, burmistrz Żywca [film podsumowujący konsultacje, opublikowany na portalu społecznościowym – przyp. red.].

Proponowane rozwiązania mają na celu walkę – z jednej strony ze smogiem, a z drugiej z coraz większą ilością odpadów komunalnych. Te dwie sprawy można ze sobą połączyć w prosty sposób.

Dzisiaj, jak przypomniał burmistrz Antoni Szlagor, zachęcając mieszkańców do przyjścia na konsultacje, podstawowym działaniem prośrodowiskowym jest segregacja odpadów, której poziom w Żywcu jest najwyższy w kraju i wynosi ponad 52%. – Jednak niezależnie od poziomu segregacji, powtórnym wykorzystaniu surowców oraz ich odsprzedaży, pozostaje pewna część odpadów (w skali kraju około 1,8 mln ton), które są wykorzystywane do tworzenia tzw. paliw alternatywnych, w skrócie RDF, będących paliwem OZE, czyli odnawialnym źródłem energii w 42%, szeroko stosowanym w takich krajach jak Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Finlandia i inne. W zakresie odpadów energetycznych powyżej 6 GJ/kg, wymagających ustawowo wykorzystania, Żywiec ma taki sam cel jak w wypadku segregacji, to jest bycie liderem wykorzystującym najczystsze środowiskowo dostępne technologie, które charakteryzują się najniższym poziomem emisji, a jednocześnie umożliwiają produkcję energii u źródła, zasilając firmy, prywatne posesje i domy, a w konsekwencji rezygnację ze stosowania starego typu pieców [...] – wyjaśnił burmistrz Żywca.

Jakie rozwiązania zaplanowano? W kilku punktach miasta mogą powstać źródła energii o mocy do 5MWt. Ta sieć ciepłownicza będzie dostarczać energię w postaci ciepła, chłodu i pary technologicznej do okolicznych firm, obiektów publicznych i prywatnych gospodarstw. – Głównym paliwem będą mieszanki energetyczne RDF oraz biomasa, a dzięki zastawaniu technologii o najwyższych wymaganiach emisyjnych w zakresie oczyszczania spalin osiągnięty zostanie najniższy możliwy do osiągnięcia technologicznie na dzień dzisiejszy poziom emisji – podał Antoni Szlagor. Jak podkreślił, pod uwagę brane są technologie, które mają zerowy poziom emisji rakotwórczych benzopirenów. – Ze względu na wymogi środowiskowe, technologie z wykorzystaniem RDF, tak w Polsce jak i w Unii Europejskiej mają najbardziej wyśrubowane normy, których spełnienie podwyższa koszt instalacji, ale ze względu na cel podstawowy „likwidację niskiej emisji”, tylko tego typu rozwiązania będą rozpatrywane – poinformował burmistrz Żywca jeszcze przed spotkaniem z mieszkańcami.

Kolejną korzyścią mają być ceny. Sieci ciepłownicze, których budowa jest w planach, dostarczą do budynków ciepło systemowe, a to jest jednym z najtańszych. Ponadto miasto, poprzez realizację tego typu inwestycji, będzie mieć wpływ na cenę ciepła – w przeciwieństwie do cen energii elektrycznej czy gazu. Jak zapewnia burmistrz, cena ciepła systemowego będzie stabilna i niewygórowana.

 

AB

fot. UM Żywiec

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA