czwartek, 18 lipiec 2019 09:36

Żywiec. Policja świętowała obchody 100-lecia swojego istnienia

Napisał

12 lipca br. żywieccy policjanci obchodzili jubileusz 100-lecia Policji Państwowej - powołanej ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z dnia 24 lipca 1919 r.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi: parlamentarzyści, Wicewojewoda Śląski, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Żywcu, wójtowie gmin, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego i Terenowego NSZZ Policjantów, komendanci ościennych jednostek policji, straży miejskiej, straży pożarnej oraz przedstawiciele innych służb mundurowych.

Uroczystość rozpoczęto od odsłonięcia tablicy pamiątkowej Józefa Szczepanika, policjanta Policji Państwowej, Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Zabłociu, który zginął śmiercią tragiczną na posterunku w dniu 1 września 1939 roku. Uroczystość połączona była z nadaniem jego imienia Sali Konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Po nabożeństwie odprawionym w Konkatedrze pw. Narodzenia NMP w Żywcu odbyła się część oficjalna. Na dziedzińcu Starego Zamku wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie służbowe, a także wyróżnienia przyznane przez władze samorządowe. W tym roku na wyższe stopnie awansowało ponad 40 policjantów naszej komendy. Uroczystość była również okazją do wyróżnienia pracowników cywilnych policji szczególnie zaangażowanych w swoją pracę.

Starosta Żywiecki wraz z Wicestarostą oraz Przewodniczącym Rady Powiatu wręczyli wyróżnionym policjantom za wzorową pracę, w imieniu Zarządu Powiatu - symboliczne upominki.

Z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej również związkowcy policyjni uhonorowali działaczy na rzecz policyjnego środowiska nadając im medal Krzyż Niepodległości z gwiazdą kl. I. Odznaczenie przyznano między innymi Staroście Żywieckiemu Andrzejowi Kalacie.

Jubileusz uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Więcej zdjęć w galerii.

 

 

Fot. i inf.: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.