czwartek, 08 sierpień 2019 11:16

41 Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach

Napisała

 

 3 sierpnia br. w Ujsołach, w ramach 56 Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyły się po raz już czterdziesty pierwszy Wawrzyńcowe Hudy. Na deskach amfiteatru "Pod Muńcołem" wystąpiły polskie i zagraniczne zespoły. W tym roku swój repertuar zaprezentowały zespoły z Kanady, Albanii, Ukrainy, Serbii, Grojcowiaie z Wieprza, Mały Haśnik z Żabnicy, Ziemia Rajczańska z Rajczy i Małe Juhasy.

W ramach tegorocznej imprezy odbyły się również kiermasze rękodzieł artystycznych wykonanych przez regionalnych twórców. Była ceramika, suszone ozdobne kwiaty, szyte zabawki, ozdoby z drewna, góralska biżuteria. Amatorów kuchni regionalnej przyciągnęły placki ziemniaczane z blachy, golonko i kwaśnica oraz chleb ze smalcem.

Zwieńczeniem sobotnich atrakcji o. godz. 22.00 było podpalenie Hudy - specjalnie wykonanej konstrukcji składającej się z czterech wbitych w ziemię podłużnych pali, a na to poukładanego piętrowo jałowca i suchego chrustu.

Wśród licznie zgormadzonej publiczności znaleźli się również parlamentarzyści, samorządowcy oraz delegacje samorządów partnerskich. Starostwo Powiatowe w Żywcu reprezentowali Starosta Żywiecki Andrzej Kalata oraz Radny Powiatu Grzegorz Rybarski.

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.