wtorek, 03 wrzesień 2019 11:23

Żywiec. Uczczono 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Napisał

W wyjątkowym dniu pamięci o bohaterach sprzed 80 lat walczących o wolną Polskę burmistrz Antoni Szlagor razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Gowinem, odwiedzili miejsca pamięci w mieście.

Burmistrz i przewodniczący złożyli kwiaty na cmentarzu Przemienia Pańskiego, przy nagrobku upamiętniającym bohaterskich obrońców naszego miasta z 1939 roku, których próby przeniesione zostały z dawnego Zadziela. Oddali także hołd legionistom oraz walczącym o wolność, którzy spoczywają w wojskowej kwaterze. Na tzw. Targowicy pamięcią i modlitwą ogarnęli dawnych mieszkańców miasta, którzy w czasie II wojny światowej zostali powieszeni przez niemieckiego okupanta.

- Nie możemy zapomnieć. Tego ogromu cierpienia, który dotknął i naszą żywiecka ziemię. Musimy pamiętać, ale naszym głównym zadaniem obecnie, po 80 latach od tamtych wydarzeń jest walka, ale o pokój! Wydarzenia z 1939 to dla nas współczesnych to "pamięć i przestroga". Nigdy więcej wojny - mówi burmistrz Antoni Szlagor.

Więcej zdjęć w galerii.

 

Fot. i imf.: UM Żywiec

Mirosław Haładyj

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.