Żywiec, Jeleśnia, Koszarowa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Gilowice, Łękawica, Pewel Mała, Rajcza, Radziechowy-Wieprz, Ślemień, Ujsoły, Węgierska Górka

Zaparkują i pojadą? Czy obok dworca w Żywcu powstanie Park&Ride? Wyróżniony

Zaparkują i pojadą? Czy obok dworca w Żywcu powstanie Park&Ride?

Budowa parkingu Park&Ride w Żywcu jest konieczna. Taki obiekt musi powstać w ramach węzła przesiadkowego Żywiec-Zabłocie – apelują członkowie Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”. Petycję w tej sprawie skierowali już do burmistrza miasta. Czy jest szansa na budowę P&R koło dworca PKP?

Część mieszkańców Żywca i okolic dojeżdża do pracy pociągiem. Co natomiast mają zrobić z autem, którym dostali się na stację? Gdzie je zaparkować? Kierowcy radzą sobie, jak mogą. Tereny przylegające do dworca PKP w Żywcu tzw. plac PSK od dawna są wykorzystywane jako parking, a kierowcy dalej kontynuują podróż środkami komunikacji publicznej, głównie koleją.

– Wystarczy dziś w godzinach porannych przejść w okolice dworca. Można zauważyć, jak wielu kierowców zostawia swoje samochody, kontynuując dalszą podróż pociągiem – mówi Piotr Jodłowiec, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”. – Ten trend się będzie rozwijał, to jest nieuniknione, zwłaszcza że w najbliższym czasie na naszym terenie wykonane zostanie szereg inwestycji, które sprawią, że kolej przyspieszy i korzystanie z niej stanie się zwyczajnie opłacalne – dodaje.

W tym momencie parkowanie wokół dworca odbywa się w sposób niezorganizowany. – Dziś kierowcy pozostawiają swoje samochody, gdzie popadnie, nierzadko na parkingach sklepów, blokując w ten sposób możliwość skorzystania z nich klientom sklepów. Trzeba to wreszcie ucywilizować – podkreśla prezes stowarzyszenia.

Nie dopuścić do „czarnego” scenariusza

Jest szansa, że dzięki zapowiadanym przez PKP PLK S.A. inwestycjom w infrastrukturę kolejową na liniach 139 i 97, zainteresowanie podróżami koleją wzrośnie. Planowana modernizacja ma sprawić, że pociągi przyspieszą, przez co podróże staną się krótsze, a tym samym transport kolejowy będzie atrakcyjniejszy. Pasażerów zacznie przybywać, a tym samym potrzebne będzie miejsce, gdzie będą mogli zaparkować.

„Niestety, w przypadku braku możliwości pozostawienia samochodu w bezpośrednim sąsiedztwie dworca – potencjalni pasażerowie zmuszeni będą do rezygnacji z kolei, a w dalszą podróż udadzą się własnym samochodem – piszą członkowie Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” w petycji skierowanej do Burmistrza Miasta Żywiec, Antoniego Szlagora. – Uważamy, że do takiego scenariusza nie wolno dopuścić, gdyż byłby on jaskrawo sprzeczny z tym, co kryje się pod pojęciem rozwoju zrównoważonego” – apelują. I dodają: „W żadnym wypadku obszary wokół stacji i przystanków kolejowych nie powinny być przeznaczane na cele inne niż służące rozwojowi infrastruktury pasażerskiej i turystycznej.”

Mniej zanieczyszczeń powietrza

Budowa parkingu typu „Zaparkuj i jedź” z pewnością zachęciłaby do korzystania z publicznych środków transportu, a tym samym przyczyniła się do ograniczenia hałasu, zatorów na drogach, a nawet po części zanieczyszczeń powietrza.

– Obiekty P&R to tylko jeden z wielu ogniw czegoś, co się kryje pod pojęciem zintegrowanego, przyjaznego środowisku transportu – wyjaśnia Piotr Jodłowiec. – Transport publiczny generuje dla środowiska mniej zanieczyszczeń niż indywidualny samochodowy. Przykładowo: 100 kierowców, którzy przesiądą się na pociąg do Bielska-Białej, to jest kilkadziesiąt mniej samochodów na drodze. To mniej nie tylko spalin, ale i pyłów z klocków hamulcowych, mniej korków, mniej hałasu, który przecież w środowisku ma ogromne znaczenie. Mówi się, że zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez transport to zaledwie 10-15%, ale według nas to o 10-15% za dużo – dodaje prezes Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

Uporządkowanie i integracja transportu

– Jesteśmy tylko organizacją społeczną i nasz wpływ na powstanie tego obiektu jest ograniczony, możemy jedynie postulować. Na szczęście współpraca z powiatem oraz miastem układa się bardzo dobrze i samorządy te na ogół są otwarte na nasze argumenty, dotyczące uporządkowania transportu na Żywiecczyźnie, w szczególności jego integracji – mówi Piotr Jodłowiec. – Trzy lata temu, w ramach konsultacji społecznych lokalnych planów transportowych, zgłosiliśmy postulat budowy tego typu obiektu, w konsekwencji czego został on wpisany do tych dokumentów, które, przypomnę, mają status prawa miejscowego i są wiążące dla władz – dodaje. Chodzi o przyjęty Uchwałą Rady Powiatu w Żywcu, 28 listopada 2016 roku Plan Zrównoważonego

Transportu Publicznego Powiatu Żywieckiego, przewidujący utworzenie w obszarze dworca kolejowego w Żywcu węzła przesiadkowego, a także Plan Transportu Miasta Żywca, który wskazuje, że „Parkingi typu P&R i K&R powinny powstawać [...] przy węzłach przesiadkowych (nie tylko transportu miejskiego, ale też regionalnego), umożliwiając odbycie części podróży prywatnym samochodem i części transportem zbiorowym.”

W innych miastach parkingi typu „Zaparkuj i jedź” już funkcjonują

Podobne obiekty (Park&Ride) są już w wielu miastach w Polsce. – Systemy takie są budowane przede wszystkim na przedmieściach dużych i średnich miast. Jak „grzyby po deszczu” powstają w Małopolsce, przy Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, tam przeżywa to prawdziwy „bum”, ludzie masowo zaczęli korzystać z kolei – podkreśla Piotr Jodłowiec, prezes Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

Celem budowy parkingów typu „Zaparkuj i jedź” (Park&Ride) jest zachęcenie kierowców, dojeżdżających codziennie np. do pracy swoim środkiem lokomocji do korzystania z transportu publicznego. Auto można zostawić na parkingu, a podróż kontynuować dalej pociągiem lub autobusem. Warunkiem jest jednak, by obiekt taki powstał w ramach tzw. węzłów przesiadkowych.

Jakie są szanse na to, że taki obiekt powstanie w Żywcu przy dworcu PKP? Pytanie to skierowaliśmy do burmistrza Antoniego Szlagora. Na razie odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Do tematu wrócimy.

 

Anna Piątkowska-Borek

Fot. Wizualizacja – Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”

Powrót na górę
  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA

może Cię zainteresować

Głos Bocheński

Niegowić-Łapanów. XIX. Rajd Szlakiem Papieskim

11 maj, 2018 | Wyświetleń:28715

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, Szkoła Podstawowa im...

Głos Myślenicki

Trzy drużyny z Pcimia w finale wojewódzkim KINDER + SPORT!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:10295

Tegoroczne eliminacje Kinder+ Sport – Mistrzostwa Polski Mini Siatkówki przyniosły wiele emocji. Znakomicie zaprezentowali się...

Głos Podhalański

Zakopane: Wrażliwy lekarz i policjanci uratowali chorego mężczyznę.

02 maj, 2018 | Wyświetleń:9324

Ta historia przywraca wiarę w ludzi. Lekarz zaalarmował policję, że jego pacjent nie zgłosił się...

Głos Powiśla

Zalipie – perełka, do której nie jeżdżą busy

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:8042

Pani Helena Pisarczyk przeprowadziła się do Zalipia w 2014 roku. Bezskutecznie próbuje namówić lokalnego przewoźnika...

Głos Myślenicki

Myślenice. Wielkie zainteresowanie bezpłatnymi badaniami

11 maj, 2018 | Wyświetleń:7741

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki Starostwo Powiatowe w Myślenicach we współpracy z SPZOZ w Myślenicach...

Głos Powiśla

Powiśle Dąbrowskie: Ognista plaga

28 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:6600

Strażacy OSP, PSP i Policja wspólnie apelują o rozsądek. Na Powiślu rozpoczął się sezon wypalania...

Motoryzacja

„To już jest żałosne” – motocykliści o Patelni Chabówka

05 maj, 2018 | Wyświetleń:6530

Numery startowe oraz hostessy z lizakiem i suszarką – to „nowości”, jakie w ostatnich dniach...

Motoryzacja

Motocykliści mają dość lansiarzy z „Patelni”!

27 kwiecień, 2018 | Wyświetleń:5760

„Pasja??? jaka k… pasja??? powodowanie ciągłego zagrożenia na drodze”, „Pogratulować braku mózgu”, to jest „grupa...

Głos Bocheński

Schron przy węźle Bochnia A4 - dostępny do zwiedzania!

11 maj, 2018 | Wyświetleń:4834

W niedzielę, 13 maja 2018 r, w ramach „Spotkań z Historią Bochnia 1944/45” zwiedzać można...

Głos Krakowski

Złośnica kontra Mazynka – o życiu i walce z nowotworem

07 maj, 2018 | Wyświetleń:4388

Kolejne święta spędziła w szpitalu. Przeszła kolejny przeszczep szpiku. Tym razem od niespokrewnionego dawcy. Kolejne...

Głos Mielecki

Czy Mielec da się zastraszyć?

01 maj, 2018 | Wyświetleń:3399

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mielcu prowadzą dwa postępowania w sprawach o wykroczenia z art...

Głos Krakowski

Majchrowski ogłosił swą decyzję!

10 maj, 2018 | Wyświetleń:3211

Koniec spekulacji! Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił że BĘDZIE się ubiegał o fotel prezydenta w najbliższych...