Niczego sobie nie narzucamy Wyróżniony

ZENNON to młody jeszcze stażem zespół z Żywca. Tworzą go Michał (bas) i Konrad (gitara, śpiew) – obaj komponują i piszą teksty. Czy brakuje im perkusisty? Jak krystalizują się „zennonowe” brzmienia? I co właściwie oznacza nazwa grupy? O tym wszystkim w wywiadzie.

Od dawna razem gracie?

ZENNON:

– Zespół powstał w listopadzie 2016 roku. Przygotowaliśmy parę utworów. Okazało się, że stylistycznie nawiązują do brzmień z lat osiemdziesiątych XX wieku. Nie planowaliśmy, w jakim stylu będziemy grać. Wyszło w praniu (śmiech). Brak chętnego do roli perkusisty też w jakiś sposób wpłynął na styl naszej muzyki.

W styczniu weszliśmy do żywieckiego Sound Stone Studio i nagraliśmy trzy piosenki. Utworów można posłuchać w sieci. Dwie piosenki, „Glances” i „Człowiek-Maszyna” były prezentowane w Programie Trzecim Polskiego Radia, co szczególnie nas ucieszyło.

Jaki jest ich odbiór? Z jakimi opiniami na temat tych utworów osobiście się spotykacie?

– Opinie były pochlebne, co nas bardzo ucieszyło. Nie byliśmy wcześniej pewni, czy kogoś w ogóle zainteresuje nasze granie.

Czy graliście wcześniej w innych zespołach, czy po prostu znacie się od dawna i któregoś dnia stwierdziliście, że napiszecie i zagracie swoje piosenki? :)

– Spotkaliśmy się przy okazji projektu muzycznego o strasznie długiej nazwie „heavier than broken hearts”. Zespół miał charakter bardziej korespondencyjny, w związku z czym nie wytrzymał próby czasu. Wtedy założyliśmy ZENNONa. Na pierwszej próbie napisaliśmy „Glances”, a potem już poszło z górki. Mamy więcej utworów, które też chcielibyśmy nagrać w niedalekiej przyszłości.

Nie brakuje Wam perkusisty w zespole? A może planujecie już kogoś zwerbować? :)

– Na początku brakowało, ale przywykliśmy do grania z automatem. Tak, jak wspomniałem wcześniej, brak perkusisty w jakiś sposób wpłynął na nasz styl muzyczny.

Czyli będzie to właściwie Wasz znak rozpoznawczy?

– Można powiedzieć, że automat staje się powoli trzecim członkiem zespołu. I to chyba najważniejszym. W każdym razie jest najbardziej zdyscyplinowanym i solidnym muzykiem w ZENNONie. Nigdy się nie myli (śmiech).

Wasze utwory można posłuchać w Internecie. Planujecie wydać płytę? Czy zrobiliście już jakieś kroki w tym kierunku?

– Czas pokaże. Niczego sobie nie narzucamy, nie działamy jak większość zespołów. Mamy też swoje inne zajęcia i jesteśmy trochę leniami (śmiech). Dlatego u nas wszystko wolniej się dzieje.

Na swojej stronie na portalu społecznościowym napisaliście, że „nazwa grupy to nie imię znajomego pana hydraulika, lecz nazwa prastarego rytuału zaczerpnięta z szamanizmu latynoamerykańskiego”. Co to za rytuał? Na czym konkretnie polega? I po co się go odprawia?

– To nasza tajemnica (śmiech).

To może chociaż powiedzcie, do jakiej sfery życia ten rytuał się odnosi? :)

– Do sfery muzycznej oczywiście :)

Absolutnie nie chcę Was szufladkować. Niemniej wspominacie, że Wasza twórczość to połączenie Placebo z Joy Division, Republiką, Siekierą oraz Sisters Of Mercy. Czy po nagraniu pierwszych kawałków zaczyna Wam się już krystalizować Wasza przyszła droga? Może któryś kierunek zaczyna przeważać?

– Tak, oczywiście. Pierwsze nagrania były trochę rozstrzelone stylistycznie. W następnych będziemy starali się, żeby były bardziej jednolite, bardziej „zennonowe”. Taka najbardziej ogólna szufladka, która na chwilę obecną by do nas pasowała, to rock alternatywny.

A o czym śpiewa ZENNON? Jakie tematy poruszacie?

– To zależy, kto pisze (śmiech). Konrad skupia się bardziej na relacjach damsko-męskich. O tym jest utwór „Glances”. Mnie [Michał – przyp. red.] interesuje bardziej rola jednostki w społeczeństwie. Pierwszą taką próbą był właśnie „Człowiek-Maszyna”.

Czy współpracujecie z innymi grupami z regionu? Może planujecie wspólne występy?

– Na razie jeszcze nie, ale byłoby świetnie zagrać z lokalnymi zespołami.

Gdzie w najbliższym czasie będzie można Was zobaczyć/usłyszeć? Macie już jakieś koncerty w planach?

– Mamy nadzieję, że w sezonie wiosenno-letnim uda się zorganizować kilka występów. Chcemy przygotować też nowe utwory.

A kto reżyseruje Wasze teledyski? Czy może to Wasze dzieło od A do Z?

– Wszystkim zajmujemy się sami, co jest fajne, ale pochłania też dużo więcej czasu. Wtedy każda czynność jak np. nagranie teledysku stanowi wyzwanie. Wiemy, że ktoś z zewnątrz lepiej by to zrobił, ale z drugiej strony mamy pełną kontrolę nad swoim „dzieckiem”. Poza tym takie działania są typowe dla większości niezależnych wykonawców.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. ZENNON – archiwum zespołu

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Aktualizacja: poniedziałek, 12 marzec 2018 19:59
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

  1. Więcej na GŁOS24
  2. BIZNES
  3. STYL ŻYCIA
  4. ZDROWIE I URODA
  5. MOTORYZACJA
  6. KULTURA
  7. SPORT
  8. TURYSTYKA
  9. EDUKACJA
  10. POLITYKA