Turystów na Żywiecczyźnie spotyka niemiła niespodzianka... Wyróżniony

Komunikacyjny chaos – tak w skrócie można byłoby określić sytuację, jaka panuje na Żywiecczyźnie od czasu, gdy zlikwidowano Przedsiębiorstwo PKS Żywiec.

Poczekalnia na dworcu autobusowym w Żywcu jest nieczynna w niedzielę, godziny odjazdów i przyjazdów lokalnych środków transportu nie są dopasowane do rozkładu jazdy pociągów, nie ma też strzałek i tablic informujących turystów, jak trafić na dworzec.

Brakuje odpowiednich oznakowań. O ile mieszkańcy nie mają problemu z przedostaniem się z dworca kolejowego na autobusowy, to już w przypadku turystów wcale nie jest to takie proste. Nie ma kierunkowskazów, tablic, sugerujących, gdzie iść. I turyści błądzą...

– System lokalnej komunikacji pasażerskiej funkcjonuje w sposób chaotyczny, punkty przesiadkowe nie spełniają swojej roli, a dojazd w niektóre miejsca, szczególnie podczas weekendów jest niemożliwy – informuje Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”, które już drugi rok zabiega o poprawę sytuacji.

Kilka dni temu stowarzyszenie wystosowało list otwarty skierowany do posłów z Żywiecczyzny, władz powiatu żywieckiego i poszczególnych gmin. Dotyczy on konieczności wprowadzenia zmian w zakresie integracji transportu i zwiększenia dostępności regionu dla turystów.

Jak zauważają członkowie Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”, w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba turystów, którzy doceniają przyrodnicze i krajobrazowe walory regionu. Jednocześnie, po długich staraniach, wzrosła ilość pociągów, przyjeżdżających na Żywiecczyznę z różnych regionów Polski.

– Od kilkunastu miesięcy do Żywca, w sezonie turystycznym, dojeżdżają bezpośrednie pociągi z kierunku Warszawy, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia czy Zakopanego. Nie tylko Miasto Żywiec, ale i turystyczne gminy, takie jak Jeleśnia, Węgierska Górka, Milówka czy Rajcza stały się bardziej dostępne – piszą członkowie stowarzyszenia.

Niestety, nie wszystkie działania związane ze zwiększeniem dostępności regionu dla turystów idą w parze. Problem można dostrzec zwłaszcza w weekendy, gdy dostanie się komunikacją zbiorową z żywieckiego dworca do innych miejscowości powiatu, jest praktycznie niemożliwe.

– Nagminnym zjawiskiem jest brak zintegrowania odjazdów publicznego transportu zbiorowego w kierunku atrakcyjnych turystycznie miejscowości, po przyjeździe do Żywca czy Jeleśni pociągów dalekobieżnych – wyjaśnia Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”.

Zdarzają się sytuacje, że turyści, którzy dojadą pociągiem na przykład w sobotę do Jeleśni, nie mają możliwości, by dostać się w kierunku centrum czy Korbielowa. W takich sytuacjach dzwonią do osób, u których zarezerwowali nocleg i proszą o zorganizowanie transportu. Nie powinno to tak wyglądać.

Busiarze nie zawsze też dostosowują godziny odjazdów busów do godzin przyjazdów pociągów. Zdarzyła się np. sytuacja, że turyści z Warszawy, którzy chcieli kontynuować podróż busem do Korbielowa, musieli czekać ponad dwie godziny, ponieważ wcześniejszy bus odjechał przed przyjazdem pociągu... W dodatku czekali w upalny dzień, na słońcu, ponieważ poczekalnia dworca autobusowego w Żywcu jest w niedzielę nieczynna...

Przez podobne zdarzenia turyści mogą się zniechęcić do odwiedzania regionu żywieckiego.

Takie sytuacje niweczą trud wszystkich tych, którzy przez lata podejmowali działania nakierowane na zwiększenie połączeń kolejowych, docierających na Żywiecczyznę. Tak dalej być nie może! – apeluje Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”.

I nawołuje parlamentarzystów, i samorządowców do wspólnych działań, by ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić. Członkowie stowarzyszenia wyliczają kwestie, które należy rozwiązać w pierwszej kolejności, gdyż bez nich rozwój turystyki na Żywiecczyźnie nie będzie możliwy.

 

Co koniecznie trzeba poprawić?

Lokalni działacze mówią właściwie o trzech głównych sprawach. Chodzi przede wszystkim o:

– dostosowanie odjazdów busów z przystanków w ramach tzw. węzłów przesiadkowych do przyjazdów pociągów i odwrotnie,

– montaż systemu informacji pasażerskiej ułatwiającego odnalezienie dojścia z dworca PKP w Żywcu do dworca autobusowego, który jest „schowany”,

– otwarcie poczekalni dworca autobusowego w Żywcu od poniedziałku do niedzieli włącznie (w godzinach 06:00 – 22:00).

 

Co na to posłowie i samorządowcy?

Jako pierwsi na list otwarty Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” odpisali: poseł Małgorzata Pępek oraz burmistrz Antoni Szlagor.

Małgorzata Pępek poinformowała, że problemy rozwoju turystyki na Żywiecczyźnie są jej dobrze znane i zaoferowała pomoc.

Zapewniam, że zwrócę się do Starosty Żywieckiego z prośbą o analizę rozkładów jazdy przewoźników odjeżdżających z żywieckiego dwora autobusowego i dostosowanie ich do przyjazdów pociągów dalekobieżnych – napisała.

Z kolei Antoni Szlagor przypomina, że jako burmistrz Żywca był inicjatorem budowy dworca autobusowego, który został wykonany przez prywatnego przedsiębiorcę. Wcześniej autobusy zatrzymywały się na niezbyt atrakcyjnym placu PSK. Burmistrz zadeklarował też podjęcie konkretnych działań.

Jeśli chodzi o oznaczenie przejścia z dworca PKP do dworca autobusowego, jest ono potrzebne. W tej sprawie wystąpię do właściciela działki przed dworcem PKP o usytuowanie odpowiedniego oznakowania – napisał Antoni Szlagor. – Jeśli chodzi zaś o godziny pracy dworca i usprawnienie komunikacji, to konieczne jest spotkanie wszystkich wójtów, burmistrza i starosty oraz organizatorów komunikacji zbiorowej na terenie powiatu żywieckiego, w celu wypracowania dogodnych dla wszystkich pasażerów rozwiązań – dodał.

Czekamy na odpowiedzi pozostałych samorządowców (starosty i wójtów).

Jeśli Żywiecczyzna ma się rozwijać i zachęcać turystów do odwiedzin, takich rzeczy jak poczekalnia w niedzielę czy strzałka informująca, w którą stronę iść, by dotrzeć na dworzec, nie powinno brakować.

Anna Piątkowska-Borek

fot. Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”

Anna Piątkowska-Borek

Anna Piątkowska-Borek

Aktualizacja: piątek, 14 wrzesień 2018 13:36
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA