Wybitny Polak w Austrii - z Żywca Wyróżniony

W Sali Barokowej Starego Ratusza w Wiedniu 13 września be. wręczono nagrody „Wybitny Polak w Austrii” przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Statuetkę odebrał między innymi prof. dr hab. Marius Nickel-P3lczyński. Wybitny lekarz i psychoterapeuta, twórca i kierownik kliniki AMEOS w Bad Aussee urodził się w Żywcu.

 13 września br. wręczono wyróżnienia laureatom Konkursu „Wybitny Polak w Austrii”. Konkurs „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach, to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce. Podczas uroczystości w Wiedniu nagrody wręczyli Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, oraz Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Wśród laureatów III edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii znalazł się między innymi prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński (kategoria: Nauka). Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury. Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.

 Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów. Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.

 Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.

 Pozostałe osoby nagrodzone w III edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii.

Kategoria Kultura: Claudia Kottal (aktorka)

Kategoria Młody Polak: Thomas Zajac (sportowiec)

Kategoria Osobowość: dr Katarzyna Greco (osoba zaangażowana społecznie)

Info: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska"

Mądry Natalia

Mądry Natalia

Aktualizacja: poniedziałek, 17 wrzesień 2018 10:31
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Pozostałe artykuły

  1. Więcej na GŁOS24
  2. EDUKACJA
  3. FINANSE I GOSPODARKA
  4. KULTURA
  5. MOTORYZACJA
  6. POLITYKA
  7. SPORT
  8. STYL ŻYCIA
  9. TURYSTYKA
  10. ZDROWIE I URODA