środa, 19 wrzesień 2018 11:24

Żywieckie Święto Plonów za nami

Napisała

16 września 2018 r. w Amfiteatrze „Pod Grojcem” w Żywcu odbyło się Święto Plonów, pod patronatem Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. Podczas uroczystości gospodarze z terenu całego województwa podziękowali Bogu za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony.

Rozpoczynając uroczystość Burmistrz Miasta Żywca w imieniu własnym, Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty oraz Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, przywitał wszystkich uczestników przybyłych na wspólne świętowanie, a wśród nich przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych wszystkich szczebli, duchowieństwa, służb mundurowych, kół gospodyń wiejskich, rolników oraz zebranych mieszkańców Żywiecczyzny.

Następnie zgodnie z wieloletnią tradycją tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory, odprawioną przez Jego Ekscelencję księdza Biskupa Seniora Tadeusza Rakoczego, który w swojej homilii dziękując rolnikom, podkreślił ich trudną i odpowiedzialną pracę. To dzięki niej możemy się cieszyć powszednim darem jakim jest chleb, a możliwość podzielenia się nim z drugim człowiekiem przynosi podwójną radość. Po zakończeniu mszy świętej, której oprawę artystyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta Miasta Żywca oraz Zespół Regionalny „MAGURZANIE” z Łodygowic, tradycyjny wieniec dożynkowy oraz bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż starostowie dożynek Jadwiga Wajda z Łodygowic oraz Janusz Greń z Milówki przekazali na ręce Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka. Kolejnym punktem uroczystości był występ zespołu „MAGURZANIE” z Łodygowic przedstawiający obrzędy związane z zakończeniem żniw.

Po zakończeniu części wieńcowej Starosta Żywiecki podziękował rolnikom za zebrane żniw, a następnie zaprosił wszystkich zgromadzonych na wspólny posiłek, podczas którego przygrywała Miejska Orkiestra Dęta. Następnie Starosta Żywiecki wspólnie z Burmistrzem Miasta Żywca oraz Wojewodą Śląskim wręczyli nagrody w konkursie wieńców dożynkowych laureatom w 3 kategoriach:

W kategorii „Wieńce płaskie":

I miejsce dla: KGW w Korbielowie
II miejsce dla: KGW w Soblówce
II miejsce dla: KGW w Juszczynie
III miejsce dla: KGW w Stolarzowicach
III miejsce dla: KGW w Świnnej
W kategorii -„Kopki":

I miejsce dla: KGW w Przyborowie
II miejsce dla: KGW w Okrajniku
II miejsce dla: KGW w Brzuśniku
II miejsce dla: KGW w Glince
III miejsce dla: KGW w Koconiu
III miejsce dla: KGW w Czernichowie
W kategorii -„Kompozycje":

I miejsce dla: KGW w Złatnej
II miejsce dla: KGW w Koszarawie
II miejsce dla: KGW w Żywcu Sporyszu
III miejsce dla: KGW w Łysinie
III miejsce dla: KGW w Słotwinie
Wyróżnienie dla: KGW w Rychwałdzie
Podczas imprezy odbył się także Powiatowy Przegląd Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego” w ramach którego jury przyznało następujące nagrody:

W kategorii zupy:

I miejsce: KGW Koszarawa - za zupę śliwkową „ Galas”
II miejsce: KGW Okrajnik - za „Kwaśnicę z pęcokiem”
W kategorii potrawy mięsne:

I miejsce: KGW Ślemień - za żeberka z kapustą i fasolą
III miejsce: KGW Czernichów - za żeberka z gruszkami
W kategorii napoje i nalewki:

I miejsce: KGW Rychwałd - za nalewkę z czeremchy
II miejsce: KGW Cisiec Duży - za „Sosnówkę”
III miejsce: KGW Zwardoń - za nalewkę „Dary z ula”
W kategorii ciasta:

I miejsce: KGW Łodygowice - za piernik dojrzewający na miodzie
II miejsce: KGW Świnna - za „Kołoc”
II miejsce: KGW Żywiec Sporysz - za rogalik

W kategorii potrawy na bazie miodu: I miejsce: KGW Juszczyna - za piernik kiszony na miodzie

W kategorii pozostałe potrawy:

I miejsce: KGW Sopotnia Mała - za prażuchy z drygontami i oskubkami
II miejsce: KGW Kamesznica - za pierogi z mięsem na bogato
III miejsce: KGW Złatna - za „Tarciznę w kapuście”
Przedsięwzięcie to było doskonałą okazją do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu całego powiatu.

Jedną z imprez towarzyszących było Święto Miodu, podczas którego można było zapoznać z funkcjonowaniem gospodarstw pszczelarskich z terenu Powiatu Żywieckiego. W jego ramach rozstrzygnięty został konkurs na Pasiekę Roku 2018. Konkurs podzielono na dwie kategorie – do 20 rodzin pszczelich oraz powyżej 20 rodzin pszczelich. Laureatami w obu kategoriach zostali:

Kategoria do 20 rodzin pszczelich:

I miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Robert Wośko

II miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Sabina Zuziak

III miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Jan Żyrek

Kategoria powyżej 20 rodzin pszczelich następujące miejsca:

I miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Tadeusz Ozimiński

I miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Antoni Widz

III miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Zbigniew Gąsiorek

IV miejsce: Gospodarstwo pasieczne – Antoni Wnętrzak

Dla uczestników uroczystości organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Na scenie plenerowej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska-Białej, Zespół Regionalny „Mały Haśnik” z Żabnicy oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Żywcu. Przewidziano także wiele atrakcji dla dzieci i nie tylko, zjeżdżalnie, dmuchane zamki, mini figloraj, a także animacje dla najmłodszych.

Jedną z licznych atrakcji była strefa przygotowana przez TAURON Polska Energia S.A. – partnera strategicznego imprezy. Przy stanowisku przeprowadzane były quizy i konkursy, pokaz baniek mydlanych, można było zapoznać się z ofertą firmy czy odpocząć w strefie chillout.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystawa maszyn rolniczych oraz zwierząt hodowlanych, przygotowana przez właścicieli „Lipowych Wzgórz” – majątku ziemskiego z Lipowej, państwo Renatę i Piotra Wawrzaszków. Wielką atrakcją okazała się wystawa zwierząt ze mini ZOO. Zarówno dorośli jak i dzieci mogli podziwiać zwierzęta hodowlane. Dodatkowo dzieci mogły skorzystać z przejażdżek konnych. Koniki i kucyki udostępnione zostały przez Stajnię Miejską w Żywcu.

Imprezę zakończył koncert zespołu „Baciary”, który wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością.

Info/Foto: Starostwo Powiatowe w Żywcu

 

Mądry Natalia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.