piątek, 23 listopad 2018 15:24

Rusza kampania „Śląskie. Odzyskana energia”

Napisał

Najnowsza inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego remedium na niedostateczną gospodarkę odpadami.

Klimatolodzy ostrzegają przed skutkami podniesienia poziomu mórz o 1,5-2 cm już w 2030 r. i związanymi z tym konsekwencjami dla środowiska. Przed Polską jest szereg wymogów Komisji Europejskiej do spełnienia w tym względzie. Przypomnijmy: wskaźnik recyklingu, który obecnie w naszym kraju kształtuje się na poziomie ok. 35 proc. w 2020 r. ma wynieść 50 proc., a w 2030 r. – 65 proc.

Dane dotyczące gospodarki odpadami są niepokojące. Tylko w województwie śląskim każdy mieszkaniec rocznie wytwarza aż 350 kg odpadów, co równa się np. 8700 butelkom plastikowym. To daje w naszym województwie 1,7 mln ton odpadów rocznie. W skali całego kraju – to 12 mln ton odpadów. Wyliczono też, że czteroosobowa rodzina w Polsce miesięcznie wyrzuca jedzenie za 200 zł.

„Gospodarka odpadami jest dla nas priorytetem – przekonuje Hanna Pompa-Obońska, p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – By była efektywna, musi być w pierwszej kolejności racjonalna. Chcemy zachęcić do tego i śląskie gminy, i mieszkających tam ludzi. W ten sposób, z budżetu samorządu wojewódzkiego, powstała kampania edukacyjno-informacyjna Śląskie. Odzyskana energia” – dodaje.

„Dzisiaj lubimy kupować i gromadzić, przy czym nabyte towary użytkowane są coraz krócej. Trafiają na śmietnik, bo traktujemy je jako śmieci, a nie surowiec. My chcemy zachęcać mieszkańców województwa śląskiego do idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W niej po produkcji, dystrybucji i konsumpcji następuje recykling i surowiec” – mówi Patryk Swoboda, prezes zarządu Planenergia Sp. z o.o. – podmiotu wybranego do realizacji kampanii „Śląskie. Odzyskana energia”.

Kampania opiera się na zasadzie 3xR, czyli reduce (ogranicz), reuse (użyj ponownie) i recycle (odzyskaj). W ramach akcji rozdawane będą stosowne broszury dla pracowników gmin, foldery dla mieszkańców, plakaty, zawieszki, animacje i przygotowane m.in. pod social media infografiki.

Inicjatywa nabierze tempa już jutro, kiedy rozpocznie się cykl spotkań z przedstawicielami gmin województwa śląskiego, które mają realizować kampanię na swoim terenie – odpowiednio wyposażone przez inicjatora kampanii. W ramach akcji przygotowano również scenariusze lekcji szkolnych wraz z prezentacjami medialnymi. W celu dodatkowego zaktywizowania gmin ruszyć ma też specjalny konkurs, który przede wszystkim będzie promował punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. 

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.