poniedziałek, 26 listopad 2018 10:40

Doktorantka z Politechniki Śląskiej zwyciężczynią konkursu 3MT

Napisał

Czy rośliny mogą mieć kompleksy? Czym jest beton XXI wieku i co ma z tym wspólnego dom ze śmieci? Które związki chemiczne to związki z potencjałem? Na te i wiele innych intrygujących pytań odpowiadali 24 listopada na Politechnice Śląskiej doktoranci podczas wielkiego finału drugiej na Śląsku edycji konkursu 3MT – Three Minute Thesis. Musieli zrobić to szybko, bo w 3 minuty, i w sposób zrozumiały dla każdego, bo taka jest idea konkursu. Zwyciężyła Natalia Paszek z Wydziału Budownictwa i jej trzyminutowa opowieść o betonie XXI wieku.

Do finału konkursu zakwalifikowało się 10 doktorantów z Politechniki Śląskiej. Każdy z nich musiał stanąć na scenie i opowiedzieć przed publicznością o swoich badaniach naukowych. Mieli na to zaledwie 3 minuty i musieli to zrobić w sposób ciekawy oraz przystępny dla szerokiego grona odbiorców – osób, które nie są naukowcami. A wszystko to przy licznym udziale publiczności, która również wybierała swojego faworyta.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Natalia Paszek – doktorantka na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Jej prezentacja pt. „Geopolimer – beton XXI wieku”, dotyczącą materiału budowlanego stworzonego w większości z odpadów, zachwyciła nie tylko jury, ale podbiła także serca widowni i tym samym doktorantka zdobyła również nagrodę publiczności.

Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa. Uważam, że naprawdę warto brać udział w tego typu inicjatywach, ponieważ przede wszystkim jest to doskonała zabawa, a poza tym można się sprawdzić, czy jesteśmy w stanie w te trzy minuty opowiedzieć o swoim doktoracie. Z jednej strony wydaje się to proste zadanie, ale z drugiej strony okazuje się, że trudno jest w tak krótkim czasie zmieścić to, co chciałoby się przekazać. To wyzwane, z którym warto się zmierzyć – podkreśla tegoroczna zwyciężczyni konkursu.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Judyta Kruk z Wydziału Chemicznego za wystąpienie pt. „Po drugiej stronie lustra – dobry, zły i… chromatografia”. Na trzecim miejscu uplasował się doktorant z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki – Mariusz Tomaszewski – który opowiadał o „NANOwsparciu dla MIKRObohaterów”. Podczas konkursu wręczono również nagrodę inżynierską, która powędrowała do Doroty Palki z Wydziału Organizacji i Zarządzania za wystąpienie pt. „Przemysł 4.0 – szansa czy zagrożenie?”.

Finalistów oceniało jury w składzie: prof. Iwona Loewe z Uniwersytetu Śląskiego, Natalia Osica – założycielka pierwszej w Polsce agencji PR dla naukowców Science PR, dr hab. n. med.  Tomasz Francuz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także prof. Andrzej Katunin oraz dr inż. Bogusław Ziębowicz z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Ogólnoświatowy konkurs 3MT z zakresu komunikacji naukowej został zapoczątkowany i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Do tej pory był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. W Polsce, do niedawna jeszcze, konkurs Three Minute Thesis odbywał się jedynie w Łodzi i Poznaniu. Tegoroczna edycja, zorganizowana przez Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej oraz samorząd doktorantów gliwickiej uczelni, była już drugą śląską edycją konkursu 3MT.

(red)

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.