środa, 12 grudzień 2018 12:58

Nie daj się złodziejom! Zadbaj o bezpieczeństwo przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia

Napisała

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Nadchodzący weekend oraz kolejne dni bezpośrednio poprzedzające ten świąteczny czas to okres, kiedy jesteśmy zabiegani i rozkojarzeni robieniem zakupów w sklepach i przygotowywaniem świątecznych potraw. Pamiętajmy, aby myśląc o świętach nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Już tradycyjnie Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To również czas, gdy dochodzi do większej ilości włamań i kradzieży kieszonkowych. Pamiętajmy więc kilka zasad, które pomogą nam uchronić się przed nieprzyjemnymi zdarzeniami.

Kiedy jesteśmy na zakupach, w centrach handlowych lub przemieszczamy się środkami komunikacji miejskiej unikajmy tzw. „sztucznych tłoków”. Pamiętajmy o zamknięciu torebki czy saszetki na zamek. Powinniśmy mieć ją cały czas na widoku, blisko ciała. W sklepach płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela. Dobrze jest rozłożyć gotówkę do kilku przegródek lub kieszeni, zawsze wewnętrznych i zamykanych na zamek.

W okresie świąt więcej osób wybiera się w długą podróż. Przed wyjazdem należy zabezpieczyć mieszkanie. Pamiętajmy, aby przed wyjściem sprawdzić czy dobrze zamknęliśmy okna i drzwi. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego i zaufanego sąsiada wówczas można zostawić mu klucze. Dzięki jego wizytom mieszkanie nie będzie wyglądało na opuszczone.

Okres przedświąteczny, to również pora wzmożonego ruchu na drogach. Należy przygotować pojazd do podróży poprzez sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia i dokumentów.

Jak każdego roku policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne. Nie pozwólmy ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu.

 

Źródło: KPP Kraków

Aleksandra Bieniek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.