poniedziałek, 11 marzec 2019 13:15

Związek Miast Polskich prostuje słowa premiera

Napisane przez

Samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie – pisze prezes Związku Miast Polskich do premiera. To reakcja na słowa Mateusza Morawieckiego, które padły w wywiadzie telewizyjnym.

Szef rządu w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 był pytany o zarobki nauczycieli. Zaapelował do samorządów, by "nie oszczędzały na nauczycielach". "Samorządy dostają od nas subwencje centralną i np. nie wypłacają dodatku motywacyjnego" - powiedział.

W reakcji na tę wypowiedź Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP wystosował do premiera list otwarty, w którym odnosi się do „nieprawdziwych i krzywdzących słów”.

„Samorządy nie oszczędzają na nauczycielach. Wręcz przeciwnie - dokładamy do subwencji i dotacji z budżetu państwa coraz większe kwoty ze środków własnych” – podkreśla Zygmunt Frankiewicz. „Subwencja nie wystarcza nawet na wynagrodzenia, a przecież są także inne koszty prowadzenia szkół” - dodaje.

Szef ZMP przytacza w liście dane. „Dopłata wszystkich samorządów do realizacji zadań z zakresu edukacji i wychowania (tylko tych finansowanych subwencją oświatową lub dotacją z budżetu państwa) w roku 2017 wyniosła aż 14,8 mld zł! Jak wynika ze wstępnych danych finansowych, w roku 2018 kwota tej dopłaty była o wiele wyższa” - wskazuje.

Zygmunt Frankiewicz przypomniał postulat strony samorządowej dotyczący przejęcia przez rząd od JST wypłaty wynagrodzeń nauczycieli. „Wówczas przekona się Pan Premier, jak bardzo zaniżona jest kwota, jaką otrzymują samorządy z budżetu państwa na realizację zadań oświatowych” - stwierdził.

Prezes ZMP zaprosił szefa rządu do debaty na temat przyszłości edukacji w Polsce, także z udziałem Ministra Finansów i Ministra Edukacji i zaapelował o jak najszybsze ustalenie terminu spotkania z ogólnopolskimi organizacjami jednostek samorządu terytorialnego.

aba/

Piotr Sosin

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.